Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie TO. Ostrów Mazowiecka: żeby ludziom chciało się tu żyć

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Logo Ostrowi Mazowieckiej to żółto-zielona (barwy miasta) wstęga układająca się w kształt cyfry 8. To oczywiście nawiązanie do przebiegającej tu trasy S8. Ale graficznie ósemce blisko jest przecież do znaku nieskończoności. Jak nieskończony jest potencjał tego miasta...

Ostrów położona jest przy trasie S8, ale teraz także już przy trasie S61 (choć oczywiście nie jest ona jeszcze ukończona) czyli Via Baltice. Czyli przy ogromnym węźle drogowym. Burmistrz Jerzy Bauer przekonuje, że to ogromny atut Ostrowi Mazowieckiej.

- Ostrów Mazowiecka to miasto powiatowe, stolica powiatu, liczące około 23 tysięcy mieszkańców. Miasto, które jest ośrodkiem przemysłowo-usługowym. Przez ostatnie dziesięciolecia taką funkcję właśnie spełniało - mówi włodarz. - Ze względu na położenie przy dużym węźle drogowym, mamy potencjał do dalszego rozwoju.

Burmistrz Bauer uważa, że takie miasta jak Ostrów nie mogą, nie powinny tylko wyczekiwać inwestorów. Muszą przede wszystkim zapewnić mieszkańcom, i ewentualnym przyszłym mieszkańcom, takie warunki, żeby właśnie tu chcieli żyć, pracować, rozwijać biznesy.

- W ostatnich dwóch kadencjach zainwestowaliśmy wielkie pieniądze i niemało pracy w to, żeby miasto uczynić miastem dobrym na dziś i dobrym na przyszłość. Przede wszystkim były to inwestycje w bezpieczeństwo na drogach, wygodne podróżowanie, ścieżki rowerowe. Były to też inwestycje w infrastrukturę związaną ze sportem, z kulturą. Chcemy, aby mieszkańcy na co dzień uznawali życie i pracę w Ostrowi Mazowieckiej za dobrą perspektywę, żeby korzystali z tego co oferują instytucje publiczne, przemysł, usługi, ale żeby też mieli czas i możliwość spędzania w dobrym otoczeniu i bezpiecznych warunkach czasu wolnego - mówi Jerzy Bauer.

220 milionów na inwestycje

I podsumowuje:

- Te dwie kadencje to ponad 220 mln zł inwestycji w infrastrukturę, w tym około 125 milionów złotych to środki pozyskane z zewnątrz. Wspomnieć tutaj trzeba takie inwestycje jak choćby duże, centralne drogi: Kościuszki, Prusa i Lubiejewska, czy remontowana obecnie Sikorskiego. To także inwestycje w infrastrukturę, tak zwaną kubaturową. W tej chwili realizujemy budowę szkoły i przedszkola wcześniej, w minionych latach zrewitalizowaliśmy trzy budynki zabytkowe na potrzeby ostrowskiej kultury, przebudowaliśmy również stadion miejski. Poza tym inwestujemy w gospodarką komunalną, w tym w stację uzdatniania wody. Widzimy, że inwestycje te służą mieszkańcom, że są na co dzień dobrze wykorzystywane, że oferta instytucji, które zarządzają tymi obiektami staje się coraz bardziej atrakcyjna.

Ciekawym przykładem, a nawet wzorem, mogą być wspomniane przez burmistrza rewitalizacje starych budynków. Wiele samorządów jest w posiadaniu takich budynków - nierzadko w stanie, który nawet nie pozwala ich remontować, ale często w takim, że można jeszcze przywrócić je do życia. Potrzebny jest jednak pomysł i środki. W Ostrowi się udało.

Jatki i elektrownia przywrócone do życia

Najciekawszym z tych obiektów są chyba ostrowskie „Jatki”. Neogotycki budynek z 1903 roku, będący już w fatalnym stanie, udało się zrewitalizować. W budynku znalazła miejsce pierwsza w Ostrowi galeria sztuki, odbywają się tu także spotkania, warsztaty, zajęcia. Równie ciekawie prezentuje się Stara Elektrownia, czyli adaptowany na potrzeby miejskich instytucji kultury budynek po starej elektrowni miejskiej z okresu międzywojnia. Do tego dochodzi pięknie wyremontowana biblioteka.

Równie dobrze wygląda w Ostrowi infrastruktura sportowa.

- Dysponujemy zapleczem sportowym dla każdej dyscypliny, dla klubów sportowych, szkół i stowarzyszeń. Nasze obiekty, hale sportowe, boisko-lodowisko, stadion lekkoatletyczny tętnią życiem na co dzień. Organizujemy imprezy o zasięgu wojewódzkim, również ogólnopolskim. Byliśmy organizatorem lub współorganizatorem między innymi Mistrzostw Polski U-13 kobiet w koszykówce jak również Letnich Igrzysk Polonijnych w zakresie lekkiej atletyki czy gali sportów walki Wor-War - wylicza Michał Kulesza - dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej.

Pierwsze takie muzeum w Polsce

Na wrzesień tego roku planowane jest oficjalne otwarcie powstającego w Ostrowi (i już prężnie działającego w zakresie edukacji) muzeum poświęconego jednej z największych postaci historii Polski XX wieku - rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. To Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, które powstaje w rodzinnym domu Marii Pileckiej, z domu Ostrowskiej, żony rotmistrza.

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki