Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie TO. Nur. Gmina z bogatą historią i miejscem urodzin bł. Stefana Wyszyńskiego

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Nur to niewielka gmina w powiecie ostrowskim z bardzo ciekawą historią. Dziś bywa często kojarzona z leżącą na jej terenie Zuzelą - miejscem urodzenia błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jesteśmy gminą typowo rolniczą. Nie mamy na naszym terenie przemysłu ciężkiego. Dominuje rolnictwo, usługi rolnicze, drobny handel, szeroko rozumiane usługi budowlane. Powierzchnia gminy to 96 kilometrów kwadratowych, zgodnie z ostatnimi szacunkami gminę zamieszkuje niespełna 2730 mieszkańców - kreśli zwięzłą wizytówkę gminy wójt Rafał Kruszewski.

Gmina ma bogatą historię. Powstała 31 maja 1870 roku w związku z utratą praw miejskich przez Nur. A trzeba wiedzieć, że wcześniej było to miasto królewskie o bardzo dużym znaczeniu - stolica ziemi nurskiej. Samo miasto było lokowane na początku XV wieku, wcześniej - historycy mówią o wieku XIII lub nawet XII - powstała tu pierwsza parafia.

Rozwój miasta w dużej mierze wiązał się z dogodnym położeniem - Bugiem spławiano stąd zboże do Gdańska. W XVI wieku Nur był ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym.

- Historyczna ziemia nurska, która sięgała swoim zasięgiem aż pod tereny obecnego Wyszkowa w wyniku różnych przeobrażeń historycznych i gospodarczych, szczególnie potopu szwedzkiego traciła na swoim znaczeniu - mówi wójt.

Nikt tu jednak do historii pretensji nie ma. Dziś Nur jest małą gminą, z typowymi dla takich gmin problemami. I ciekawymi perspektywami rozwoju.

- Mimo że Nur jest małą gminą, typowo rolniczą, od początku kadencji realizujemy szereg inwestycji z myślą o naszych mieszkańcach. To nie tylko drogi, termomodernizacja szkoły podstawowej, ale szereg inwestycji wpływających pośrednio lub bezpośrednio na życie i funkcjonowanie naszych mieszkańców. Chciałbym tutaj podkreślić między innymi szerokie spektrum inwestycji wodociągowych, począwszy od przebudowy stacji uzdatniania wody w Zuzeli, poprzez przebudowę linii wodociągowej, wymianę starej linii wodociągowej cementowo-azbestowej na nową - wymienia wójt Kruszewski. - Urząd gminy i pracownicy wykorzystują wszelkie możliwości pozyskiwania środków, nie tylko unijnych, ale przede wszystkim krajowych, mam tu na myśli Fundusz Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu czy Fundusz Rozwoju Dróg Lokalnych. W pierwszej edycji Funduszu Inwestycji Strategicznych pozyskaliśmy ponad 6,6 mln zł, podczas drugiej edycji ponad 7,5 miliona złotych. Bardzo ważną inwestycją, uważam że jedną z ważniejszych, jest - przy dobrej współpracy nie tylko ze starostwem powiatowym, ale także z sąsiednią gminą Szulborze Wielkie - przebudowa drogi powiatowej Zuzela-Szulborze Wielkie. Dofinansowanie do tej inwestycji to ponad 14 milionów złotych - mówi wójt gminy Nur.

Miejsce urodzin Prymasa Tysiąclecia

Wyjątkowym miejscem w gminie Nur jest miejscowość Zuzela, gdzie urodził się błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia.

- Kościół w Zuzeli to obecnie sanktuarium, obok świątyni znajduje się też muzeum lat dziecięcych kardynała. W Zuzeli od wielu lat, a szczególnie od momentu kiedy kardynał Stefan Wyszyński został błogosławiony, mamy bardzo wielu odwiedzających turystów i pielgrzymów, dzięki którym Zuzela, jak i gmina Nur jest rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale również na świecie - uważa wójt Kruszewski.

Ale nie tylko związana z osobą kardynała Wyszyńskiego Zuzela stanowi o turystycznej atrakcyjności gminy.

- Nur jest gminą typowo rolniczą, ale o bogatych walorach przyrodniczo-turystycznych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy, a nawet lat, myślę, że trochę też w związku z pandemią, zaobserwowaliśmy, że wiele naszych nieruchomości, które przez lata były opuszczone, na powrót wraca do życia. Widzimy dużo więcej odwiedzających, turystów, co nas niezmiernie cieszy i jednocześnie zapraszamy serdecznie do odwiedzenia pięknej ziemi nurskiej. Przez teren gminy Nur przepływa piękna, dzika rzeka Bug, również rzeka Nurzec. Wszystkich turystów, pasjonatów natury serdecznie zapraszamy choćby na spływy kajakowe - mówi wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki