18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 najbardziej kontrowersyjnych filmów wszech czasów. Dlaczego powstały? Co sprawiło, że budzą tak wielkie emocje?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Film "Antychryst" z 2009 roku uchodzi za jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów wszech czasów. Zobacz, jakie jeszcze filmy znalazły się na tej liście
Film "Antychryst" z 2009 roku uchodzi za jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów wszech czasów. Zobacz, jakie jeszcze filmy znalazły się na tej liście fot. kadr z filmu "Antychryst"
Kontrowersyjne filmy powstają z różnych powodów, często wynikających z chęci reżysera lub twórców filmowych do wywołania reakcji, prowokacji lub dyskusji na temat określonej tematyki. Czasem jednak efekt kontrowersji jest niezamierzony i wynika np. ze zmieniających się standardów poprawności politycznej. Sporządziliśmy listę najbardziej kontrowersyjnych obrazów w historii kina.
od 16 lat

Powodów, dla których powstają kontrowersyjne filmy, jest wiele. Niektórzy twórcy filmowi podejmują kontrowersyjne tematy, aby zwrócić uwagę na istotne kwestie społeczne, polityczne, religijne czy moralne. Chcą wywołać dyskusję i skonfrontować widzów z trudnymi tematami, które często są pomijane lub stanowią tabu. Dla innych reżyserów stworzenie kontrowersyjnego obrazu to kwestia przekraczania granic tradycyjnego kina i eksperymentowania z formą i treścią. Są też takie produkcje, które sięgają po kontrowersję dla samej kontrowersji oraz takie, który efekt ten osiągają wbrew zamiarowi twórcy.

Część osób może odrzucać takie dzieła ze względu na ich treść, formę czy sposób przedstawienia, dla innych będą bodźcem do refleksji i źródłem emocji.

Poniżej subiektywna lista 10 najbardziej kontrowersyjnych filmów wszech czasów.

10 najbardziej kontrowersyjnych filmów wszech czasów. Co znalazło się na liście?

"La Ricotta" (1962) - film krótkometrażowy napisany i wyreżyserowany przez słynącego z kontrowersji Piera Paolo Pasoliniego. Opowiada o przygotowaniach do realizacji filmu o ukrzyżowaniu Chrystusa. Jeden z bohaterów - Stracci - to biedak, który nieustannie domaga się pożywienia od ekipy filmowej. Kiedy wreszcie udaje mu się otrzymać trochę tytułowej ricotty, nabawia się niestrawności i umiera na krzyżu, na którym później zawiśnie filmowy Chrystus. Władze Kościoła katolickiego oskarżyły reżysera o brak szacunku dla uczuć religijnych, za co został skazany na 4 lata więzienia, z czego odsiedział w celi 4 miesiące.

"Nadzy i rozszarpani" (Cannibal Holocaust) (1980) - ten włoski horror, zrealizowany w formie dokumentu, wzbudził wiele kontrowersji ze względu na swoje ekstremalne sceny przemocy, w tym sceny rzeczywistej rzezi zwierząt. Film został zakazany w kilku krajach i wywołał szeroką dyskusję na temat granic sztuki i brutalności w kinie. "Nadzy i rozszarpani" spotkali się z mieszanym odbiorem ze strony krytyków, zdobyli jednak miano filmu kultowego.

"Salò, czyli 120 dni Sodomy" (1975) - film w reżyserii Pier Paolo Pasoliniego oparty na powieści Markiza de Sade'a wywołał skandal ze względu na swoje drastyczne sceny przemocy, tortur, gwałtów i perwersji seksualnych. Nadal jest uważany za jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł w historii kina. Ekranizując dzieło francuskiego pisarza, przeniesiono akcję w czasy II wojny światowej do Włoskiej Republiki Socjalnej w rejonie Salò. Dzieło można interpretować jako krytykę włoskiego faszyzmu lub ogólniej – totalitaryzmu. Reżyser filmu nie dożył premiery.

"Mechaniczna pomarańcza" ("A Clockwork Orange") (1971) - film wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka, oparty na powieści Anthony'ego Burgessa. Wywołał kontrowersje ze względu na swoje brutalne sceny przemocy i gwałtu. Był krytykowany za swoją interpretację przemocy i jej wpływ na społeczeństwo. Po tym filmie "Deszczowa piosenka" nigdy już nie brzmiała tak samo - właśnie ten utwór przewrotnie wykorzystano przy scenie gwałtu.

"Niewinność muzułmanów" (2012) - niezależny film amerykański, określany jako antyislamski, wyreżyserowany przez Nakoula Basseleya Nakoulę. Jego fragmenty udostępnione w serwisie internetowym YouTube wywołały we wrześniu 2012 roku falę oburzenia w niektórych krajach zamieszkanych przez muzułmanów, a także zamieszki na całym świecie. Film przedstawiał negatywny obraz proroka Mahometa i wywołał gniew muzułmańskiej społeczności.

"Cannibal Ferox – Niech umierają powoli" (1981) - Kolejny włoski horror o kanibalizmie, który był obiektem kontrowersji ze względu na swoje drastyczne sceny przemocy i rzezi zwierząt. Film został zakazany w 31 krajach, a jego brutalność wywołała wiele dyskusji na temat granic w kinie. W Polsce wydany na kasetach VHS pod tytułem "Cannibal Ferox – Niech umierają powoli", bądź jako "Kanibale".

"Nieodwracalne" ("Irreversible") (2002) - obraz wyreżyserowany przez Gaspara Noé. Ten francuski film słynie z brutalnych scen przemocy, w tym ekstremalnie realistycznego gwałtu i morderstwa. Wywołał wiele kontrowersji ze względu na swoje odważne przedstawienie przemocy w kinie. W filmie zastosowano odwrotną chronologię wydarzeń, gdzie początek filmu jest końcem historii, a koniec początkiem wydarzeń, rozgrywających się w ciągu jednego dnia.

"Serbski film" ("A Serbian Film") (2010) - serbski horror i pierwszy film fabularny Srđana Spasojevicia. Wywołał ogromne kontrowersje ze względu na swoje skrajne sceny przemocy seksualnej i fizycznej. Film opowiada o byłym gwiazdorze filmów pornograficznych, który zgadza się uczestniczyć w „filmie artystycznym” do momentu, gdy odkrywa, że film zawiera sceny gwałtu na dziecku, tortur i elementy nekrofilii. Obraz został zakazany w wielu krajach i był krytykowany za swoją ekstremalną brutalność i kontrowersyjne przedstawienie tematyki pedofilii.

"The Birth of a Nation" (1915) - amerykański film niemy, wyreżyserowany przez D.W. Griffitha, wywołał kontrowersje ze względu na swoje rasistowskie przedstawienie Afroamerykanów i pochwałę Ku Klux Klanu. Pomimo swojej znaczącej roli w historii kina, film jest nadal obiektem krytyki za swoje rasistowskie przekonania.

"Antychryst" (2009) - wyreżyserowany przez Larsa von Triera duński film został skrytykowany za swoje ekstremalne sceny przemocy, seksualności i makabry. Wywołał kontrowersje ze względu na sposób przedstawienia tematów związanych z religią i naturą ludzką.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 10 najbardziej kontrowersyjnych filmów wszech czasów. Dlaczego powstały? Co sprawiło, że budzą tak wielkie emocje? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki