Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot towaru kupionego w internecie. Czy i w jakich okolicznościach możemy to zrobić?

mo
Co zrobić, gdy chcemy zwrócić towar kupiony w sklepie internetowym?
Co zrobić, gdy chcemy zwrócić towar kupiony w sklepie internetowym? Arkadiusz Dembinski/Polskapresse
Podczas wyprzedaży wiele sklepów oferuje kilkudniowe zniżki, co może skłaniać klientów do dokonywania zakupów, również za pośrednictwem Internetu lub w drodze zamówień telefonicznych.

Zakupowe szaleństwo zwiększa również ryzyko nieprzemyślanych i niechcianych zakupów. Ryzyko jest tym większe, że kupując tą drogą nie mamy możliwości „na żywo” zobaczyć produktu, ocenić jego właściwości, wyglądu, wad i zalet. Czy wówczas jesteśmy skazani na ten produkt? Sprawę wyjaśnia dwokat Mariusz Lewandowski z Torunia.

Ustawa o prawach konsumenta w tym wypadku daje możliwości odstąpienia od umowy zawartej w w/w formie - poza lokalem przedsiębiorstwa - czyli najczęściej przez Internet czy telefonicznie. Jakie warunku muszą być spełnione ?

Polecamy!
Znasz przysłowia i powiedzenia? Sprawdź się!
Gwara toruńska. Czy znasz znaczenie tych słów?
Czy nadajesz się na słuchacza Radia Maryja? [SZYBKI QUIZ]
10 trudnych wyrazów. Sprawdź, czy dobrze znasz polską ortografię!

Po pierwsze możliwość odstąpienia od umowy dotyczy wyłącznie konsumentów. W sytuacji tzw. zakupu „na firmę” - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - nabywca nie ma możliwości skorzystania z tego prawa. Po drugie, konsument może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od doręczenia konsumentowi przesyłki. Co istotne, konsument nie musi podawać przyczyny odstąpienia od umowy, odstąpienie od umowy nie jest również uwarunkowane wadą nabytej rzeczy. Do zachowania terminu 14 dniowego wystarczy wysłanie oświadczenia o odstąpieniu do sprzedawcy (forma pisemna). Nie ma znaczenia to, że sprzedawca otrzyma je po upływie terminu - znaczenie w tym wypadku ma data stempla pocztowego.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Sprzedawca ma obowiązek zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia towaru. Pieniądze powinny zostać zwrócone w taki sam sposób, jakiego wcześniej użył kupujący. Konsument jest zobowiązany odesłać towar niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

W ustawie o prawach konsumenta wymieniono umowy, w przypadku zawarcia których konsument nie może skorzystać z prawa odstąpienia. Stanowi o tym art. 38 ustawy. Warto zapoznać się z jego treścią przed dokonaniem Internetowej lub telefonicznej transakcji. Przykładowo - konsument nie będzie mógł odstąpić od umowy zawartej w takiej formie, jeżeli umowa dotyczyła nagrań dźwiękowych lub wizualnych (filmy, płyty CD z muzyką) albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli zostało ono otwarte po dostarczeniu - np. zdjęto folię ochronną z fabrycznie nowej gry komputerowej.

Co środę porady prawnicze
W każdym środowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z naszą prawniczą poradą. W niej natomiast odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania naszych Czytelników dotyczące ich wątpliwości prawnych z różnych dziedzin.
Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: [email protected].
Z inicjatywą udzielania porad z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu. - Wiemy, że bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić - mówi adwokat Wiktor Indan-Pykno, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Warto zobaczyć

Nauczyciel płakał, jak poprawiał. Zobacz najlepsze teksty uc...

Spod Ekranu: Na Karuzeli Życia

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zwrot towaru kupionego w internecie. Czy i w jakich okolicznościach możemy to zrobić? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki