MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zuzela. Jubileusz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. 9.06.2022

Hanna Chrominska
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego działa w Zuzeli od 20 lat. Historia ośrodka zaczęła się w roku 1975 od utworzenia w Tworkowicach Wojtkowicach Zakładu Specjalnej Troski. Od roku 2002 SOS-W ma siedzibę w Zuzeli.

W czwartek 09.06.22 r. SOS-W w Zuzeli świętował dwudziestolecie działalności. Uroczystość połączono z obchodami Roku Marii Grzegorzewskiej – twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce.

Pierwsza część obchodów miała charakter rekreacyjno-rozrywkowy. W różnego grach, zabawach i konkurencjach sportowych uczestniczyli wychowankowie i absolwenci SOS-W wraz z rodzinami, wolontariusze z LO im. M. Kopernika w Ostrowi Maz., Zespołu Szkół w Starym Lubiejewie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. F. Chopina w Małkini Górnej oraz Szkoły Podstawowej w Nurze.

Studentki z Koła Naukowego IDEM przy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej wraz z opiekunką naukową Klaudią Majewską prowadziły zajęcia muzyczno-ruchowe, polisensoryczne i plastyczne.

Było malowanie twarzy, mega bańki i przybijanie piątek z maskotkami.

Na drugą - oficjalną – część uroczystości przybyli:

 • Zbigniew Chrupek – starosta ostrowski,
 • Michał Giers – dyrektor KO Delegatura w Ostrołęce,
 • Agnieszka Radomska – dyrektor Wydziału Edukacji, Promocji Powiatu i Zdrowia starostwa powiatu ostrowskiego,
 • ks. kanonik Jerzy Krysztopa – proboszcz parafii w Zuzeli,
 • radni powiatu ostrowskiego – Eliza Drewnowska, Justyna Pętkowska, Andrzej Grabowski, , Dariusz Rafalik, Stefan Rostkowski i Andrzej Skalik,
 • Rafał Kruszewski – wójt gminy Nur,
 • Jędrzej Drewnowski – wójt gminy Boguty-Pianki,
 • Beata Ponichtera – wójt gminy Andrzejewo,
 • Rafał Kowalczyk – wójt gminy Wąsewo,
 • Bożena Kordek – wójt gminy Małkinia Górna,
 • Agnieszka Gaś – dyrektor Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej,
 • Marta Zommer – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie,
 • Małgorzata Wiercińska – z-ca dyrektora LO im. M. Kopernika w Ostrowi Maz.,
 • Renata Kordykiewicz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nurze,
 • Katarzyna Jakimiuk-Baran – dyrektor SOS-W w Długoborzu,
 • st. bryg. Janusz Iwanowski – komendant powiatowy PSP w Ostrowi Maz.,
 • Marcin Dolot – główny specjalista Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego,
 • mł. asp. Marzena Laczkowska – rzecznik prasowy Komendy Policji w Ostrowi Maz.,
 • sponsorzy SOS-W w Zuzeli – Jerzy Boguszewski, Paweł Dębowiak, Mirosław Przesmycki, Wiesław Jadczak, Alina i Albert Owsiewscy,
 • mł. insp. Janusz Trzepizur – kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji wraz z 35 członkami Orkiestry,
 • rodziny wychowanków i absolwentów oraz przyjaciele Ośrodka.

Rozpoczynając część oficjalną Andrzej Sadowski – dyrektor SOS-W w Zuzeli - powiedział:

Spotykamy się dzisiaj w niezwykłym gronie i czasie. Jednoczącą nas idea spotkania jest świat osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nasza placówka to miejsce dedykowane właśnie im - osobom, których rozwój poznawczy często determinują poważne deficyty, jednak w sferze uczuć charakteryzujących się niezwykłą wrażliwością. Obchody 20-lecia obecności SOS-W w Zuzeli odbywają się w roku, którego patronką Sejm ustanowił Marię Grzegorzewską – wybitna pedagog, której zawdzięczamy teoretyczne i organizacyjne podstawy systemu kształcenia specjalnego. Jako absolwent uczelni, która nosi Jej imię i jako dyrektor SOS-W mam okazję z dumą przedstawić Państwu historię i, osiągnięcia naszej placówki.

Kolejnym mówcą był dr hab. Jacek Kulbaka – profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, opiekun Muzeum Marii Grzegorzewskiej i Akademii Pedagogiki Specjalnej, który w krótkim wykładzie przybliżył słuchaczom życiorys i dokonania Marii Grzegorzewskiej.

Podsumowanie 20-lecia działalności SOS-W w Zuzeli było okazja do złożenia gratulacji i życzeń dalszych sukcesów. Personel SOS-W usłyszał wiele ciepłych słów i pochwał. Były też prezenty dla Ośrodka, drobne upominki wręczane gościom przez wychowanków i bajka o królewnie Śnieżce w wykonaniu działającego przy SOS-W teatrzyku BAJ.

Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej połączone z 20-leciem działalności w Zuzeli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego miały wspaniałą oprawę muzyczną. W pierwszej części wspólnym zabawom i grom towarzyszyły utwory muzyki klasycznej i piosenki dla dzieci, potem kwartet KLEZMORET porwał słuchaczy żywiołową mieszanką muzyki żydowskiej, bałkańskiej i słowiańskiej z elementami jazzu. Muzycznym finałem jubileuszu był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji – jak zawsze elegancki i pełen humoru.

Podsumowując obchody Roku Marii Grzegorzewskiej połączone z 20-leciem działalności w Zuzeli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego dyrektor Andrzej Sadowski powiedział:

Jubileusze są niczym kamienie milowe na ścieżce czasu – sprawiają, że to, co nieuchwytne, daje się ująć w mierzalne struktury. To chwile retrospekcji, ale też refleksji nad jakością teraźniejszości i przyszłości, to także sposób na wyznaczanie kierunku przyszłych działań. Dziękuję wszystkim przyjaciołom Ośrodka za dotychczasowe wsparcie. Mam nadzieję, że grono osób życzliwych będzie się powiększać, a wspólne – ich i nasze – zaangażowanie w poprawę losu osób z niepełno sprawnościami przyniesie coraz lepsze efekty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki