ZiMNaR w Orle - III etap maratonu na raty w 20 stopniowym mrozie (zdjęcia)

M. Dylewski
Pomimo siarczystego, ponad 20-stopniowego mrozu  na starcie stawiło się wielu "twardzieli”, którzy bieg ukończyli ze szronem na twarzach. Z uwagi na myśliwski charakter etapu ZiMNaRa, sygnałem do startu był strzał z dubeltówki.
Pomimo siarczystego, ponad 20-stopniowego mrozu na starcie stawiło się wielu "twardzieli”, którzy bieg ukończyli ze szronem na twarzach. Z uwagi na myśliwski charakter etapu ZiMNaRa, sygnałem do startu był strzał z dubeltówki. fot. archiwum
Po raz trzeci tej zimy kilkudziesięciu lekkoatletów z terenu Małkini i okolic wzięło udział w sześciokilometrowym biegu wokół leśniczówki w Orle. W siedem zimowych niedziel chcą rekreacyjnie przebiec dystans maratonu.

Nie przeszkadza im w tym ponad 20 stopniowy mróz i śnieg sięgający miejscami po kolana. Traktują to jako doskonały trening przed zbliżającym się nowym sezonem sportowym.

III etap ZiMNaRa, który odbył się 24 stycznia, był sponsorowany przez Krzysztofa Kaczyńskiego, skarbnika Koła Łowieckiego "MYKITA". Pomimo siarczystego, ponad 20-stopniowego mrozu na starcie stawiło się wielu "twardzieli", którzy bieg ukończyli ze szronem na twarzach. Z uwagi na myśliwski charakter etapu ZiMNaRa, sygnałem do startu był strzał z dubeltówki. Z olbrzymią przewagą w stosunku do pozostałych zawodników i doskonałym czasem, jak na warunki rodem z epoki lodowcowej, wygrał Piotr Piech (MKB TEAM Małkinia). W klasyfikacji kobiet po raz trzeci zwyciężyła Paulina Siwek (UOLKA Ostrów Maz), która prowadzi po 3 etapach. Wśród mężczyzn po 3 etapach prowadzi Łukasz Mikołajczyk z Małkini Dolnej.

Zwycięzcy zdobyli oryginalne statuetki myśliwskie oraz tytuł Króla i Królowej Biegu. Jak przystało na myśliwski etap, zwieńczeniem imprezy było ognisko, przy którym każdy mógł posilić się kiełbaską z dzika i innymi myśliwskimi smakołykami.

- Ta tajemnicza nazwa nie kryje w sobie nic nadzwyczajnego - mówił po biegach Arkadiusz Rosiński, organizator maratonu, leśniczy z Orła. - Jest to nazwa biegu, który odbywa się w wielu miejscach Polski min. w Lublińcu (gdzie bieg ten zadebiutował dzięki WKB META Lubliniec), Katowicach, Warszawie, Braniewie, Afganistanie oraz naszym Orle. ZiMNaR to skrót od nazwy Zimowy Maraton Na Raty, ponieważ cały maraton liczy 42km 195m, więc raty to kilometry rozgrywane w każdą niedzielę stycznia i lutego, Po ukończeniu 7 etapów biegów dal to pełen maratoński dystans.

Wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił zapraszamy w kolejne niedziele na godz. 12 w leśniczówce w Orle. Regulamin biegów dostępny jest na stronie www.wkbmeta.pl