MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z archiwum TO: Powody do zadowolenia mieli tylko ciężarowcy

Redakcja
Z okazji jubileuszu TO publikujemy fragmenty tekstów z archiwalnych numerów naszego pisma. Zachęcamy Czytelników do powrotu z nami do Ostrołęki i regionu sprzed 30 lat

W 1. numerze Tygodnika Ostrołęckiego z 1983 roku (ukazał się z datą 1 stycznia) krótko podsumowaliśmy dokonania ostrołęckich ciężarowców w minionym już roku. Warto przypomnieć tę notkę także z tego powodu, że kiedyś "Ostrołęka podnoszeniem ciężarów stała" a dziś tej dyscypliny sportu w ogóle w naszym mieście nie ma. Szkoda, zwłaszcza że Polska wciąż liczy się w tym sporcie w świecie - podczas ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich wywalczyliśmy dwa medale - złoto i brąz.

Bilans najcięższych. Mijający rok okazał się niezwykle pomyślny dla ostrołęckich sztangistów. Jan Niedźwiecki po raz czwarty z kolei zdobył tytuł mistrza Polski, Adam Pawłowski jest najlepszym wśród zawodników do 23 lat (w wadze do 90 kg). Drużyna ciężarowców zajęła bardzo dobre, dziesiąte miejsce w rozgrywkach II_ligi. Sukcesy te sprawiły, że Jan Niedźwiecki i Adam Pawłowski zostali zakwalifikowani do kadry przygotowującej się do igrzysk olimpijskich, a klub MZKS został uhonorowany utworzeniem Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów. W dorocznym challange’u PZPC i "Sportu" katowickiego sekcja ciężarowców z Ostrołęki zajęła dziewiąte miejsce w kraju, a jej trener Sylwester Sulik jest ósmy wśród szkoleniowców. To najkrótszy bilans osiągnięć najsilniejszych obywateli Ostrołęki. Gratulujemy i życzymy rekordów w Nowym Roku.

"Potrzebne spotkanie" - tak dziennikarz TO zatytułował relację z pierwszego spotkania członków prezydium Tymczasowej Rady Wojewódzkiej PRON (Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego - przyp. red.) z kierownictwem Urzędu Wojewódzkiego. Zastrzegł jednocześnie, że w krótkim tekście (…) nie sposób, nawet w telegraficznym skrócie, zasygnalizować wszystkiego, co zostało powiedziane. Mówiono bardzo dużo - spotkanie trwało 7 godzin. I mówiono zasadniczo o sprawach ważnych.

O czym? Generalnie podsumowywano i zapowiadano. Oto próbka:

Sytuacja społeczno-polityczna: nie notowano wielu przestępstw o charakterze politycznym, za to nastąpił wyraźny wzrost ilości przestępstw gospodarczych i kryminalnych - o ponad 50 % w stosunku do roku 1981. Przodują w tym względzie: Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka i Tłuszcz. Wykrywalność przestępstw określa się wskaźnikiem 70,8 proc. Ilość przestępstw spekulacyjnych wzrosła 4-krotnie. Stwierdzono nawet 3 afery spekulacyjne. (…)
Najciekawsze zjawisko w handlu - to fakt opanowania rynku artykułów reglamentowanych z wyjątkiem obuwia. W większości pozostałych towarów nie ma czego opanowywać - nie ma rynku. W roku 1983 planuje się odejście od reglamentacji środków czystości i alkoholu, być może cukru i masła, mięsa - na pewno nie. Butów ma wystarczyć dla wszystkich, wszak talony są ważne do końca marca.

Więcej ciekawostek z archiwaliów TO w papierowym wydaniu Tygodnika

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki