Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyszków: O samobójstwach wśród młodzieży

Ewelina Przygoda
Konferencja odbyła się w auli wyszkowskiej filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku
Konferencja odbyła się w auli wyszkowskiej filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku E. Przygoda
Coraz więcej osób nie radzi sobie z presją świata, pracy, szkoły. Czują się samotni, wyobcowani i nierozumiani. Coraz młodsi ludzie popełniają samobójstwa lub mają za sobą próby samobójcze. W związku z tym Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wyszkowie zorganizowała konferencję dotyczącą samobójstw młodzieży.

Koordynator wdrażania Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Teresa Trzaska opowiedziała o jego priorytetach. Jest to m.in. ochrona zdrowia; przeciwdziałanie dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi; ich integracja ze społeczeństwem oraz organizacja dla nich poradnictwa, form pomocy czy opieki zdrowotnej. Teresa Trzaska zauważyła, że to, co głównie popycha dzieci i młodzież do ryzykownych zachowań, to brak komunikacji i relacji ze środowiskiem. Dochodzi do tego niespójność systemu norm i wartości.

- Prowadzi to do ogromnego zagubienia, nie tylko młodych, ale i dorosłych. Pojawiają się wewnętrzne konflikty i zagubienie. Dodatkowo telewizja podsyca często nierealistyczne potrzeby. Zauważamy również ogromny kryzys rodziny. Najczęściej samobójstw wcale nie popełniają osoby samotne. Brakuje tych właściwych więzi i zaufania - wyjaśniła Teresa Trzaska.
Dodała, że w przypadku depresji, choroby psychicznej czy uzależniania najważniejsza jest postawa społeczna, stąd trzeba o tym mówić.

Od 2003 roku 10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Samobójstwa wśród dorosłych najczęściej popełniają osoby w wieku 40-55 lat i robią to mężczyźni. Kobiety częściej mają próby samobójcze. W Polsce w latach 2001-2011 na grupę w wieku 10-19 lat przypadło 300-330 samobójstw rocznie. Najwięcej było ich wśród 15-19-latków. Liczba prób samobójczych była 15-20 razy większa, czyli wynosiła około 4-6 tys. rocznie.

Więcej w kolejnym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Więcej informacji z Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego znajdziesz tutajWyszków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki