MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypłaty świadczeń z KRUS tylko w te dni. W kalendarzu namiesza majówka. Kto dostanie emeryturę lub rentę przed długim weekendem?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Część emerytów otrzyma swoje świadczenie jeszcze przed weekendem majowym.
Część emerytów otrzyma swoje świadczenie jeszcze przed weekendem majowym. pixabay.com/gosiak1980
Zarówno Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłacają świadczenia w konkretne dni. Każdy uprawniony, w momencie przyznania decyzji o emeryturze lub rencie, dostaje informację o terminie przelewu. W tym roku kalendarz może jednak zaskoczyć. W kwietniu do większości rolników trafiły już podwójne przelewy z KRUS, a kto dostanie kolejne pieniądze przed majówką?

Spis treści

Kiedy KRUS wypłaca świadczenia?

Obecnie emerytury wypłacane są 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Ze względu na terminy niektórych świąt i weekendów, część osób dostaje swoją należność przed czasem. Zawsze, gdy termin wypłaty przypada na sobotę, niedzielę lub święto, KRUS i ZUS mają obowiązek zrealizować ją wcześniej.

Marcowa waloryzacja emerytur i rent

Początek marca przyniósł wzrost kwot emerytur, rent i dodatków, do rąk seniorów trafiają zwaloryzowane świadczenia. Jak pisaliśmy wcześniej na strefaagro.pl: W przypadku rolników-emerytów świadczenie wylicza się indywidualnie, inaczej niż w ZUS. KRUS przypomina, że waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty emerytury podstawowej (w tym roku 1602,86 zł) przez wskaźniki ustalone dla każdego świadczenia (część składkowa i część uzupełniająca).

13. emerytury zrealizowane. Przed majówką też będzie przelew?

Solidny zastrzyk gotówki trafił do beneficjentów w kwietniu. Oprócz standardowego comiesięcznego świadczenia, emeryci otrzymali w tym samym, wyznaczonym indywidualnie, terminie „trzynastki”.

Nieco zmian przyniesie maj. Przelewy przewidziane na pierwszy dzień miesiąca, zostaną zrealizowane pod koniec kwietnia, z kolei te z piątego dnia (w tym roku 5 maja to niedziela), także trafią do odbiorców z wyprzedzeniem. Na niespodziankę mogą też liczyć seniorzy, którzy dostają pieniądze 25. dnia miesiąca, w maju będzie to sobota, a więc KRUS wypłaci je już w piątek 24 maja.

Czy termin wypłaty emerytury z KRUS można zmienić?

Wielu rolników zastanawia się, czy może otrzymać swoje świadczenie wcześniej lub później. Można wnioskować o to do Kasy, jednak urzędnicy przychylają się do prośby jedynie w określonych przypadkach, np. w kontekście terminów alimentów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypłaty świadczeń z KRUS tylko w te dni. W kalendarzu namiesza majówka. Kto dostanie emeryturę lub rentę przed długim weekendem? - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki