MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydłuż swoje życie o 24 lata, nie wydając ani złotówki! Naukowcy zalecają wprowadzenie tych ośmiu nawyków

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Recepta na długowieczność leży w naszych codziennych nawykach. Nigdy nie jest za późno, aby je zmienić!
Recepta na długowieczność leży w naszych codziennych nawykach. Nigdy nie jest za późno, aby je zmienić! Christian Buehner / Unsplash
Chcesz żyć dłużej o 24 lata? Wprowadź w życie 8 zdrowych nawyków. Naukowcy potwierdzają, że stosowanie się do nich przez osoby w średnim wieku, może przynieść wymierne efekty. Zobacz, co należy robić, aby żyć dłużej.

Spis treści

Styl życia ma większe znaczenie niż myślisz

Ogromna baza danych, zawierające dane blisko 720 tys. amerykańskich weteranów w wieku od 40 do 99 lat, dała możliwość zbadania zależności między stylem życia a zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Dzięki niej wytypowano osiem codziennych nawyków, które mają istotny wpływ na długość życia.

W poniedziałek, 24 lipca, podczas Nutrition 2023, dorocznego spotkania American Society for Nutrition w Bostonie, Xuan-Mai T. Nguyen, specjalista ds. nauk o zdrowiu w Departamencie Spraw Weteranów i student czwartego roku medycyny w Carle Illinois College of Medicine w Illinois, przedstawił wyniki swoich badań, z których wynika, że:

Mężczyźni, którzy przyjęli wszystkie osiem nawyków w wieku 40 lat, będą żyć średnio o 24 lata dłużej niż mężczyźni, którzy nie przyjęli żadnego z nich. Kobiety, które przyjęły wszystkie osiem nawyków w wieku 40 lat, żyłyby średnio o 23 lata dłużej w porównaniu z tymi, które nie przyjęły żadnego.

Co najbardziej skraca nam życie? Brak ruchu i używki zabijają najczęściej

Badanie jasno pokazało, że niska aktywność fizyczna, używanie opioidów i palenie tytoniu miały największy wpływ na długość życia. W okresie badania nawyki te wiązały się z 30 proc. do 45 proc. wyższym ryzykiem śmierci.

Z kolei stres, nadużywanie alkoholu, zła dieta i nieprawidłowa higiena snu wiązały się z około 20-30 proc. wzrostem ryzyka zgonu w czasie, który obejmowała obserwacja. Także brak pozytywnych relacji społecznych ma na nas duży wpływ – łączy się go z 5 proc. zwiększonym ryzykiem zgonu. Natomiast życie z depresją i stanami lękowymi wiąże się z 8 procentami przedwczesnych zgonów.

8 nawyków, które zmienią twoje życie. Nigdy nie jest za późno, aby je wprowadzić!

Osiem nawyków, których przyjęcie może wydłużyć nam życie nawet o 24 lata to:

  1. aktywność fizyczna,
  2. niepalenie,
  3. umiejętność zarządzania stresem,
  4. przestrzeganie zasad prawidłowej diety,
  5. ograniczenie spożywania alkoholu,
  6. właściwa higiena snu,
  7. utrzymywanie pozytywnych relacji społecznych,
  8. brak uzależnień od opioidów.

Naukowcy podkreślają, że przyjęcie już jednego lub dwóch dobrych nawyków może wpłynąć na jakość i długość życia. Im wcześniej to zrobimy, tym lepszych efektów możemy się spodziewać.

– Ale nawet jeśli wprowadzisz zmiany w wieku 40 lub 60 lat, nadal jest to korzystne, jak widać w wynikach naszych badań! – zachęca Nguyen.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wydłuż swoje życie o 24 lata, nie wydając ani złotówki! Naukowcy zalecają wprowadzenie tych ośmiu nawyków - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki