MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybrano Boomerskie Słowo Roku 2023. Znasz zwrot, który zwyciężył? Jakie jeszcze słowa są obecnie nie na czasie?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Boomerskie Słowo Roku 2023 zostało wybrane.
Boomerskie Słowo Roku 2023 zostało wybrane. freepik.com
W piątek, 13 października, ogłoszono wyniki plebiscytu na Boomerskie Słowo Roku 2023 organizowanego przez Piotra Iskrę i portal Iskry Wiedzy. Spośród 21 propozycji internauci wyłonili najbardziej boomerskie zwroty. Wśród nich pojawiły się wyrazy takie jak serwus, sień czy saturator, a nawet wihajster. Które z nich zasłużyło na miano Boomerskiego Słowa Roku 2023? Jakie jeszcze słowa okazały się nie na czasie?

Spis treści

Kim jest boomer?

Boomerami określani są w sieci ludzie starsi o co najmniej pokolenie od obecnej młodzieży. Tym słowem żartobliwie określa się osoby, które z pewnością nie zaliczają się już do młodzieży. Takie osoby zwykle charakteryzują się niezrozumieniem współczesnego świata i współczesnych technologii. Nie śledzą trendów i chętnie wyrażają tęsknotę za minionymi czasami.

Boomerskie Słowo Roku 2023

Plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku to żartobliwa odpowiedź na popularne słowa i wyrażanie używane przez pokolenia boomerów, które mogą być uznawane za przestarzałe lub nietypowe dla dzisiejszego języka. To sposób na humorystyczne odniesienie się do różnic kulturowych i językowych między pokoleniami.

Boomerskim Słowem Roku 2023 ogłoszono zwrot „proszę ja ciebie” – ta propozycja zwyciężyła i zebrała aż 14,4 proc. głosów. Internauci uznali, że tego zwrotu zdecydowanie nie używa dzisiejsza młodzież i jest on zarezerwowany wyłącznie dla osób ze starszego pokolenia.

Jakie jeszcze słowa znalazły się na podium?

Drugie miejsce zajęło słowo „facetka”, które zdobyło 10,78 proc. głosów internautów. To niemałe zaskoczenie, bo wydawać się mogło, że już nikt nie mówi tak o innych ludziach.

To dla nas niemałe zaskoczenie, bo myśleliśmy, że tego słowa używało się tylko w podstawówce jakieś 30 lat temu, a jednak dojrzali, a nawet przejrzali już ludzie z jakiegoś względu nadal go używają! Dlaczego? Po co? W jakich sytuacjach? Mamy tyle pytań – komentują organizatorzy.

Na trzecim miejscu znalazł się, uwielbiany przez starsze pokolenia, zwrot „za moich czasów” wybrany przez 9,16 proc. głosujących.

Inne przestarzałe słowa – teraz już się tak nie mówi

Boomerskie Słowo Roku 2023 zostało wyłonione spośród 21 propozycji nadesłanych przez internautów. Przykłady takich słów mogą obejmować terminy związane z technologią, modą, muzyką lub innymi aspektami życia, które zmieniły się w ostatnich dziesięcioleciach. Jakie jeszcze słowa znalazły się wśród kandydatów?

 • klawo,
 • wihajster,
 • pannica,
 • serwus,
 • pekaes,
 • prywatka,
 • git,
 • ten teges,
 • kaszana,
 • sień.

Niektóre słowa doczekały się już memów na swój temat, które bawią starsze i młodsze pokolenia.

To sobie pogadali – Babcia widziałaś mój powerbank

Plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku

Boomerskie Słowo Roku po raz pierwszy wybrano w 2022 roku i zostały nim wyrazy „żal”, którego używanie było modne w okolicach 2007 roku oraz „cepeen”, pochodzący od skrótowca CPN (Centrala Produktów Naftowych), którym potocznie nazywano stację benzynową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybrano Boomerskie Słowo Roku 2023. Znasz zwrot, który zwyciężył? Jakie jeszcze słowa są obecnie nie na czasie? - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki