Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Litewka i jego team ruszyli z pomocą Schronisku Canis w Kruszewie. W 7 godzin uzbierali ponad pół miliona złotych!

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Schronisko Canis/FB Łukasz Litewka
7 godzin - tyle wystarczyło, aby uzbierać ponad pół miliona złotych na remont Schroniska Canis w Kruszewie. Zbiórka nabrała rozpędu w niedzielę, 14 stycznia, po tym jak w Internecie nagłośnił ją Łukasz Litewka - radny z Sosnowca, poseł na Sejm obecnej kadencji oraz - i przede wszystkim - założyciel fundacji Team Litewka.

Gdy w Polsce wybuchła pandemia covid, Łukasz Litewka - już wtedy aktywny lokalny działacz i radny - rozwijał działalność charytatywną. Stał się pośrednikiem między potrzebującymi i darczyńcami. Rozwoził maseczki, rękawiczki, jedzenie, odbierał od darczyńców m.in. lodówki, sprzęt rehabilitacyjny i pralki i przekazywał je potrzebującym.

Dziś Team Litewka łączy 200 tys. ludzi z całej Polski, angażuje się w zbiórki i akcje charytatywne. Dzięki fundacji udało się zebrać ponad 6 milionów zł dla małej Igi chorej na SMA oraz niemal milion złotych na chorego na tę samą chorobę Romusia.

W niedzielę Łukasz Litewka zwrócił się do internautów o pomoc dla schroniska dla bezdomnych zwierząt niedaleko Goworowa:

(...) Schronisko ma 20 lat, przez placówkę przewinęło się tysiące psiaków, a grupa wolontariuszy robi co może by było jak najwięcej adopcji. Do schronu najczęściej trafiają tu psy stare, chore, porzucone. Pod opieką wolontariuszy jest aktualnie uwaga: 400 psów. I tutaj jeszcze jakby możemy powiedzieć: „jak i wiele schronisk w Polsce!” ale jednak przeczytajcie dalej.
Canis nigdy nie było remontowane, wszystkie pieniądze od zawsze szły na utrzymanie psów, kastrację, szczepienia, chipowanie. W internecie robią co mogą, ale są malutcy. Nie ich wina. Schronisko wygląda strasznie, przepraszam wolontariusze, nie obraźcie się na mnie, to też nie wasza wina. Nie znajdziecie tu recepcji, ocieplanych kojców czy boxu dla starszych psiaków. Nie ma tu też salki na wymycie psa, psiaki w lato są myte na zewnątrz szlaufem…
(...)
Schronisko w Kruszewie jest przerażająco biedne, to widać na pierwszy rzut oka, a gdy przeczytałem ich entuzjastyczny post (udało im się zbudować mini pomieszczenie dla szczeniaków) miałem wrażenie, że to ich najpiękniejszy sukces. Wolontariusze na własną rękę ocieplają budy, przynoszą koce, ale nie dają rady. Schronisko od roku prowadzi zrzutkę na PIERWSZY remont w historii. Ocieplane Boxy, izolatkę, wybieg, wymiana dziurawego dachu… Idzie im strasznie i Ci ludzie już załamują ręce i nie wiedzą co robić. Czy my potrafimy im pomóc? Decyzję zostawiam Wam, to może być piękne niedzielne popołudnie. Do zebrania jest 410 tys. zł, ale nawet jeśli Zbierzemy tysiąc to.. to nie wiem. To musi być ostatnia taka zima w Kruszewie!

Wszystko wskazuje na to, że to naprawdę ostatnia taka zima w Kruszewie, bo całą kwota potrzebna do przeprowadzenia remontu została zebrana w jeden dzień. A licznik wciąż bije!

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

Dzięki zbiórce w schronisku uda się zbudować i wyposażyć budynek dla psów w trakcie leczenia, zbudować izolatki dla szczeniaków, zwiększyć liczbę wybiegów dla psów, wymienić część ogrodzenia wokół schroniska, a także zakupić nowe boksy, wyremontować dach w pomieszczeniach gospodarczych oraz wyremontować pomieszczenia socjalne i łazienkę.

Słuchajcie, brakuje nam słów. Nawet nie wiemy, co napisać, ale po prostu, po ludzku, z całego serca dziękujemy panu Łukaszowi, @natalia.baclawska, @teamlitewka i Wam wszystkim. Za wpłaty, za udostępnienia, za mnóstwo ciepłych słów, za dobro Waszych serc. Stał się cud i jeszcze bardziej nie możemy się doczekać wiosny, kiedy remont ruszy pełną parą. Przez ponad pół roku nie udało nam się uzbierać tyle, co wczoraj przez 6 godzin! Nie możemy w to nadal uwierzyć… Ściskamy Was i pozdrawiamy serdecznie w imieniu naszych psiaków.
Właścicielka, Wolontariuszki/e oraz Pracowniczki/y Schroniska Canis
PS. Mamy nadzieję, że poznamy się podczas weekendowych spacerów z psiakami!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki