MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do europarlamentu 2019 [OSTATECZNE OFICJALNE WYNIKI PKW] [FREKWENCJA] [RELACJA] Kto zdobył mandaty do Parlamentu Europejskiego?

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do europarlamentu 2019. Są ostateczne oficjalne wyniki PKW. Kto zdobył mandaty do Parlamentu Europejskiego? Znamy nazwiska nowych europosłów!

14:37 Oficjalnie: Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrywa PiS z wynikiem 45,38 proc., Koalicja Europejska zdobyła 38,47 proc. głosów, Wiosna - 6,06 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,69 proc., Lewica Razem - 1,24 proc., Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - 0,54 proc., Polexit - 0,06 proc.

PKW potwierdza: Wiosna ma 3 mandaty, Koalicja Europejska - 22, a PiS - 27 mandatów. Nazwiska i zdjęcia wszystkich europosłów, którzy będą reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim znajdziecie w materiale poniżej.

Kto zdobył mandaty do Parlamentu Europejskiego? Zdjęcia wszystkich nowych polskich europosłów znajdziecie w naszej galerii!

Polscy europosłowie [LISTA] Brexit dał PiS dodatkowy mandat!...

14:33 PKW zakończyła już liczenie głosów i podaje wyniki. Uprawnionych do głosowania było 30 118 852 obywateli Polski. W wyborach wzięło udział 13 760 974 osób. Oznacza to, że frekwencja wyniosła 45,68 proc. To rekord w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Liczba głosów nieważnych wyniosła 112 390. To mniej niż 1 procent oddanych głosów.

14:17 Wciąż czekamy na ostateczne wyniki PKW. Wiadomo już jednak m.in. że jedną z największych przegranych tych wyborów jest Joanna Scheuring-Wielgus. Posłanka, która startowała z "dwójki" w okręgu nr 4, nie zostanie europosłanką, nawet gdyby z mandatu zrezygnował Robert Biedroń (jak zapowiadał). W Warszawie zdobyła mniej głosów niż Monika Płatek i to ona może ewentualnie zastąpić lidera Wiosny w Parlamencie Europejskim.

14:09 Program, energia i poparcie Polaków – zdaniem Ryszarda Terleckiego z PiS, tego zabrakło politykom Koalicji Europejskiej, by wygrać wybory do europarlamentu. Zapytany o przyszłość Koalicji szef klubu parlamentarnego rządzącej partii dodał, że możliwe jest pozostanie w niej PSL-u i dołączenie partii Wiosna Roberta Biedronia. – Ludowcy wzięli mandaty, a Biedroń zrobił dramatyczny słaby wynik – ocenił Terlecki.

Źródło:
TVN 24

14:07 – Przekazy dnia polityków PiS są powtarzane w mediach publicznych jeden do jednego, a budżet państwa potraktowali jak budżet kampanii wyborczej – powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Wytłumaczyła w ten sposób przyczyny porażki Koalicji Europejskiej w pojedynku z PiS w wyborach do europarlamentu.

– Gramy na pochyłym boisku, cały czas pod górę – stwierdziła Lubnauer wskazując, że "nie można obiecać więcej niż PiS". – Na koszt podatników PiS obiecał 42 miliardy złotych z publicznych pieniędzy – dodała, odnosząc się do tzw. "piątki Kaczyńskiego" czyli obiecanych w kampanii wydatków na cele socjalne.

Źródło:
TVN 24

13:55 Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z "nieprawdopodobnie wysokiej" frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dziękując uczestnikom głosowania za udanie się do urn, gratulował kandydatom Prawa i Sprawiedliwości uzyskanych mandatów. Wyraził nadzieję, że nowo wybrani europosłowie będą dbać w europarlamencie o interesy Polski.

Źródło:
TVN 24

10:28 Wielką wygraną wyborów do europarlamentu jest Beata Szydło. Była premier indywidualnie zdobyła więcej głosów niż wszyscy kandydaci takich komitetów jak Kukiz'15 czy Lewica Razem. Na kogo jeszcze głosowali Polacy? Zobaczcie zestawienie 10 kandydatów, którzy uzyskali najlepsze wyniki indywidualne.

Zestawienie kandydatów z najlepszymi wynikami zdominowali przedstawiciele dwóch największych ugrupowań - Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Europejskiej. Kto zdobył ich najwięcej? Zapraszamy do obejrzenia rankingu 10 najlepszych wyników w skali kraju.

Wybory do Europarlamentu. Oni osiągnęli najlepsze wyniki. 10...

9:58 Niewielka korekta po przeliczeniu głosów z 99,31 proc. obwodów: PiS - 45,56 proc., Koalicja Europejska -
38,30 proc.. Reszta bez zmian.

8:15 Nowe dane PKW z 99,25 proc. komisji wyborczych prezentują się następująco:

 • PiS - 45,57 proc.
 • Koalicja Europejska - 38,29 proc.
 • Wiosna Biedronia - 6,04 proc.
 • Konfederacja - 4,55 proc.

8:04 Nerwowa noc Ryszarda Czarneckiego. Wczoraj wydawało się, że polityk będzie musiał pożegnać się z Parlamentem Europejskim. Okazuje się jednak, że ostatecznie wywalczył mandat w stolicy. Do europarlamentu wejdą też prawdopodobnie Krzysztof Śmiszek z Wiosny (wczoraj wydawało się, że ten mandat przypadnie Łukaszowi Kohutowi) i Andrzej Halicki z PO (wyprzedził ostatecznie Kamilę Gasiuk-Pihowicz).

Kto zdobył mandaty do Parlamentu Europejskiego? Zdjęcia wszystkich nowych polskich europosłów znajdziecie w naszej galerii!

Polscy europosłowie [LISTA] Brexit dał PiS dodatkowy mandat!...

7:39 Frekwencja wyniosła ostatecznie 45,42 proc. To zdecydowanie więcej niż przed 5 laty - w 2014 r. w wyborach do europarlamentu wzięło udział 23,83 proc. wyborców.

7:34 Najnowsze dane z PKW oznaczają, że PiS będzie miał w Parlamencie Europejskim aż 27 europosłów (o 8 więcej niż 5 lat temu), Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3. Z marzeniami o europarlamencie będą musieli pożegnać, się politycy Konfederacji, którzy jeszcze wczoraj - po ogłoszeniu wyników exit poll - mogli liczyć na 3 mandaty.

6:44 Płonne okazały się nadzieje liderów Koalicji Obywatelskie, którzy jeszcze wczoraj wierzyli, że strata do PiS może zostać zniwelowana. Póki co zanosi się na klęskę. PKW podała dane z 95,9 proc. komisji wyborczych. Wynika z nich, że na PiS głosowało 46,01 proc. wyborców, a Koalicja Europejska zdobyła 37,87 proc. głosów. Mandaty może zdobyć jeszcze Wiosna Biedronia z wynikiem 6,02 proc. Konfederacja, która jeszcze wczoraj cieszyła się z sukcesu, prawdopodobnie nie przekroczy progu wyborczego.

***

23:59 Kończymy naszą relację, zapraszamy jutro od rana. Powinniśmy poznać już pierwsze wstępne wyniki PKW. Najważniejsza wiadomość tego dnia brzmi: PiS wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego. Europosłów będą mieć także Koalicja Europejska, Wiosna i Konfederacja.

Kto zdobył mandaty do Parlamentu Europejskiego? Zdjęcia wszystkich nowych polskich europosłów znajdziecie w naszej galerii!

Polscy europosłowie [LISTA] Brexit dał PiS dodatkowy mandat!...

23:52 Wyniki badania late poll potwierdzają zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. PiS zdobywa według nich 43,1 proc., Koalicja Europejska - 38,4 proc., Wiosna - 6,7 proc., Konfederacja - 6,2 proc., Kukiz'15 - 3,8 proc., Lewica Razem - 1,4 proc.

23:24 W sztabie Koalicji Europejskiej wciąż jeszcze żywa jest nadzieja, że strata do PiS przez noc zostanie zniwelowana. Komentują Jerzy Wenderlich i Sławomir Nitras.

23:04 I jeszcze gorące komentarze ze sztabu Konfederacji. Krzysztof Bosaka i Jakuba Kulesza w dzisiejszym dobrym wyniku widzą zapowiedź sukcesów w wyborach do Sejmu.

22:48 Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że wyboru do Parlamentu Europejskiego przebiegły w spokojnej atmosferze i bez większych zakłóceń.

– Na przeszło 27 tys. komisji i blisko 30 milionów wyborców, można powiedzieć, że wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny – powiedział Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW.

– Zaistniało łącznie tylko 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa, w tym 7 określonych z Kodeksu Wyborczego. Jeżeli chodzi o wykroczenia to stwierdzono tylko 90 wykroczeń w tym 30 związanych z Kodeksem Wyborczym – dodał.

Źródło:
TVN 24

22:42 Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera uważa, że jego ugrupowanie zyskało znacznie w stosunku do środowiska Koalicji Europejskiej:

Porównując poprzednią elekcję do obecnej, warto zwrócić uwagę na przyrost mandatów. PiS zyskał pięć mandatów (z 19 do 24). Nasza konkurencja, środowisko polityczne składające się na Koalicję Europejską, straciło sześć mandatów (z 28 do 22). PiS w Europarlamencie będzie stornie Polski, a nasi konkurenci rozproszą się po różnych frakcjach. My po prostu skutecznie realizujemy naszą politykę, co docenili wyborcy.

A tak wyniki wyborów na gorąco komentował dla nas europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

22:40 Stanisław Tyszka, jeden z liderów Kukiz’15, nie krył rozczarowania sondażowym wynikiem swojego ugrupowania:

To była trudna dla nas kampania ze względów finansowych. Nie mamy dotacji jak największe ugrupowania. Kampania Kukiz’15 odbywała się jedynie z dobrowolnych wpłat. Poczekamy na ostateczne wyniki, bo doświadczenia wyborów samorządowych mówią, że one się mogą zmienić. Wyciągniemy wnioski i będziemy walczyć dalej. Najważniejsze, by kontynuować ciężką pracę, która może przynieść efekt jesienią.

Źródło:
TVN 24

22:38 Ryszard Czarnecki, który prawdopodobnie nie został ponownie wybrany do Parlamentu Europejskiego:

Jest zwycięstwo, wielka radość ale to jest pierwsza tura wyścigu. Natomiast feta będzie być może jesienią 2019 roku. Musimy ciężko pracować, by to wygrać. Nigdy pewności nie ma co do zwycięstwa. Wszystko będzie zależało od naszej ciężkiej pracy, od efektów pracy rządu Mateusza Morawieckiego. Jest perspektywa, jest nadzieja. Polacy nam zaufali, nas docenili, nasze rządy. I szansa jest, ale teraz czeka nas ciężka praca, zero triumfalizmu.

22:22 Wiosna nie przyłączy się do Koalicji Europejskiej. Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i szef sztabu wyborczego Wiosny Marcin Anaszewicz na gorąco komentują dla nas wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego.

22:12 Próg wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego przekroczyła Konfederacja Korwin Liroy Braun Narodowcy zdobywając 6,1 proc. głosów, uzyskując tym samym 3 mandaty. Do wyniku odniósł się jeden z liderów ugrupowania, Janusz Korwin-Mikke.

– Walczyliśmy przeciwko dwóm największym telewizjom, nie mieliśmy za sobą żadnego poparcia, walczyliśmy tylko dzięki Internetowi. Biorąc to pod uwagę, jest to ogromny sukces – powiedział Janusz Korwin Mikke.

– Chcę podziękować wszystkim naszym wyborcom, naszym działaczom, którzy napracowali się w terenie. Wszystkim, którzy zasłużyli na to, żeby prawica była w polityce – dodał.

Źródło:
TVN 24

22:08 – Nie mieliśmy tego wszystkiego, co mają stare partie polityczne. Ale mieliśmy coś, czego oni dzisiaj nie mają. Jedno wspólne wielkie marzenie. O tym, że polityka może wyglądać inaczej. I zwyciężyliśmy – mówił Robert Biedroń po ogłoszeniu wyników wyborów do europarlamentu.

21:53 Podczas wieczoru wyborczego przewodniczący PO Grzegorz Schetyna odniósł się do wyniku Koalicji Europejskiej w wyborach do europarlamentu. – To jest pierwsza połowa meczu, wszyscy kochamy sport. Wiemy, że wszystko jest przed nami. Wspólnie zrobiliśmy wielki krok. Zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces – powiedział lider PO.

– Chciałem podziękować Polakom, Polkom, którzy głosowali na nas. Blisko 7 milionów głosów oddanych na Koalicję Europejską to wielki sukces – dodał.

Źródło:
TVN 24

21:44 Wszystko wskazuje na to, że z Parlamentem Europejskim pożegna się Ryszard Czarnecki. Mandaty zdobyli za to m.in. Patryk Jaki, Beata Szydło, Beata Kempa, Anna Zalewska, Radosław Sikorski, Magdalena Adamowicz, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Janusz Korwin-Mikke i Robert Biedroń. Pełną listę nowych polskich europosłów znajdziecie w materiale poniżej.

Kto zdobył mandaty do Parlamentu Europejskiego? Zdjęcia wszystkich nowych polskich europosłów znajdziecie w naszej galerii!

Polscy europosłowie [LISTA] Brexit dał PiS dodatkowy mandat!...

21:22 Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do europarlamentu stwierdził, że przed europarlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości stoją „wielkie wyzwania”. Prezes PiS odniósł się także do wyborów do polskiego parlamentu, które odbędą się w październiku.

– Przed naszymi europarlamentarzystami ogromne zadania, ale trzeba też pamiętać, że rozstrzygający bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni. Musimy też zwyciężyć i to bardziej niż teraz. To jest ogromne wyzwanie – powiedział Jarosław Kaczyński.

Źródło:
TVN 24

21:09 Jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą, to w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego PiS będzie miało 24 europosłów, Koalicja Europejska - 22, Konfederacja - 3, Wiosna Biedronia- 3.

21:00 Wybory do europarlamentu 2019 wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 42,4 proc. głosów. Na drugim miejscu Koalicja Europejska z 39,1 proc. głosów. Na mandaty mogą liczyć też Wiosna Biedronia - 6,6 proc. głosów i Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy - 6,1 proc. głosów. Pod progiem znaleźli się Kukiz'15 - 4,1 proc. i Lewica Razem - 1,3 proc.

Frekwencja wyniosła 43 proc.

20:50 Do końca głosowania zostało 10 minut. Punktualnie o godz. 21 podamy pierwsze sondażowe wyniki exit poll. Badanie na zlecenie telewizji TVP, Polsatu i TVN przeprowadził Ipsos.

18:32 Frekwencja na godz. 17 wyniosła 32,51 proc. - Wydano karty do głosowania 9 672 416 osobom, co stanowi 32,51 procenta osób uprawnionych do głosowania – powiedział Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW. Jak dodał, wynik ten jest blisko dwa razy lepszy niż w poprzednich eurowyborach, kiedy frekwencja na godzinę 17.30 wynosiła 16,91 proc.

18:31 Rozpoczyna się kolejna konferencja PKW

Swój głos oddał już m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Prezydent Andrzej Duda oddał głos w wyborach do Parlamentu E...

13:40 Do godz. 9:30 odnotowano 47 przypadków naruszenia ciszy wyborczej. Ogólnie głosowanie przebiega spokojnie.

13:35 Frekwencja na godzinę 12:00 wyniosła 14,39 proc. Najwyższą frekwencję odnotowano w okręgu warszawskim (16,19 proc).

Ze wszystkich miast wojewódzkich najwięcej wyborców zagłosowało dotąd w Rzeszowie i Toruniu (po 17,05 proc.), a najmniej – w Gdańsku (11,98 proc.).

10:12 Nie zostały podane żadne dane dotyczące frekwencji. Następna konferencja PKW została zaplanowana na 13:30.

TVN24/x-news

10:07 PKW poinformowała, że przewodniczący komisji wyborczej w Olsztynie stawił się w komisji po spożyciu alkoholu.

10:06 PKW podała, że w sobota i noc z soboty na niedzielę przebiegły bardzo spokojnie jeśli chodzi o naruszenie ciszy wyborczej. Policja odnotowała 38 drobnych incydentów w skali całego kraju.

9:55 O godz. 10. powinna rozpocząć się konferencja PKW, na której poznamy pierwsze dane dotyczące przebiegu głosowania.

7:02 Rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego! O godz. 7 otwarte zostały lokale wyborcze w całej Polsce. Uprawnionych do głosowania jest 29 994 623 wyborców. Spośród 866 kandydatów wybierzemy 52 europosłów - jeden z nich obejmie swój mandat jednak dopiero po ewentualnym opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

PKW przyjęła zawiadomienia o utworzeniu 26 komitetów wyborczych, w tym 16 komitetów partii politycznych, 3 koalicyjne komitety wyborcze oraz 7 komitetów wyborczych wyborców.

Głosowanie odbywa się w 27 286 obwodach, z czego 14 342 lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

W ciągu dnia odbędą się trzy konferencje prasowe PKW, podczas których będą podawane m.in. aktualne dane o frekwencji:

 • godz. 10.00 - o rozpoczęciu i przebiegu głosowania,
 • godz. 13.30 - o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania
 • godz. 18.30 - o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania

WYBORY DO EUROPARLAMENTU 2019. TO TRZEBA WIEDZIEĆ!

Kiedy poznamy wyniki wyborów do europarlamentu 2019?

Od północy z piątku na sobotę w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Powinna się ona zakończyć po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych, czyli zgodnie z planem - w niedzielę o godz. 21. Wtedy podane zostaną pierwsze sondażowe wyniki. Badanie exit poll na zlecenie TVP, Telewizji Polsat i TVN zrealizuje Ipsos.

Pierwsze wstępne wyniki PKW zostaną podane najwcześniej o godz. 23, wtedy bowiem kończy się głosowanie we Włoszech - ostatnim kraju Unii Europejskiej. Ostateczne oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego mają być ogłoszone między poniedziałkiem 27 maja a środą 29 maja. PKW ma w planach 8 konferencji prasowych po zamknięciu lokali wyborczych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Harmonogram konferencji prasowych PKW po zakończeniu głosowania

26 maja (niedziela):

 • godz. 22.00 - o zakończeniu głosowania

27 maja (poniedziałek):

 • godz. 10.00
 • godz. 13.30
 • godz. 18.30
 • godz. 22.00

28 maja (wtorek):

 • godz. 10.00
 • godz. 13.30
 • godz. 17.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory do europarlamentu 2019 [OSTATECZNE OFICJALNE WYNIKI PKW] [FREKWENCJA] [RELACJA] Kto zdobył mandaty do Parlamentu Europejskiego? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki