Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
1 marca 2024 roku jest 736. dniem wojny. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne „Północ”, rosyjskie wojska ostrzelały 11 miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim. Z kolei gubernator obwodu chersońskiego przekazał, że w wyniku ataków trafione zostały 32 budynki mieszkalne, dwie osoby zostały ranne. Tego samego dnia francuski minister obrony Sebastien Lecornu zapowiedział przekazanie Ukrainie 100 nowoczesnych dronów kamikaze.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
15:0001.03.2024

Niemieckie media po orędziu Putina: jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny

Po czwartkowym orędziu prezydenta Rosji Władimira Putina jeszcze mocniej wybrzmiało, że Zachód powinien zastosować się do znanej maksymy: jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny - skomentował w piątek dziennik „Welt”.

Putin w orędziu ostrzegł Zachód przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Przemówienie, choć jest w nim mowa o „strategicznym partnerstwie w zakresie bezpieczeństwa” z Zachodem, jest poważnym ostrzeżeniem: „jeśli nie chcesz wojny, bądź posłuszny” – zauważył „Welt” na swoim portalu.

Groźba Putina paradoksalnie nie zwiększa prawdopodobieństwa użycia broni nuklearnej. Przesadnie twierdził, że atak nuklearny oznacza "zniszczenie świata". Świadomie grał wizją ostatecznej zagłady Europy i Niemiec – oceniła niemiecka gazeta.

"Za tą głośną groźbą nuklearną Putina ukryte jest jego główne przesłanie: władca Kremla podkreślił, że w jego kraju fabryki broni pracują na trzy zmiany oraz że gospodarka została przestawiona w (tryb) wojenny. Putin nawiązał tym do czasów sowieckich, kiedy na zbrojenia przeznaczano nawet 13 proc. produktu krajowego brutto” – przypomniał dziennik.

Jak zauważył, „Polska i kraje bałtyckie od miesięcy ostrzegały, że Niemcy, Francja i reszta Europy również będą musiały zwiększyć produkcję broni, aby przywrócić pewien stopień równowagi z czasów zimnej wojny”.

Tymczasem Europa nie jest obecnie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości broni ani dla Ukrainy, ani dla siebie – podkreślił portal.

"Zachód musi dostosować się do znanej już ze starożytności maksymy: jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy za sąsiada ma się cynicznego mordercę, który brutalnie wykorzystuje najmniejszą słabość" – podsumował „Welt”

14:3601.03.2024

Francuski historyk: Rosja postrzega wojnę jako normalny sposób prowadzenia dyplomacji

Przywódcy Rosji postrzegają wojnę jako normalny sposób prowadzenia dyplomacji – ocenił w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" prof. Pierre Gonneau, francuski historyk specjalizujący się w dziejach Rosji.

Odkąd Władimir Putin doszedł do władzy, nastąpił wzrost liczby konfliktów, z mniej lub bardziej stałym stanem wojny – zauważył historyk, komentując czwartkowe orędzie Putina.

Jak podkreślił, Putin w żadnym momencie swojego przemówienia nie wspomniał o zakończeniu wojny.

Dziś dla Putina lepiej jest powiedzieć, że wojna może trwać, niż stwierdzić, że musi się szybko zakończyć – zaznaczył Gonneau.

Według historyka rosyjski przywódca musi kultywować mit niezwyciężonej Rosji, nawiązując m.in. do bitwy pod Stalingradem podczas II wojny światowej, a "imperium nie może istnieć bez wojny". "Putin stara się uosabiać mit cara jako mściciela i orędownika na rzecz sprawiedliwości. Na przykład, kiedy doszedł do władzy, prowadził narrację dotyczącą rozprawy z oligarchami" – ocenił znawca dziejów Rosji.

"Korupcja, tak naprawdę, nie zmniejszyła się, ale postawa przywódcy-obrońcy przemawia do ludności, podobnie jak wielkie kampanie antykorupcyjne w Chinach, gdzie wielcy dygnitarze zostali przyparci do muru" – wyjaśnił Gonneau.

Do tego dochodzi reputacja Putina jako +szachisty+, który wie wszystko i zna ruchy swoich wrogów. I choć reżim się zestarzał, Putin pozostaje popularny. Wszyscy (w Rosji) nienawidzą słabego cara – dodał.

W jego ocenie na Zachodzie trudno wyobrazić sobie wojnę imperiów, która trwa na Ukrainie od 2022 roku. Z kolei "rosyjscy przywódcy postrzegają wojnę jako normalny, akceptowalny i powszechny sposób prowadzenia dyplomacji" – ocenił.

W wygłoszonym w czwartek corocznym orędziu do narodu rosyjski dyktator Władimir Putin ostrzegł przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w przypadku wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę.

Powtórzył też wcześniejsze oskarżenia Kremla, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne. W związku z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO zapowiedział wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

12:5001.03.2024

Brytyjski resort obrony: przemysł zbrojeniowy Rosji znacząco zwiększył produkcję

"Rosyjski przemysł zbrojeniowy znacząco zwiększył produkcję w 2023 roku i choć nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb związanych z prowadzeniem wojny, wystarcza to na uzyskanie wyraźnej przewagi nad Ukrainą" - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że wzrost produkcji możliwy był dzięki zwiększeniu zatrudnienia do 3,5 mln osób, wydłużeniu zmian w zakładach, rozbudowie istniejących linii produkcyjnych, jak również przywróceniu tych ostatnio nieużywanych.

Zwrócono uwagę, że znacząca część oddanego do użycia sprzętu jest efektem raczej odnawiania i modernizacji istniejących zapasów niż nowej produkcji, czego dowodzi fakt, że wyraźną większość oddanych do użytku w 2023 roku czołgów podstawowych stanowił sprzęt odremontowany.

Dodano, że produkcja amunicji artyleryjskiej wzrosła gwałtownie w 2023 roku i prawdopodobnie zwiększy się jeszcze w 2024 roku, ale prawdopodobnie osiągnie maksimum w ciągu najbliższych 12 miesięcy ze względu na wielkość mocy produkcyjnych.

Chociaż przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb rosyjskiej operacji przeciwko Ukrainie, niemal na pewno może zapewnić znaczącą przewagę nad Ukrainą w 2024 roku - oceniono.

11:3201.03.2024

SBU: 15 lat więzienia dla rosyjskiego agenta szpiegującego na poligonach

Na 15 lat więzienia sąd ukraiński skazał rosyjskiego agenta, który szpiegował na ukraińskich poligonach pod pozorem pracy instruktora; mężczyznę uznano za winnego zdrady stanu – poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swojej stronie internetowej.

Przestępca jest instruktorem taktycznego przygotowania miejscowej organizacji społecznej. Pod pozorem ćwiczeń na poligonie przeprowadzał zwiad w miejscach stacjonowania żołnierzy, sprzętu wojskowego i w magazynach z amunicją – przekazała SBU.

"Mężczyzna został zatrzymany przez ukraiński kontrwywiad w lutym bieżącego roku. Podczas śledztwa ustalono, że utrzymywał kontakt z prokremlowskim blogerem, ukrywającym się w okupowanym Doniecku i pracującym dla rosyjskich służb specjalnych" – powiadomiła SBU.

Aby uzyskać informacje, mężczyzna próbował też wykorzystywać znajomości z ukraińskimi żołnierzami, poznanymi na poligonach podczas treningów z miejscową ludnością - dodano w komunikacie

10:0001.03.2024

Gen. Komornicki: Putin użyłby broni jądrowej, jeśli wojska NATO weszłyby na Ukrainę

Były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, gen. w stanie spoczynku Leon Komornicki uważa, że - jeśli wojska NATO weszłyby na Ukrainę - to Władimir Putin użyłby taktycznej broni jądrowej. Nie należy mierzyć Rosji zachodnimi kategoriami - podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Putin w czwartek w corocznym orędziu do narodu ostrzegł przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Dyktator powtórzył też swe oskarżenia, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne.

Wcześniej, w poniedziałek, prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że pokonanie Rosji jest "niezbędne" dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie. Dodał, że nie należy wykluczać wysłania zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę w przyszłości, choć - jego zdaniem - na obecnym etapie "nie ma consensusu" w tej sprawie. Możliwość taką wykluczyli m.in. przywódcy Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Gen. Komornicki, odnosząc się w rozmowie z PAP do słów Putina, zauważył, że nie po raz pierwszy straszy on Zachód bronią atomową oraz zapewnia, że Rosja nikomu nie zagraża. Były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podkreślił przy tym, że ostatnia głośna wypowiedź Macrona jest "wodą na młyn rosyjskiej narracji" oraz werbalnym narzędziem w rękach Putina, co nie pozostało bez echa w czwartkowym orędziu Putina.

Zdaniem gen. Komornickiego "Zachód dostarcza paliwa tamtejszej propagandzie, bo nie rozumie Rosji".

Trzeba rozumieć wroga, aby z nim walczyć. W moim przekonaniu, Zachód do tej pory nie rozumie rosyjskiego myślenia, tego, czym jest rosyjska armia. Nie rozumie, że ta agresja, potencjał militarny dzisiaj jest rozkręcającą się machiną wojenną i idzie jak walec, który ciężko będzie zatrzymać - ocenił.

W jego opinii nie należy mierzyć Rosji ani jej społeczeństwa zachodnimi kategoriami. Podkreślił, że rosyjskie społeczeństwo w zdecydowanej większości popiera obecnie Putina oraz "jest wciągnięte w tę wojnę", a Zachód - m.in. poprzez ostatnie słowa Macrona - pozwala umacniać rosyjskie społeczeństwo w tym przekonaniu.

W narracji Rosji jest to wojna egzystencjonalna, w jej propagandzie wojna toczy się nie na Ukrainie, a na "terytorium Rosji". Panuje tam zawołanie "Rosja albo śmierć". (...) Armia NATO miałaby wkroczyć na Ukrainę? To oznaczałoby wojnę z Rosją, a po obniżeniu przez Putina progu użycia taktycznej broni jądrowej, w moim przekonaniu, Rosja by jej użyła, bo Putin dostałby do ręki wszystkie argumenty ku temu - ocenił.

Gen. Komornicki podkreślił również, że głównym wyzwaniem dla Zachodu musi być sprawienie, by Ukraina wygrała wojnę. Jednak - jak wskazywał - aby tak się stało, pomoc militarna nie może być "przekazywana kropelkowo" w obliczu rosyjskiej machiny wojennej.

Podkreślił, że wygranie wojny w 90 proc. nie zależy od samych Ukraińców, a od pomocy krajów Zachodu.

Jeśli nie będzie pomocy, to dojdzie niedługo do rozbicia ukraińskiej armii, która nie będzie w stanie dalej prowadzić działań wojennych. W mojej ocenie to stanie się pod koniec wiosny, na początku lata. Wtedy ukraińska armia straci zdolności, które się wyczerpią, jeśli teraz nie otrzyma pomocy Zachodu - zaznaczył.

Według gen. Komornickiego - jeśli doszłoby do rozbicia ukraińskiej armii - to niezmiennym celem politycznym Putina będzie wzniecenie wojny domowej i doprowadzenie do "czegoś na kształt Majdanu" w celu obalenia ukraińskich władz. Dodał, że będzie mógł to osiągnąć już bez wchodzenia rosyjskich wojsk na kolejne tereny.

Po 2-3 latach Putin przystąpi do realizacji kolejnego celu politycznego, czyli kolejnych nacisków ku temu, żeby kraje Europy środkowowschodniej znalazły się poza NATO. Jeżeli do tego nie dojdzie, to w mojej ocenie zaatakuje on nie wszystkie, ale jedno z państw bałtyckich np. Łotwę, w której mieszka duża rosyjska mniejszość, która jest mocno niezadowolona - ocenił.

08:1001.03.2024

Ostrzały obwodu chersońskiego. Uszkodzone budynki, dwie ranne osoby

Jak poinformował gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin, w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w tym regionie ranne zostały dwie osoby. Podkreślił, że uszkodzeniu uległy 32 budynki mieszkalne.

22:3029.02.2024

Wojna w Ukrainie. Tragiczny bilans. Zginęło 443 sportowców i trenerów

22:1529.02.2024

Putin chce wzmocnić te państwa, polityków i elity, które stoją na stanowisku, że Rosji nie należy prowokować

kspert OSW Marek Menkiszak uważa, że Władimir Putin, strasząc Zachód ewentualnym konfliktem nuklearnym, chce wzmocnić te państwa, polityków i elity, które stoją na stanowisku, że Rosji nie należy prowokować.

W wygłoszonym w czwartek corocznym orędziu do narodu prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Powtórzył też swe oskarżenia, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne. W związku z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO zapowiedział wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

Kierownik zespołu rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że wystąpienie rozpoczęło się od wojny w Ukrainie, polityki zagranicznej i kwestii związanych z bezpieczeństwem Rosji. Według niego był to najprawdopodobniej celowy zabieg, obliczony na przykucie uwagi mediów zagranicznych. „Wydaje się, że chciał, by ten przekaz rozszedł się jak najszerzej i jak najszybciej” – dodał Menkiszak.

Zastrzegł, że wystąpienie Putina miało charakter cykliczny, zatem w tym aspekcie nie było niczym nadzwyczajnym. Dodał też, że duża część orędzia była poświęcona problemom socjalnym i planom rozwoju społeczno-gospodarczego.

W pierwszej części orędzia - mówił Menkiszak - Putin trzymał się swoich standardowych, kierowanych w stronę Zachodu, oskarżeń i gróźb. „Oskarżał Zachód, z USA na czele, o bycie zarzewiem wszelkiego zła i dążenie do zniszczenia Rosji. Następnie przeszedł do gróźb, mówiąc, że Rosja ma zdolności, by się temu przeciwstawić i nie pozwoli na to, by rzekome +cele+ Zachodu zostały zrealizowane” – dodał. Kolejnym stałym elementem przemówienia Putina była, jak zaznaczył Menkiszak, oferta dialogu z Zachodem.

„Oczywiście dialog ten, miałby odbywać się na warunkach rosyjskich. Rosja jest gotowa rozmawiać wyłącznie o ustępstwach ze strony Zachodu, czyli warunkach kapitulacji Ukrainy, utworzeniu nowego ładu bezpieczeństwa Eurazji. Oferta ta kierowana jest głównie do USA” – stwierdził.

To co, w ocenie eksperta, było w orędziu Putina nowością, to eskalacja retoryczna.

„Nie wymieniając z nazwiska prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ale odnosząc się do jego wypowiedzi związanej z ewentualnym wysłaniem zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę, Putin wymienił trzy, problematyczne z jego punktu widzenia, elementy” – mówił. Po pierwsze, jak mówił Menkiszak, Putin podkreślił, że deklarowanym celem Zachodu jest strategiczna porażka Rosji na Ukrainie; po drugie Putin stwierdził, że "Zachód wyznacza cele ataków ukraińskich na rosyjskim terytorium"; "a po trzecie i najważniejsze, że dyskutowane jest skierowanie zachodnich kontyngentów wojskowych na Ukrainę”.

Wtedy Putin przypomniał, że Rosja posiada i rozwija nowoczesne systemy broni, w tym systemy rakietowe. Oświadczył też, że systemy te są zdolne do rażenia celów na terytoriach państw zachodnich. Oprócz tego – co nie jest akurat nowością – podkreślił, że cała sytuacja stwarza zagrożenie wybuchu wojny nuklearnej – wskazał ekspert.

„Mamy do czynienia z retoryczną eskalacją ze strony Putina. Chciał zaznaczyć, że jeśli doszłoby do zwiększenia zaangażowania Zachodu w tę wojnę, a zwłaszcza do rozmieszczenia kontyngentów państw zachodnich na Ukrainie, to Rosja odpowie w sposób radykalny i zdecydowany, a elementem tej odpowiedzi mogą być ataki na terytoria państw zachodnich”. "To rzeczywiście nowość i jawna eskalacja” – podkreślił.

Ekspert ocenił też, że jest to próba zastraszenia Zachodu. „Putin jest świadomy tego, że sama dyskusja na ten temat budzi na Zachodzie kontrowersje, i że nie ma w tej sprawie porozumienia. Ostrym przekazem chce wzmocnić te państwa, tych polityków i te elity, które uważają, że Rosji nie należy prowokować” – dodał Menkiszak.

Jego zdaniem nie chodzi wyłącznie o możliwe rozmieszczenie zachodnich sił lądowych na ukraińskim froncie, ale również o zwiększenie pomocy militarnej dla Kijowa. Putin chciał przekazać, że zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy będzie w obecnej sytuacji prowadziło do eskalacji konfliktu, a państwa Zachodu nie mogą czuć się bezpiecznie – mówił.

Ekspert OSW podkreślił też, że w ostatnich miesiącach obserwujemy „zmianę percepcji rosyjskiej”, wynikającą głównie z tego, w jaki sposób Kreml postrzega sytuację na arenie międzynarodowej. „Moskwa czyta to tak: Ukraina słabnie, Zachód – zarówno frakcje polityczne w USA, jak i w Europie - są zmęczone wojną. W związku z tym, powoli załamuje się zachodnie wsparcie dla Ukrainy. Rosja przejęła inicjatywę strategiczną i taktyczną, jest w trybie ofensywy” – tłumaczył.

Menkiszak ocenił, że choć problemy wokół Ukrainy są częściowo prawdziwe, to Rosjanie myślą życzeniowo: „Wierzą, że lada moment nastąpi załamanie się ukraińskiego frontu, wierzą, że Zachód nie jest ani zdolny, ani gotowy, by kontynuować wsparcie dla Kijowa, a zwycięstwo rosyjskie na Ukrainie jest już w zasadzie przesądzone”. To z kolei, jak wyjaśnił, rozpoczyna w mniemaniu rosyjskim kolejny etap, w którym przedmiotem rozmów z USA ma być już nie tylko Ukraina, ale i globalny ład bezpieczeństwa. „W tej kwestii Zachód ma zostać zmuszony do rewizji swojej polityki. Putin, mówiąc o rozmowach, nie ma na myśli konsensusu, a daleko idące ustępstwa ze strony Zachodu” – dodał. Zdaniem eksperta Rosjanie oceniają sytuację zbyt optymistycznie. „Nie doceniają ani woli oporu Ukraińców, ani potencjału mobilizacyjnego po stronie zachodniej” – podsumował

21:4029.02.2024

Państwa zachodnie powinny wysłać wojska na Ukrainę w celu odstraszania Rosji

21:2729.02.2024

Obecnie najbardziej zaminowane są trzy regiony Ukrainy

Obecnie najbardziej zaminowane są trzy regiony Ukrainy – Charków, Chersoń i Donieck. Poinformował o tym Serhij Rewa, szef Wydziału Organizacji Humanitarnego Rozminowywania Państwowej Służby Ratunkowej. „[...] To są główne obszary, nad którymi obecnie pracujemy i na których skupiamy nasze wysiłki” – stwierdziła Reva.

21:0129.02.2024

Zełenski: Rosja nie zamierza się zatrzymać. Oni chcą wyścigu zbrojeń

Rosja nie zamierza się zatrzymać, ale przygotowuje się do wyścigu zbrojeń i destabilizacji, ostrzega Zełenski

Wszyscy widzą, że Rosja nie zamierza się zatrzymać. Oni w Moskwie chcą wyścigu zbrojeń i nowych fal destabilizacji. Wszyscy w Europie musimy jasno zdać sobie z tego sprawę – powiedział Prezydent.

20:3729.02.2024

Zełenski zastąpił Dowódcę Sił Logistycznych Sił Zbrojnych!

Wołodymyr Zełenski zastąpił Dowódcę Sił Logistycznych Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą został Wołodymyr Karpenko

20:1529.02.2024

Pożar kutra rosyjskiej straży granicznej

Na pokładzie kutra rosyjskiej straży granicznej na Morzu Azowskim doszło do pożaru; zginęło pięciu członków załogi tej jednostki — poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Dodał, że trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru.

W oświadczeniu na stronie internetowej wywiad podał, że ogień pojawił się na mostku kutra. Jednostka należy do straży ochrony wybrzeża służb granicznych, które podlegają rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB). HUR dodał, że Rosjanie ponieśli straty, które wywiad oszacował na pięciu ludzi. Załoga zwróciła się o ewakuację.

19:4729.02.2024

W ciągu dnia odbyły się 73 starcia bojowe. Ponad 10 ataków na personel wroga

W ciągu dnia odbyły się 73 starcia bojowe. Lotnictwo obronne uderzyło w 10 obszarów, w których skoncentrowany był personel wroga. Oddziały rakietowe uderzyły w 2 obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, 3 wielokrotne wyrzutnie rakiet BM-21 Grad, 1 skład amunicji, 1 elektroniczny system walki wroga.

19:2229.02.2024

Izba Reprezentantów: Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet

Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet - powiedział w czwartek spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Demokraci zapowiadają z kolei, że są gotowi podjąć wszelkie kroki, by wymusić głosowanie w tej sprawie, lecz zastrzegli, że wymagać to będzie czasu.

"Izba rozważa wszystkie dostępne opcje w tej chwili i zajmiemy się tym, jak tylko zapewnimy finansowanie dla państwa" - powiedział Johnson, odpowiadając na pytanie ukraińskiej korespondentki Głosu Ameryki (VOA). Była to jego reakcja na apel 23 przewodniczących europejskich parlamentów o poddanie pod głosowanie pakietu 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.

Izba Reprezentantów jeszcze w czwartek zagłosuje nad nowym prowizorium budżetowym, przedłużającym finansowanie niektórych agencji rządowych do 8 marca, innych do 22 marca. Do tego czasu Kongres ma uchwalić pełny całoroczny budżet w drodze 12 ustaw budżetowych.

W czwartek członek ukraińskiej grupy parlamentarnej, kongresmen Republikanów Brian Fitzpatrick ogłosił, że rozpoczyna zbieranie podpisów pod petycją o wymuszenie głosowania w sprawie projektu przygotowanego przez niego i Demokratę Jareda Goldena, obejmujący okrojony pakiet wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, połączony z powrotem do polityki imigracyjnej z czasów administracji Trumpa. Przewiduje on pakiet 45 mld dolarów na wsparcie Ukrainy i nie zawiera pomocy gospodarczej dla Kijowa.

Szef klubu Demokratów w Izbie Pete Aguilar stwierdził, że za tymi działaniami stoją dobre intencje, lecz dodał, że Izba powinna zająć się pełną ustawą, którą na początku lutego przegłosował już Senat. Pytany, czy w przypadku blokowania ustawy przez spikera Johnsona Demokraci są gotowi do wysunięcia własnej petycji, by zmusić parlament do głosowania, odpowiedział twierdząco, lecz zastrzegł, że procedura ta wymaga czasu.

18:4029.02.2024

Rosjanie zaatakowali Wowczańsk w obwodzie charkowskim za pomocą drona FPV

Rosjanie zaatakowali Wowczańsk w obwodzie charkowskim za pomocą drona FPV, w wyniku czego 18-letni chłopiec został ranny – podaje prokuratura okręgowa. „O godzinie 14:00 Rosjanie ponownie zaatakowali miasto. Wcześniej za pomocą artylerii. Ostrzał uszkodził dom” – czytamy w oświadczeniu.

18:1829.02.2024

W styczniu-lutym 2024 roku Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły prawie dwukrotnie więcej broni niż w tym samym okresie 2023 roku

W styczniu-lutym 2024 roku Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły prawie dwukrotnie więcej broni niż w tym samym okresie ubiegłego roku, podaje generał broni Iwan Hawryliuk. Lista nowości dla Sił Zbrojnych obejmuje elektroniczny sprzęt bojowy, moździerz 120 mm, próbki sprzętu samochodowego i specjalnego, sprzęt do rozminowywania, elementy ochrony dynamicznej do pojazdów opancerzonych oraz amunicję do BSP.

17:5029.02.2024

Ważne spotkanie w kontekście Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych Europy i ministrowie obrony spotkają się w Paryżu, aby omówić pomoc dla Ukrainy Podczas spotkania ministrowie mają na celu omówienie konkretnych środków pomocy Ukrainie w konflikcie z Rosją. Ponadto zbadają strategie ochrony krajów, w których Rosja próbuje zdestabilizować sytuację.

17:1829.02.2024

Na rosyjskim lodołamaczu Yermak wybuchł pożar

Na lodołamaczu Yermak wybuchł pożar na ul. port morski w Petersburgu, podają rosyjskie media. „Statek jest obecnie wyłączony z eksploatacji. Według wstępnych informacji pożar wybuchł w pomieszczeniu magazynowym na pierwszym pokładzie w czasie, gdy trwały tam prace spawalnicze. Nikt nie odniósł obrażeń” – czytamy w oświadczeniu.

16:3329.02.2024

Na Ukrainie ponad 900 obiektów kultury zostało zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę

Na Ukrainie ponad 900 obiektów dziedzictwa kulturowego zostało zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę, informuje premier Ukrainy Denys Szmyhal. „Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie, Muzeum Hryhorija Skoworody pod Charkowem, Teatr Dramatyczny w Czernihowie i wiele innych obiektów historycznych i kulturowych zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez Rosjan […]” – mówi Szmyhal.

15:4729.02.2024

Państwa zachodnie powinny wysłać wojska na Ukrainę w celu odstraszania Rosji

15:2329.02.2024

Od początku roku Ukraińcy wyprodukowali około 200 tysięcy dronów

Od początku roku Ukraińcy wyprodukowali około 200 tysięcy dronów FPV, podaje „Forbes”, powołując się na Ministerstwo Przemysłu Strategicznego Ukrainy. Prezydent mówił o 1 milionie dronów – nasze możliwości już pozwalają wyprodukować ich jeszcze więcej – informuje wiceminister ds. przemysłów strategicznych Hanna Hvozdiar.

15:0029.02.2024

Rosjanie próbują zająć dwie wsie w kierunku Bachmutu – Iwanowskie i Bohdanówkę

Rosjanie próbują zająć dwie wsie w kierunku Bachmutu – Iwanowskie i Bohdanówkę. Poinformował o tym szef służby prasowej grupy wojskowej „Chortycja” Ilia Jewłasz. Tam już toczą się walki – wróg aktywnie wykorzystuje grupy szturmowe, siły specjalne i tworzy rezerwy. Ponadto ukraińscy obrońcy są nieustannie atakowani przez drony i samoloty FPV „Lancetu” or

13:3029.02.2024

Ukraińskie wojska toczą zacięte walki z przeważającymi siłami rosyjskimi, które ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakują, odnosząc czasami sukcesy na niektórych odcinkach frontu – oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.

Generał poinformował, że wizytował jednostki, które utrzymują obronę w okolicach miejscowości Awdijiwka i Kurachowe w obwodzie donieckim.

„Nasze brygady toczą zacięte walki z przeważającymi siłami wroga. Wróg ponosi znaczne straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakuje nasze pozycje, czasami odnosząc sukcesy na niektórych obszarach” – napisał na Facebooku.

Syrski wyjaśnił, że jego zadaniem jest skuteczne wykorzystywanie możliwości bojowych broni i sprzętu, by nanieść maksymalne straty wrogowi i zniszczyć jak najwięcej jego artylerii i pojazdów. Podkreślił, że wojska mają „utrzymać nasze pozycje i odzyskać pozycje, z których się wycofaliśmy”.

„Oczywiście, aby wzmocnić naszą obronę na głównych kierunkach, musimy odpowiednio rozdzielać nasze rezerwy. Kiedy pracuję z dowódcami brygad, skupiam się na tym, jak zorganizowana jest praca na punktach kontrolnych w celu zaangażowania wroga, na terminowości i adekwatności decyzji podejmowanych zgodnie z bieżącą sytuacją oraz na utrzymywaniu stałej współpracy między jednostkami” napisał Syrski.

„Jestem dumny z naszych żołnierzy, którzy codziennie demonstrują przykłady męstwa, odwagi i wierności przysiędze wojskowej w walce o wolność i niepodległość Ukrainy!” – podsumował naczelny dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych.

12:5029.02.2024

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził swój sprzeciw wobec wysłania wojsk lądowych krajów NATO na Ukrainę. O tym, że nie należy wykluczać takiej możliwości mówił w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Mówiąc jasno: jako kanclerz Niemiec nie wyślę żadnych żołnierzy naszej Bundeswehry na Ukrainę" - powiedział w czwartek Scholz w wystąpieniu wideo.

Jak dodał, NATO nie stanie się stroną w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. "Nie chcemy, aby wojna Rosji przeciwko Ukrainie stała się wojną między Rosją a NATO" - oświadczył kanclerz.

Prezydent Macron wywołał ostatnio międzynarodowe poruszenie uwagą, że nie wyklucza rozmieszczenia zachodnich wojsk lądowych na Ukrainie.

W Niemczech nie słabnie także dyskusja na temat dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. Pomimo odmowy kanclerza Scholza, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen nadal wzywa do przekazania Taurusów Siłom Zbrojnym Ukrainy.

"Nie tracę nadziei, że to >nie<< nie jest ostateczne, zwłaszcza że przedstawione argumenty nie są przekonujące (...) - powiedział Heusgen w wywiadzie dla portalu RND.

11:5729.02.2024

Ukraińskie wojska na wschodzie kraju zestrzeliły w czwartek kolejne dwa rosyjskie samoloty myśliwsko-bombowe Su-34 – poinformował dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.

„Widocznie nic do nich nie dociera! Rosyjscy piloci nie wyciągają wniosków! Dziś około 9.00 na kierunku awdijiwskim i mariupolskim zniszczono kolejne dwa Su-34 okupantów” – napisał na Telegramie.

Wcześniej w czwartek generał Ołeszczuk przekazał już wiadomość o zestrzeleniu jednej takiej maszyny; ogółem w lutym Rosjanie stracili 13 samolotów. Największą stratę rosyjskie siły powietrzne poniosły 23 lutego, gdy nad Morzem Azowskim strącony został drugi rosyjski samolot wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50.

11:2629.02.2024

Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i donieckim na wschodzie - poinformowały w czwartek władze i prokuratura obwodowa na Telegramie.

"Rejon (powiat) bachmucki. Jedna osoba zginęła w Siewiersku i jedna w Perejiznem" – oznajmił szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin, podsumowując wydarzenia z ostatniej doby.

Jak dodał, wskutek ostrzału miejscowości Żełanne obrażeń doznał jeden cywil. Uszkodzony został budynek domu kultury. Rosjanie atakowali także wiele innych miejscowości.

W czwartek rano siły rosyjskie ostrzelały obwód chersoński. We wsi Poniatiwka zginął 35-letni mężczyzna – przekazała chersońska prokuratura obwodowa

09:4729.02.2024

Rosja chciałaby zamrozić wojnę na Ukrainie w takim stadium, jak teraz, ale do tego nie dojdzie - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow w rozmowie na antenie kanadyjskiej stacji CBC.

"Rosjanie bardzo by chcieli zamrozić wszystko tak, jak jest teraz i (doprowadzić do sytuacji), w której uznalibyśmy zajęte przez nich terytorium za rosyjskie. I świętowaliby swoje zwycięstwo" - podkreślił szef HUR. "Do tego (jednak) nigdy nie dojdzie" - oświadczył.

Budanow odniósł się też do wymiany na stanowisku głównego dowódcy ukraińskiej armii. Ocenił, że decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o odwołaniu z tej funkcji gen. Wałerija Załużnego była prawidłowa.

"Jeśli wszystko jest dobrze i pięknie i wszystko jest robione tak jak trzeba, to dlaczego jesteśmy w takiej sytuacji, jak teraz?" - podkreślił.

08:5629.02.2024

Cztery osoby cywilne zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek rano szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow na Telegramie.

Dwie osoby poniosły śmierć, a pięć zostało rannych w ostrzale miasta Kupiańsk, gdzie pociski zniszczyły cerkiew i dom, a także uszkodziły kawiarnię i 16 budynków mieszkalnych.

Sześcioletnia dziewczynka i 48-letni mężczyzna zginęli, a matka dziewczynki odniosła poważne obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku na dworzec w miejscowości Wełykyj Burłuk.

Na skutek powtórnego ataku na Kupiańsk wybuchł pożar w budynku mieszkalnym i budynku gospodarczym. Ostrzeliwane były także Wołczańsk, Hryhorowka, Moskowka i Kindrasziwka, gdzie uszkodzone zostały budynki mieszkalne i apteka, a także wybuchł pożar w budynku gospodarczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki