Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna informacja dla kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w sprawie stóp procentowych. Mamy kolejną obniżkę

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Podczas październikowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,25 proc. Główna stopa, referencyjna, spadła do 5,75 proc. – RPP tym razem nie zaskoczyła i obniżyła stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami – mówi nam Michał Stajniak z XTB. Co z ratami kredytów?

Spis treści

RPP zdecydowała ws. stóp procentowych

RPP nie zaskoczyła i tym razem obniżyła stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami o 25 pb. – przyznał w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB. – Nie wiadomo czy będzie to ostatnia obniżka w tym roku, natomiast biorąc pod uwagę to, że w ostatnim czasie dosyć mocno spadła inflacja, to nie można wykluczyć, że jeszcze do końca tego roku zobaczymy jeszcze jeden ruch w dół na stopach procentowych, najpewniej o 25 pb. – dodaje.

Stajniak przypomina, że inflacja spadła do 8,2 proc. r/r, natomiast w ujęciu miesięcznym spadła o 0,4 proc., co było jednym z największych spadków w ostatnich latach.

– We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej potężnie zaskoczyła rozpoczynając cykl pokaźną obniżką aż o 75 pb. Tym razem nie można mówić o szoku. Także w przeciwieństwie do poprzedniego ruchu RPP, dzisiejsza decyzja nie szkodzi złotemu. Kurs euro rano zbliżał się do 4,65 zł, a w pierwszej reakcji narusza 4,60 zł – zauważa w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinckiarz.pl

Jak podkreśla, cięcie o 25 pb jest zgodne z medianą rynkowych oczekiwań. – Należy jednak zaznaczyć, że po poprzednim posiedzeniu niepewność odnośnie do zamierzeń RPP była ogromna. Nie brakowało ani głosów, że redukcja kosztu pieniądza będzie ostrzejsza, ani prognoz mówiących o utrzymaniu kluczowego parametru polityki pieniężnej bez zmian – dodaje.

Decyzja RPP. Jak zareagowała polska waluta?

– Biorąc pod uwagę to, ze mieliśmy obniżkę zgodną z oczekiwaniami sytuacja na złotym niewiele się zmieniła – zauważa Stajniak i dodaje, że ta „słabość polskiej waluty jest utrzymana”. – W przypadku USD/PLN mamy poziomy powyżej 4,40. Natomiast w przypadku EU/PLN jest to wyraźnie powyżej 4,60 – podaje.

Ekspert podkreśla, że jest to „stabilny poziom na złotym w tym przypadku”. – Jeżeli chodzi o perspektywy związane ze złotym, to wydaje się, że do końca tego roku, biorąc pod uwagę małe możliwości zaskoczenia ze strony RPP, złoty powinien się umacniać do końca tego roku – prognozuje.

Co z ratami kredytów?

– Cykl obniżek stóp procentowych (choć będzie rozłożony w czasie) się rozpoczął. Takie otoczenie makroekonomiczne jest zawsze ożywczym sygnałem dla rynku kredytowego i oznacza także wzrost popytu na nieruchomości wśród tych kredytobiorców, którzy nie kwalifikują się na rządowe programy – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Jakub Łapaj, ekspert kredytowy Lendi. – Z racji, że w jakimś stopniu ta stawka uwzględniała już przewidywania dotyczące obniżki stóp procentowych. Zatem ich zmiana może nie przełożyć się w takim samym wymiarze na obniżkę wskaźnika WIBOR. Pamiętać także należy, że banki aktualizują oprocentowanie w różnych terminach – zazwyczaj co 3 bądź 6 miesięcy – podkreśla.

– Z punktu widzenia kredytobiorców obniżenie oprocentowania kredytu o 0,25 pkt. proc. oznacza spadek raty 25-letniego kredytu o 16 zł w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł. W przypadku kredytu na 300 tysięcy mówimy więc o uldze na poziomie około 50 zł miesięcznie – komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Potencjalna wysokość rat kredytów mieszkaniowych po zmianie WIBOR-u.
Potencjalna wysokość rat kredytów mieszkaniowych po zmianie WIBOR-u. Potencjalna wysokość rat kredytów mieszkaniowych po zmianie WIBOR-u.

Jak zauważa Łapaj, sama obniżka oprocentowania kredytów o 0,25 proc. przy przykładowym kredycie 400 tys. zł na okres 25 lat oznacza oszczędność na racie w wysokości ok 64 zł. Pamiętać jednak należy, że raty kredytów nie zależą bezpośrednio od stóp procentowych, a zazwyczaj od stawki WIBOR.

Z kolei w przypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł, na 30 lat, udzielonego w kwietniu 2021 r., taka obniżka zmniejszy ratę o niecałe 50 zł – wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

– Warto jednak dodać, że raty nie zależą bezpośrednio od poziomu stóp NBP, ale od stawki WIBOR. Stawka WIBOR 3M spadła natomiast do 5,74 proc., czyli o 1,16 pp. w porównaniu z sierpniem, a więc mocniej niż stopy NBP – podkreśla. – W przypadku wspomnianego wcześniej kredytu oznacza to spadek raty z 2 401 zł (przez ostatnie 3 miesiące) do 2 168 zł. Spadek jest większy niż wspomniane 50 zł ponieważ banki zwykle aktualizują oprocentowanie raz na 3 miesiące lub raz na 6 miesięcy, więc zmiana uwzględni zwykle jednocześnie obniżkę wrześniową i październikową – dodaje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:

  • Stopa referencyjna 5,75
  • Stopa lombardowa 6,25
  • Stopa depozytowa 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli 5,85

Harmonogram posiedzeń RPP

Do końca roku odbędą się jeszcze dwa decyzyjne posiedzenia RPP:

  • listopad 7-8 (wtorek-środa)
  • grudzień 5-6 (wtorek-środa)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki