Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wąsewo. Festiwal Pieśni Maryjnej. W 14. edycji do rywalizacji stanęli soliści, zespoły i chóry z całego regionu. 19.11.2022

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W festiwalu wzięło udział 36 uczestników: soliści, chóry i zespoły. Do zdobycia były puchary, dyplomy i nagrody pieniężne.

Festiwal Pieśni Maryjnej to coroczny konkurs organizowany w Wąsewie skierowany do wykonawców z całej Polski i z zagranicy, którzy wykonują utwory o tematyce Maryjnej. Utwory te mogą być powszechnie znane lub mieć charakter autorski. Celem festiwalu jest spotkanie osób dorosłych, dzieci i młodzieży, aby wspólnie poprzez śpiew i muzykę wychwalać Boga i Maryję, a także przeżywać takie wartości jak: wiara, kultura i dobre obyczaje.

Uczestnicy oceniani byli w pięciu kategoriach: chóry, soliści (do lat 11), soliści w wieku 12-15, soliści powyżej lat 15, zespoły wokalne do lat 15 oraz zespoły wokalne powyżej lat 15. Każdy uczestnik musiał przygotować 1 utwór o tematyce Maryjnej i zaśpiewać go przed jurorami. Dyrektorem festiwalu był ks. Kazimierz Ostrowski - dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży, natomiast konferansjerem festiwalu - Radosław Szewczyk.

Festiwal rozpoczął się od mszy świętej w kościele pw. Narodzenia NMP w Wąsewie. Po mszy wszystkich przybyłych uczestników i słuchaczy powitali wójt gminy Rafał Kowalczyk oraz prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska, a następnie przez kilka godzin trwały przesłuchania w hali sportowej Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie. Jury miało nie lada zadanie, aby wybrać najlepszych wykonawców.

W przerwie, gdy jurorzy podejmowali decyzję, na scenie wystapił gość festiwalu: Antonina Krzysztoń - pieśniarka, kompozytorka i autorka tekstów, znana z utworów "Perłowa łódź", "Pomimo wszystko tak" oraz "Ile zostało nocy i dni".

Przez cały czas trwania festiwalu uczestnikom kibicowały ich rodziny i znajomi. Występów słuchali także m.in. wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska Cezary Pałubiński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ostrów Mazowiecka Roman Malicki oraz dyrektor ZPO w Wąsewie Dariusz Morawski i sponsorzy.

Następnie przewodniczący jury ks. Kazimierz Ostrowski przypomniał kryteria, które były brane pod uwagę podczas oceny występów. Było to m.in. dostosowanie repertuaru do możliwości wokalnych wykonawcy, przygotowanie emisyjne, rytm oraz w przypadku zespołu - to, aby utwór był śpiewany przez wszystkich, a nie np. tylko muzyków stojących w pierwszym rzędzie. Ksiądz Ostrowski przypomniał również, aby wybrany utwór był zgodny z tematyką festiwalu. Przewodniczący jury zwrócił się też do organizatorów, aby zastanowili się nad dodaniem jeszcze jednej kategorii konkursowej: zespoły ludowe, ponieważ stanowią one liczne grono wśród uczestników.

Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za wasze występy, wszystkim opiekunom, nauczycielom muzyki za czas, który poświeciliście, aby przygotować uczestników festiwalu

- zakończył wystąpienie ks. Ostrowski.

A oto wyniki:

Soliści do lat 11:

  1. Amelia Kobus
  2. Lena Gumkowska
  3. Karolina Ugniewska

wyróżnienie – Natalia Dykty
wyróżnienie – Sabina Lejmanowicz

Soliści od 12 do 15 lat:
1. miejsce – Dominika Deptuła
2. miejsce – Aleksander Szymański
2. miejsce – Karolina Dawid
3 miejsce – ex aequo Żaneta Dziełak i Błażej Kowalak
wyróżnienie – Aleksandra Szmit
wyróżnienie – Zofia Wyrzykowska
wyróżnienie – Natalia Traczyk

Soliści powyżej 15 lat:
wyróżnienie - Krystian Krasiński

Zespoły wokalne do lat 15:
1. miejsce - "Stokrotki" z Wąsewa
2. miejsce - "Chór C-Dur" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
3. miejsce - ex aequo "Bratki" ze Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim i "Bursztynki" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wykrocie

Zespoły wokalne powyżej 15 lat:
1. miejsce – "Magdalena z Dystansem"
2. miejsce – zespół "Lux Dei"
3. miejsce – zespół: Mateusz Radecki, Aleksandra Zdziarska, Antoni Zdziarski i Jan Zdziarski
wyróżnienie – zespół ludowy "Żurawiacy"

Chóry:
Brązowy dyplom – Gloria – Chór parafialny z Wąsewa
Brązowy dyplom – Chór Parafii Świetego Rocha w Jasienicy

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska, Urząd Gminy Wąsewo i parafia pw. Narodzenia NMP w Wąsewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki