Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrołęce zbierane będą w sobotę podpisy pod wnioskiem w sprawie referendum dot. reformy oświaty

Anna Wołosz
Anna Wołosz
sxc.hu
Od godziny 11.00 przy rondzie im. Księcia Janusza I członkowie powstałego z inicjatywy Oddziału Powiatowego ZNP w Ostrołęce Regionalnego Komitetu Referendalnego zbierać będą podpisy pod wnioskiem na rzecz przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum z inicjatywy obywateli w sprawie reformy oświaty - poinformował nas Robert Chorowicz, prezes oddziału powiatowego ZNP w Ostrołęce

Tymczasem wczoraj odbyły się w Ostrołęce i Rzekuniu spotkania poświęcone założeniom reformy oświatowej.

Częściowe finansowanie zakupów podręczników i zeszytów ćwiczeń to dobra informacja. Brak akceptacji dla racjonalizatorskich pomysłów wójtów gmin wobec szkół – zła. Takie wieści przekazali w piątek za pośrednictwem dziennikarzy Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda mazowiecki oraz Aurelia Michałowska, kurator oświaty.

Samorządy mają czas do końca marca, żeby podjąć uchwały, które dostosują sieć szkolną do reformy edukacji. Kurator ma potem 21 dni na wydanie opinii. Z rejonu działania ostrołęckiego (dawne województwo ostrołęckie) do kuratorium wpłynęło 40 uchwał. Na całym Mazowszu zmiany zasugerowano w 39 uchwałach, na 133 przesłane.
- Czyli 80 proc. samorządów dostarczyło uchwały, pozostali muszą się pospieszyć – mówiła kurator.

Nowa podstawa programowa wchodzi do szkół w roku szkolnym, który rozpocznie się we wrześniu. Konkretnie do: przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego, do klasy I,IV i VII szkoły podstawowej, branżowej szkoły I stopnia, szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, szkoły policealnej – I semestr.

Co nowego w stylu nauczania w polskich szkołach? Wzmocnienie wychowawczej i profilaktycznej funkcji szkoły, powtarzanie i utrwalanie materiału w kolejnych etapach nauczania, korelacja (zestawianie treści z różnych przedmiotów, np. wiedza z historii przydaje się na języku polskim), jeden język obcy nauczany przez 12 lub 13 lat, a drugi przez 6 lub 7 lat, nauka programowania do I klasy.

Jeśli chodzi o pieniądze z budżetu państwa na materiały dla uczniów, to np.w klasie VI szkoły podstawowej oraz w klasach II i III gimnazjum będzie to nawet 250 zł na podręczniki i 25 zł na ćwiczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki