Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny ośrodka w Czarni

(mm)
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Czarni ma czterdziestu pięciu domowników. Ale w ciągu dwudziestoletniej historii ośrodka, który właśnie świętuje swój jubileusz, było ich 134. Mieszkają w nim i uczą się pokonywać trudności dnia codziennego dzieci i młodzież od 7. do 24. roku życia z upośledzeniami umysłowymi w stopniu znacznym i głębokim oraz z niedowładem kończyn.

Na urodziny do ośrodka przyjechali jego przyjaciele, darczyńcy, sąsiedzi a także rodzice i opiekunowie wychowanków. Zanim jednak dyrektor ośrodka Wanda Sójka poczęstowała gości tortem, historię placówki przypomniał Andrzej Więcek, nauczyciel Gimnazjum Specjalnego, funkcjonującego przy ośrodku.
- Staramy się każdemu dziecku dać możliwość osiągnięcia sukcesu poprzez rozwijanie uzdolnień - mówił Więcek. - Od początku istnienia placówki jest drużyna nieprzetartego szlaku "Wuzlle". Uczniowie biorą udział w konkursach plastycznych i zawodach sportowych. Nagrody, medale, brawa mobilizują dzieci do dalszej pracy. Staramy się, aby ośrodek był placówką przyjazną dziecku.
W pracy rewalidacyjno-dydaktycznej wychowawcy stawiają sobie za cel maksymalne wspieranie naturalnego rozwoju dziecka niepełnosprawnego intelektualnie, przygotowanie go do życia w rodzinie i środowisku.
Obecnie placówka stara się o nadanie imienia. Na patrona Rada Pedagogiczna, po konsultacjach z proboszczem parafii księdzem kanonikiem Wacławem Nowackim, rodzicami podopiecznych i mieszkańcami Czarni, wybrano brata Zenona Żebrowskiego - wielkiego przyjaciela bezdomnych, ubogich i chorych, zakonnika z Surowego, który przez lata pracował w Japonii.
*
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy został powołany do życia 1 marca 1983 roku. Pomysł na zlokalizowanie go w Czarni powstał trzy lata wcześniej w ostrołęckim Kuratorium Oświaty i Wychowania. Decyzją ówczesnego kuratora Mieczysława Boguszewskiego kupiono zajazd "Bartnik" od Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Myszyńcu. Wkrótce do zaadaptowanych pomieszczeń po zajeździe oraz po byłym Urzędzie Gminy wprowadziły się dzieci. Z czasem ośrodek rozbudowano a na początku października 2001 r. oddano do użytku fragment nowego budynku - internat. Od września 2001 roku w środku istnieją: trzy oddziały Szkoły Podstawowej Specjalnej, dwa oddziały Gimnazjum Specjalnego, jeden oddział Zawodowej Szkoły Specjalnej oraz internat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki