Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarni biorą udział w ekologicznym projekcie "Postaw na słońce"

Kazimierz Żyra
„Postaw na słońce” to ogólnopolski projekt edukacyjny realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Jest on skierowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie daje wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, głównie ogniw fotowoltaicznych.

Do tegorocznej edycji tego przedsięwzięcia przystąpiła grupa 10 uczniów z klas VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarni. W ramach projektu uczniowie realizują kilka zadań. Zdobywają informacje o pochodzeniu energii w ich okolicy. Próbują także ocenić skalę wykorzystania na terenie gminy odnawialnych źródeł energii.

Odpowiedzi na swoje pytania poszukiwali m.in. w Urzędzie Gminy w Czarni. Wójt Marek Piórkowski spotkał się z młodymi badaczami i udzielił im wielu cennych informacji. Uczniowie po spotkaniu z włodarzem gminy mają już spory zasób wiedzy na temat działania odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Poznali także plany rozwoju instalacji fotowoltaicznych w gminie Czarnia. Młodzi badacze dowiedzieli się, że gmina Czarnia od 3 lat uczestniczy w projekcie „Czyste powietrze”.

Kolejnym zadaniem realizowanym przez uczestników projektu było spotkanie z dyrektor PSP w Czarni Małgorzatą Biedką, która jest nauczycielem fizyki w placówce. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak działa instalacja fotowoltaiczna na dachu szkoły. W ramach zajęć praktycznych dokonywali obliczeń zużycia energii w budynku oraz oszczędności związanych z wykorzystaniem fotowoltaiki w nim zainstalowanej. W swoich obliczeniach uwzględniali nasłonecznienie w poszczególnych miesiącach roku.

Przed uczestnikami projektu jeszcze wiele interesujących zadań. W drugim semestrze czeka nas m.in. przygotowanie plakatów edukacyjnych i akcji promującej stosowanie odnawialnych źródeł energii. Młodzi badacze na pewno sobie z tym poradzą. Zgodnie z regulaminem projektu dla zwycięskich zespołów przewidziane są nagrody rzeczowe. Dla mnie najważniejsze jest jednak to, że młodzież poszerzają swoją wiedzę na temat alternatywnych źródeł wytwarzania energii i nowych wyzwań cywilizacyjnych

- mówi Hanna Lemańska, która jest opiekunem grupy „Fotowoltaiczne Słoneczka” w PSP w Czarni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki