Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie małkińskiego „Staszica” uczcili pamięć Jana Maletki - kolejarza zamordowanego za pomoc Żydom. Zdjęcia

Hanna Chromińśka
Dyrekcja Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej wraz z delegacją uczniów technikum transportu kolejowego uczcili pamięć Jana Maletki – kolejarza zamordowanego w roku 1942 za pomoc Żydom. Okazją był obchodzony 25 listopada Dzień Kolejarza.

Pochodzący z Mińska Mazowieckiego Jan Maletka, jego brat Stanisław i przyjaciel Remigiusz Pawłowicz decyzją władz okupacyjnych zostali skierowani do Małkini i zatrudnieni jako robotnicy kolejowi. Pracowali w żwirowni w Treblince obsługując składy wywożące kruszywo i w miarę możności starali się udzielać pomocy Żydom z transportów do obozu śmierci Treblinka II. 20 sierpnia 1942 roku podczas podawania wody Żydom uwięzionym w pociągach śmierci Jan Maletka został zastrzelony przez Niemców. W chwili śmierci miał 21 lat. Pozostawił rodzinę, przyjaciół i narzeczoną, z którą miał już wyznaczoną datę ślubu.

Rok temu – 25.11.2021 – w ramach programu „Zawołani po imieniu” na terenie byłej stacji kolejowej we wsi Treblinka został odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą Jana Maletkę. Na uroczystości obecna była delegacja Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej.

- Zainicjowany przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalenę Gawin, a realizowany przez Instytut Pileckiego program „Zawołani po imieniu” jest poświęcony osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi. Program powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z Polakami zamordowanymi za kierowanie się elementarnymi ludzkimi odruchami. Instytut Pileckiego podejmuje starania, aby wspomnienia o lokalnych cichych bohaterach stały częścią powszechnej świadomości historycznej. Rok temu uczniowie z klas o profilu kolejowym w ramach przygotowań do uroczystości odsłonięcia kamienia wzięli udział w warsztatach przybliżających ideę programu „Zawołani po imieniu” i postać Jana Maletki – 54. osoby uhonorowanej przez Instytut Pileckiego – mówi Agnieszka Gaś – dyrektor Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej.

- Małkinia to miejscowość z silnymi tradycjami kolejarskimi. Częścią tej tradycji jest pamięć o pomocy udzielanej przez tutejszych kolejarzy Żydom wiezionym do obozu zagłady Treblinka II. W trakcie nauki w „Staszicu” uczniowie TK dopełniają wiedzę fachową różnymi tradycjami kolejarskimi. Uczestniczymy w uroczystościach związanych z wydarzeniami historycznymi i czcimy pamięć pracowników kolei, którzy swoją postawą zasługują na najwyższy szacunek. Rok temu w ramach obchodów Dnia Kolejarza zapaliliśmy tu znicz po raz pierwszy. Odwiedziliśmy też to miejsce 24 marca 2021 r. – w Narodowym Dniu Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej. To dobrze, że te dwie daty weszły do kalendarza świąt naszej szkoły – dzięki nim patrząc w przyszłość czujemy związek z przeszłością – dodaje Adam Przesmycki - wicedyrektor Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki