Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennica z Ugniewa wygrała ogólnopolski konkurs historyczny. Sukces jest także zasługą jej nauczyciela

(mb)
Marta Bauer odbiera główną nagrodę w konkursie historycznym
Marta Bauer odbiera główną nagrodę w konkursie historycznym fot. Archiwum
Jest prymuską. Piątki i szóstki na świadectwie ma jednak wielu uczniów, ale nikt poza Martą nie zwyciężył w ogólnopolskim konkursie historycznym.

Marta Bauer ma dwanaście lat. Parę dni temu skończyła szkołę podstawową w Ugniewie. Odebrała świadectwo jako prymuska ze średnią 5,4. Tak ją w szkole zapamiętają, jako świetną uczennicę, szczególnie dobrą z przedmiotów humanistycznych.

Zdobywała laury na gminnych i powiatowych turniejach recytatorskich, śpiewała w szkolnym chórze. Niewiele brakowało, żeby została laureatką konkursu polonistycznego.

To Maciej Reluga - młody nauczyciel odkrył w Marcie zamiłowanie do historii. Słyszał wcześniej o Ogólnopolskim Konkursie Historycznym, którego piętnastą edycję właśnie ogłoszono. Konkurs rozgrywany jest w kilku kategoriach, w tym także dla uczniów podstawówek. To jedyny konkurs historyczny dla najmłodszych uczniów, którego laureaci od niedawna są zwolnieni z pisania sprawdzianu szóstoklasistów. Tematem ostatniej edycji konkursu były "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 - 1514 od Cedyni do Orszy".

Do eliminacji rejonowych w Ostrołęce, które odbyły się w styczniu, pojechało czworo uczniów. Do etapu wojewódzkiego awansowało troje: Marta Bauer, Ania Karpińska i Adam Żach. Odbył się on w marcu w Warszawie, wszyscy troje zostali jego laureatami, co oznacza, że nie musieli pisać sprawdzianu dla szóstoklasistów i zaliczyli go na maksymalną liczbę 40 punktów.

Ponieważ w Warszawie Marta zajęła pierwsze, a Ania drugie miejsce, obie awansowały do finału centralnego. Rozegrano go w dniach 10 - 12 czerwca w Warszawie. Składał się z siedmiu części.

Marta Bauer zajęła pierwsze miejsce. W nagrodę dostała laptop, aparat cyfrowy, gry planszowe, kilkanaście książek i medal.

- Cieszę się z tego sukcesu - mówi Marta. - To zasługa przede wszystkim pana od historii. Na szczęście nauka idzie mi dość łatwo, a historię lubię.

Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki