Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle czasu dzieci spędzają w szkole. Ile godzin tygodniowo uczniowie siedzą w ławkach i o której kończą lekcje na różnych etapach edukacji?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Szkolne sale od września do czerwca tętnią życiem. Ile czasu uczniowie przesiadują w ławkach i ile godzin spędzają w szkole? To zależy od klasy i szkoły.
Szkolne sale od września do czerwca tętnią życiem. Ile czasu uczniowie przesiadują w ławkach i ile godzin spędzają w szkole? To zależy od klasy i szkoły. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Dzieci spędzają w szkole większość swojego dnia w tzw. tygodniu roboczym, podobnie jak dorośli w pracy. Szczególnie w klasach 4-8 oraz w szkole średniej plan lekcji kończy się w godzinach popołudniowych. Ile czasu w tygodniu uczniowie spędzają siedząc w szkolnych ławkach? O której kończy zajęcia pierwszoklasista, a o której uczeń klasy ósmej? W szkołach, gdzie uczniowie przychodzą do szkoły na tzw. dwie zmiany, mogą to być bardzo późne godziny.

Spis treści

Ile czasu dzieci spędzą w szkole w klasach 1-3?

Ramowy plan lekcji przewidziany dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej wynosi 20 godzin tygodniowo. Dyrektor ma możliwość wykorzystania dodatkowych godzin, jeśli jest taka potrzeba. Z reguły podstawę programową nauczyciele realizują w przedziale 20 godzin lekcyjnych. Często dzieci w klasach 1-3 kończą lekcje o 11.25, zakładając, że dziennie odbywa się 5 godzin lekcyjnych, w tym 4 przerwy po 10 minut.

W szkołach przerwy są często przeplatane, raz 10 minut, a raz 5. Niektórzy uczniowie mają do dyspozycji jedną długą 20-minutową przerwę, a w niektórych placówkach najdłuższą przerwa między lekcjami to jedynie 15 minut.

Dzieci młodszych klas, kiedy godziny lekcyjne nie przekraczają 5 godzin dziennie, odejmując 3 lekcje wychowania fizycznego, teoretycznie spędzają w ławkach około 16 godzin zegarowych tygodniowo.

Pamiętajmy, że w młodszych klasach sporo zajęć jest prowadzonych w ruchu np. zajęcia na dywanie, spacery edukacyjne, zabawy ruchowe. Dlatego czas przesiedziany w ławce jest w praktyce krótszy. Wydłuża się natomiast na drugim etapie edukacji, czyli od klasy czwartej szkoły podstawowej.

Ile godzin dzieci spędzają w szkole w klasach 4-8?

W klasie czwartej uczniów obowiązują 24 godziny lekcyjne. Wchodzi podział na konkretne przedmioty i tym samym wydłuża się czas spędzany w salach. Na zajęcia z wychowania fizycznego są przewidziane 4 godziny w tygodniu, a więc 20 godzin lekcyjnych (20 x 45 minut) uczniowie siedzą w ławkach. To daje 15 godzin zegarowych.

W klasie piątej i szóstej uczniowie mają o jedną godzinę lekcyjną więcej niż czwartoklasiści. Przy założeniu, że lekcje są prowadzone w tradycyjny sposób, dzieci siedzą w ławkach szkolnych 16 godzin zegarowych w tygodniu.

Najdłużej w szkole podstawowej w szkolnych murach przesiadują uczniowie klas 7 i 8. Siódmoklasiści mają w planie 32 godziny lekcyjne, a ich starsi koledzy 31 godzin. To daje 21 i 20 godzin zegarowych, które uczniowie spędzają w ławkach.

Warto zaznaczyć, że w ramach godzin lekcyjnych uczniowie bywają zabierani np. do teatru, muzeum, na różnego rodzaju apele i wydarzenia szkolne, a także coraz częściej nauczyciele szukają kreatywnych form prowadzenia zajęć, dzięki czemu uczniowie nie muszą każdej lekcji spędzać nad podręcznikiem w szkolnej ławce.

Ile godzin w tygodniu dzieci spędzają w szkole ponadpodstawowej?

Młodzież ze szkół średnich ma różny wykaz godzin lekcyjnych ze względu na typ szkoły. W liceach na poziomie podstawowym od klasy 1 do 3 liczba zajęć zmienia się od 31 do 34, aby w klasie maturalnej spaść do 24.

W technikach uczniowie w tygodniu mają nawet 36 godzin (pomijając klasę maturalną), a w szkołach branżowych od 30 do 31 godzin lekcyjnych w tygodniu.

Zatem uczniowie szkół średnich w ławkach teoretycznie spędzają między 21 a 25 godzin zegarowych w tygodniu, już po odjęciu zajęć z wychowania fizycznego, podczas których spędzają czas aktywnie. Pamiętajmy, że w technikach i szkołach branżowych sporą część godzin zajmuje przygotowanie zawodowe. W zależności od profilu klasy mogą to być zajęcia, które młodzież spędza w ruchu, podczas praktyk i ćwiczeń.

O której uczniowie kończą lekcje?

Zakładając, że szkoły starają się dopasować grafik zajęć, tak, aby dzieci mogły rozpoczynać lekcje o 8.00, w przypadku młodszych klas, lekcje kończą się więc ok. 11.25-12.30. Uczniowie klas 4-6, o ile zaczynają zajęcia na pierwszej lub drugiej godzinie lekcyjnej, pakują plecaki między 12.30 a 14.30. Dzieci z 7 czy 8 klasy szkoły podstawowej często kończą lekcje około godziny 15.

Licealiści podobnie mają osiem, a nawet więcej godzin lekcyjnych w ciągu dnia. Dokładając do tego zajęcia dodatkowe, kółka zainteresowań czy rewalidacje, niektórzy ze szkoły wychodzą do domów nawet po 17.

Warto jednak zaznaczyć, że to scenariusz idealny. W polskich szkołach brykamy się z przepełnieniem. Szczególnie rok szkolny 2022/2023 był trudny, co widać po planach lekcji. Pierwsze klasy w szkołach ponadpodstawowych w roku szkolnym 2023/2024 to również nie lada wyzwanie.

Przykładem szkoły, w której lekcje trwają do późnych godzin, jest Zespół Szkół Technicznych w Rybniku - tam niektórzy uczniowie kończą lekcje nawet po godzinie 20. W wielu szkołach przygotowujących do zawodu lekcje trwają do późna, ponieważ nauczyciele zawodu często są mniej dostępni i często mogą prowadzić zajęcia dopiero popołudniami - zauważa Magdalena Ignaciukpo rozmowach z rodzicami o planach lekcji

W takich sytuacjach plan lekcji bywa podzielony na dwie zmiany. Dzieci przychodzą na drugą, czwartą, a nawet na szóstą godzinę lekcyjną. Wówczas wracają do domów późnym popołudniem lub wieczorem. Zamiast do obiadu, siadają do kolacji.

Przy tak dużej liczbie uczniów i nauczycieli, trudno zadowolić wszystkich. Niekomfortowe rozkłady zajęć zdarzają się i w szkołach podstawowych, i w liceach. Jest to często nie wybór, a konieczność, bo dyrektorzy szkół starają się układać plany tak, by lekcje odbywały się w jak najlepszych dla uczniów porach.

O której kończy się ósma godzina lekcyjna?

Dokładna godzina, o której uczniowie kończą ósmą lekcję może się różnić w zależności od rozkładu dzwonków w danej szkole. Zakładając, że są to 10-minutowe przerwy i jedna 15-minutowa w połowie dnia, ósma godzina lekcyjna kończy się o 15.15. Dla wielu uczniów, szczególnie szkół średnich w roku szkolnym 2022/2023 to dopiero połowa szkolnego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle czasu dzieci spędzają w szkole. Ile godzin tygodniowo uczniowie siedzą w ławkach i o której kończą lekcje na różnych etapach edukacji? - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki