MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile lat ma się w 3., a ile w 6. klasie szkoły podstawowej? Szkoła a wiek dziecka. Tak przedstawiają się etapy edukacji w polskiej szkole

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wiek ucznia a etap nauki. Ile lat ma się w 3., a ile w 8. klasie szkoły podstawowej?
Wiek ucznia a etap nauki. Ile lat ma się w 3., a ile w 8. klasie szkoły podstawowej? unsplash/ note thanun
System edukacji w Polsce ostatnimi czasy bardzo mocno się zmieniał. Gruntowne reformy zaszły zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich. Związane to było oczywiście z likwidacją gimnazjów. Wiele osób zastanawia się więc, jak obecnie wyglądają etapy kształcenia w polskiej szkole oraz ile ma się lat w 8. klasie lub w klasie maturalnej. Przedstawiamy obowiązujące obecnie normy, dotyczące nauki a wieku dziecka. Sprawdź, ile ma się lat na poszczególnych etapach nauki.

Spis treści

System edukacji w Polsce a wiek dziecka

W roku szkolnym 2021/2022 maturę napisali absolwenci szkół średnich, którzy jako ostatni już rocznik uczęszczali do gimnazjów. Od roku szkolnego 2022/2023 wszyscy młodzi ludzie funkcjonują w tzw. trybie 8 + 4 lub 8 + 5, czyli uczęszczają do ośmioletniej szkoły podstawowej, a później 4-letniego liceum bądź 5-letniego technikum. Osoby, które zdecydowały się na kontynuowanie nauki w szkołach branżowych (dawne szkoły zawodowe), odbywają 3-letnie przygotowanie do zawodu.

W związku z likwidacją gimnazjów, a także możliwością, by do pierwszej klasy szkoły podstawowej uczęszczali już 6-latkowie, inaczej rozkłada się wiek dzieci w zależności od klasy, do której chodzą. Poniżej przedstawiamy tabelę: Wiek dziecka a klasa, do której uczęszcza.

Wiek dziecka a klasa. Zerówka, szkoła podstawowa i szkoła średnia

Ile lat ma się w 3., a ile w 6. klasie szkoły podstawowej? Szkoła a wiek dziecka. Tak przedstawiają się etapy edukacji w polskiej szkole
Ile lat ma się w 3., a ile w 6. klasie szkoły podstawowej? Szkoła a wiek dziecka. Tak przedstawiają się etapy edukacji w polskiej szkole

Ile lat ma się w zerówce?

Obowiązek szkolny zaczyna się w tzw. zerówce, czyli klasie 0. Takie klasy najczęściej powstają przy szkołach podstawowych, ale także przedszkolach. Ile lat ma się w zerówce? 5-6 lat w zależności od decyzji rodzica, czy chce puścić 6-letnie dziecko do pierwszej klasy.

Ile lat ma się w 1. klasie szkoły podstawowej?

Nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Ile lat ma się w 1. klasie szkoły podstawowej? W zależności od tego, w jakim wieku dziecko poszło do zerówki, uczeń w pierwszej klasie może mieć 6 lub 7 lat.

Ile lat ma się w 2. klasie szkoły podstawowej?

Niektórzy zastanawiają się, ile lat mają uczniowie, uczęszczający do 2. klasy szkoły podstawowej. Zgodnie z tabelą tacy uczniowie mają 7-8 lat.

Ile lat ma się w 3. klasie szkoły podstawowej?

3. klasa szkoły podstawowej to końcówka pierwszego etapu nauki – nauczania zintegrowanego (tzw. I-III). Dzieci, które chodzą do tej klasy, mają 8-9 lat. Najczęściej jest to okres, w którym uczniowie przygotowują się, a następnie przystępują do komunii.

Ile lat ma się w 4. klasie szkoły podstawowej?

Od 4. klasy uczniowie rozpoczynają naukę z podziałem na poszczególne przedmioty. Pojawiają się nauczyciele od konkretnych specjalizacji. Bardzo często zmienia się także wychowawca. Ile lat dzieci mają w 4. klasie szkoły podstawowej? Zazwyczaj 9-10 lat.

Ile lat ma się w 5. klasie szkoły podstawowej?

W 5. klasie szkoły podstawowej uczniowie kontynuują naukę z podziałem na przedmioty. Bardzo często już wówczas zaczynają się pierwsze przygotowania do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie w 5. klasie mają 10-11 lat.

Ile lat ma się w 6. klasie szkoły podstawowej?

W dawnym systemie 6. klasa była ostatnim etapem nauczania w szkole podstawowej. Dzieci przystępowały wówczas do egzaminu szóstoklasisty. W związku z reformą na uczniów czekają jeszcze dodatkowe dwa lata nauki na tym etapie kształcenia. Dzieci w 6. klasie mają 11-12 lat.

Ile lat ma się w 7. klasie szkoły podstawowej?

Wiele osób nie jest jeszcze przyzwyczajonych do nowego systemu nauki, którego reforma rozpoczęła się w 2017 roku, w związku z tym pojawiają się pytania, ile lat ma dziecko w 7. klasie szkoły podstawowej. Przypomnijmy, że jest to odpowiednik dawnej 1. klasy gimnazjum, w związku z tym uczniowie ci mają 12-13 lat. To również moment, w którym następują zmiany nauczanych przedmiotów - uczniowie nie mają już zajęć z techniki, pojawia się natomiast drugi język obcy, chemia, fizyka, geografia, biologia oraz doradztwo zawodowe.

Ile lat ma się w 8. klasie szkoły podstawowej?

8. klasa szkoły podstawowej to intensywne przygotowania do testu ósmoklasisty, który może przesądzić, czy dany uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Egzamin na zakończenie szkoły podstawowej w pewnym stopniu zastąpił dawny egzamin gimnazjalny. Uczniowie, którzy chodzą do 8. klasy szkoły podstawowej, mają 13-14 lat.

Ile lat ma się w 1. klasie szkoły średniej?

W związku z likwidacją gimnazjów nie ma już 3-letniego liceum, ale 4-letnie. Ile więc lat mają uczniowie uczęszczający do 1. klasy szkoły średnie? 14-15 lat. Jest to wciąż wiek gimnazjalny, przed reformą byli to bowiem uczniowie trzeciej klasy gimnazjum.

Ile lat ma się w 2. klasie szkoły średniej?

2. klasa szkoły średniej to w aktualnym systemie dopiero połowa nauki w liceum. Na tym etapie są już nastolatkowie w wieku 15-16 lat.

Ile lat ma się w 3. klasie szkoły średniej?

W 3. klasie szkoły średniej zaczynają się przygotowania do egzaminu maturalnego. Uczniowie mają wówczas 16-17 lat.

Ile lat ma się w klasie maturalnej?

Klasa maturalna to czas intensywnej nauki, która zwieńczona jest maturą. Uczniowie kończą edukację w liceum w wieku 17-18 lat i już jako młodzi dorośli zaczynają myśleć o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej, a później zawodowej.

Obowiązek szkolny i obowiązek nauki w Polsce

Obowiązek nauki rozpoczyna się w zerówce i trwa do końca 8. klasy szkoły podstawowej. Należy jednak pamiętać, że obowiązek szkolny uczniowie muszą realizować do 18. roku życia. Obecnie dziecko przygodę ze szkołą może rozpocząć w wieku 6 lub 7 lat. Warto wiedzieć, że obowiązek szkolny można spełniać także poza szkołą. Jest to tzw. edukacja domowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile lat ma się w 3., a ile w 6. klasie szkoły podstawowej? Szkoła a wiek dziecka. Tak przedstawiają się etapy edukacji w polskiej szkole - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki