Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już 10 lat! Jubileuszowe Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne

M.Uścińska
W spotkaniach wzięło już udział blisko 4000 osób
To już 10 lat! Jubileuszowe Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne
MU

(fot. MU)

Kolejne, dziesiąte spotkania ornitologiczne rozpoczęto od podziękowań oraz wręczenia statuetek i książek osobom, które przez wszystkie lata okazywały wsparcie i pomoc inicjatywie. Osoby te brały udział we wszystkich lub prawie wszystkich spotkaniach. Znaleźli się wśród nich nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, Piotr Uścian-Szaciłowski, a także dyrektorzy i nauczyciele szkół z całego powiatu oraz media.

Przez dziewięć lat organizatorem spotkań był Zespół Szkół Publicznych nr 1, a w tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się z inicjatywy powstałego niedawno Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju działającego w powiecie ostrowskim.

Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne są skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz ich nauczycieli z terenu powiatu. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad dwadzieścia placówek.

- Cykliczne spotkania w formie konferencji popularno-naukowej kształcą w młodzieży umiejętność korzystania z akademickiej formy edukacji - mówił pomysłodawca konferencji, wicestarosta Jerzy Bauer. - Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne umożliwiają młodzieży kontakt z przedstawicielami uczelni oraz organizacji pożytku publicznego, a dla nauczycieli są warsztatem doskonalącym wiedzę i umiejętności.

Jerzy Bauer przygotował bogatą w zdjęcia prezentację multimedialną, która przypominała uczestnikom, jak do tej pory przebiegały spotkania ornitologiczne, kto brał w nich udział i gdzie odbywały się warsztaty terenowe.

Pierwsze OSO odbyły się w 2003 roku i były dosyć skromne: była to tylko konferencja, bez zajęć w terenie. Dwa lata później spotkania w sali kinowej zostało uzupełnione warsztatami, podczas których uczniowie mogli wykorzystać wiedzę zdobytą na konferencji do obserwacji ptaków w ich naturalnym środowisku.

Co roku swoje wykłady wygłaszają osoby związane z przyrodą i mające w jej sprawie dużo do powiedzenia: profesorowie, doktorowie, badacze. Dziesięć spotkań pozwoliło przybliżyć świat przyrody blisko 4000 uczniom i nauczycielom.

Po wystąpieniu wicestarosty, głos zabrał Ryszard Modzelewski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego.

- Dziesięciolecie to dopiero początek - mówił. - Mam nadzieję, że nie zabraknie wytrwałości i będzie można obchodzić dwudziestolecie, trzydziestolecie, a w końcu i pięćdziesięciolecie tych spotkań. Życzę państwu, aby pośród młodych ludzi biorących udział w konferencjach znalazły się osoby, które tak bardzo zainteresują się przyrodą, że "przejmą pałeczkę" i obecni organizatorzy będą mogli odpocząć.

Podczas konferencji, Dominik Krupiński - prezes Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" zaprezentował film o błotniaku łąkowym, a wykłady wygłosili: Mikołaj Pruszyński z Narwiańskiego Parku Narodowego, Paweł Cieśluk - biologii, ornitolog, nauczyciel ostrowskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Mirosław Rzępała - wiceprezes TP "Bocian".

Po konferencji wszyscy wzięli udział w warsztatach terenowych w Broku. Tam, po grillu, grupy uczniów pod opieką przewodników, uzbrojeni w lornetki, obserwowali dolinę Bugu i jej skrzydlatych mieszkańców.

OSO towarzyszyła wystawa książek przyrodniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki