Mateusz Pietras
Katarzyna Kawa w finale debla turnieju WTA 250 w Austin
Katarzyna Kawa w finale debla turnieju WTA 250 w Austin AFP7 vía Europa Press/Associated Press/East News
Katarzyna Kawa i holenderska tenisistka Bibiane Schoofs awansowały do finału gry podwójnej w turnieju WTA 250 w amerykańskim Austin. W półfinale pokonały rozstawione z numerem jeden Gruzinkę Oksanę Kałasznikową i Ukrainkę Nadiję Kiczenok 5:7, 6:4, 10-7.

Set jak w kalejdoskopie

Katarzyna Kawa i Holenderka Bibiane Schoofs znakomicie spisują się w deblowym turnieju WTA 250 w Austin. W półfinale, czyli w trzecim swoim spotkaniu trafiły na rozstawione z numerem pierwszym Gruzinkę Oksanę Kałasznikową i Ukrainkę Nadiję Kiczenok. Druga z nich dziewięciokrotnie w karierze wygrała turniej debla rangi WTA.

Początek należał do faworytek, które szybko zbudowały przewagę. Od stanu 0:2 Polka i Holenderka grały coraz pewniej. Skutkiem lepszej gry było wygranie czterech gemów z rzędu. Od stanu 2:4 ponownie do głosu dochodziły Gruzinka i Ukrainka. Niestety przy stanie 4:5 dla ''polskiego'' duetu szale przechyliła się na korzyść rywalek. Gruzińsko-ukraińska para do końca partii utrzymała korzystny wynik (7:5).

Prawdziwy rollercoaster

W drugiej partii pomimo wielu okazji na przełamanie, obie strony wychodziły w gemach serwisowych obronną ręką. W połowie seta większą cierpliwością i odpornością psychiczną wykazały się Kawa i Schoops. - W dziewiątym gemie drugi raz w tym secie wykorzystały szansę na przełamanie, po czym postawiły kropkę nad ,,i'' przy swoim podaniu. (6:4).

Super tie-break rozpoczął się od dominacji Polki i Holenderki, które zdobył trzy pierwsze punkty. Kałasznikowa i Kiczenok szybko odrobiły straty. Jednak przy stanie 5:5 po wtóry w tym meczu obraz uległ zmianie. Polka i Holenderka zbudowały kilkupunktową przewagę, której nie roztrwoniły do końca.

Ich ostatnimi rywalkami będą Australijka Olivia Gadecki i Brytyjka Olivia Nicholls.

Walka o pierwsze trofeum w karierze

31-letnia Kawa stanie przed szansą wywalczenia pierwszego tytułu w karierze. W finale debla grała wcześniej raz. W 2022 roku w Warszawie występowała w parze z Alicją Rosolską i Polki przegrały decydujące spotkanie.

Finał rozpocznie się w niedzielę o godzinie 22.30 czasu polskiego.

Wynik półfinału debla:

Katarzyna Kawa, Bibiane Schoofs (Polska, Holandia) - Oksana Kałasznikowa, Nadija Kiczenok (Gruzja, Ukraina, 1) 5:7, 6:4, 10-7.