MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tanie linie lotnicze ukarane za „niedozwolone praktyki”. Koniec dodatkowych opłat za bagaż podręczny?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Cztery tanie linie lotnicze, w tym Ryanair i easyJet, przegrały proces przed hiszpańskim sądem. Wyrok oznacza nie tylko ogromną grzywnę nałożoną na przewoźników, ale też – być może – ważne zmiany w dodatkowych opłatach, pobieranych od pasażerów za bagaż podręczny czy wybór miejsca. Jakie praktyki tanich linii lotniczych zostały uznane przez sąd za nieuczciwe i co może oznaczać ten wyrok dla turystów w innych krajach?

Spis treści

Historyczna kara nałożona na tanie linie lotnicze. Kwota robi wrażenie!

Hiszpańskie ministerstwo ds. socjalnych i konsumentów poinformowało o wyroku sądowym, który może być początkiem rewolucji w opłatach za podróże lotnicze.

W wyniku procesu cztery tanie linie lotnicze – Ryanair, easyJet, Vueling i Volotea – zostały ukarane grzywną w wysokości łącznie aż 150 milionów euro za „niedozwolone praktyki” i „niejasną ofertę”, której sformułowania mogły wprowadzać klientów w błąd.

Czy wyrok hiszpańskiego sądu to początek rewolucji w lataniu tanimi liniami po Europie? Dodatkowe opłaty za bagaż podręczny uznane za niezgodne z prawem!
Czy wyrok hiszpańskiego sądu to początek rewolucji w lataniu tanimi liniami po Europie? Dodatkowe opłaty za bagaż podręczny uznane za niezgodne z prawem! gasparij, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

O jakie praktyki chodzi? Przede wszystkim o:

  • pobieranie dodatkowych opłat za przewóz bagażu podręcznego w schowku nad fotelem (obok tego pod posiedzeniem),

  • pobieranie opłat od rodziców za miejsce obok dziecka,

  • pobieranie opłat od opiekunów osób niepełnosprawnych za miejsce obok ich podopiecznych,

  • utrudnianie kupowania biletów gotówką na lotnisku,

  • reklamowanie niskich cen biletów bez uwzględnienia doliczanych kosztów za przewóz bagażu.

Hiszpańskie radio Cadena Ser dodaje, że najwyższą karę (konkretna kwota nie jest znana) ma zapłacić Ryanair. Linii wytknięto m.in. praktykę naliczania „nieproporcjonalnie wysokiej” opłaty 20 euro za drukowanie karty pokładowej na lotniskach.

 

Zwycięstwo organizacji konsumenckich w wojnie z tanimi liniami

Dziennik „El Mundo” wskazuje, że proces zakończony grzywną na tanie linie lotnicze toczył od zeszłego roku. Cała sprawa zaczęła się od skarg, jakie na ręce hiszpańskiego ministerstwa złożyły organizacje Facua i Asufin, broniące praw konsumentów w Hiszpanii.

– To historyczna kara, która powinna wreszcie położyć kres oszustwom i nielegalnym praktykom linii lotniczych – mówi prezes Facua, Ruben Sanchez, cytowany przez Deutsche Welle. – Pierwszy raz jesteśmy zadowoleni z wysokości grzywny nałożonej przez sąd.

Hiszpańska organizacja lotnicza ALA wystosowała oświadczenie, w którym krytykuje wyrok i wysokość grzywny, uznaną za niesprawiedliwą. Według rzecznika ALA wyrok narusza wolność ustalania stawek za przeloty, której dotąd nigdy nie kwestionowano, a także obniża konkurencyjność tanich linii w Hiszpanii w stosunku do innych krajów. Wyrok ma też uderzyć w samych pasażerów, bo to oni będą musieli płacić więcej za bilety, obowiązkowo uwzględniające teraz opłatę za dodatkowy bagaż podręczny.

Najpierw Hiszpania, potem reszta Europy? Potencjalne skutki wyroku

Technicznie rzecz biorąc, po wyroku hiszpańskiego sądu wszystkie wymienione wyżej praktyki tanich linii lotniczych są teraz nielegalne w Hiszpanii i pasażerowie mogą spodziewać się zniknięcia dodatkowych opłat i zmian w cennikach.

W praktyce jednak wszystkie ukarane tanie linie mają prawo do odwołania się od wyroku, więc proces nadal trwa i nie ma jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć.

Jeśli wyrok zostanie utrzymany, kara na tanie linie lotnicze w Hiszpanii być może zostanie uznana za precedens i będzie stanowić silny bodziec do zmiany systemu opłat u tanich przewoźników także w innych państwach Unii Europejskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tanie linie lotnicze ukarane za „niedozwolone praktyki”. Koniec dodatkowych opłat za bagaż podręczny? - Strona Podróży

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki