Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykowany jest nowy statut PKOl. Radosław Piesiewicz porządzi dłużej niż cztery lata?

Łukasz Konstanty
Łukasz Konstanty
Radosław Piesiewicz pozostanie prezesem PKOl do 2032 roku?
Radosław Piesiewicz pozostanie prezesem PKOl do 2032 roku? Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Polski Komitet Olimpijski szykuje nowy statut. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian, które mają zostać wprowadzone, jest wydłużenie pierwszej kadencji prezesa PKOl z czterech do ośmiu lat. Oznaczałoby to, że Radosław Piesiewicz pozostałby na stanowisku znacznie dłużej, niż pozwalałby na to obecny dokument.

Radosław Piesiewicz prezesem przez niemal 10 lat?

Punkt statutu, który wzbudza największe kontrowersje, ma brzmieć: "Pierwsza kadencja każdego prezesa PKOl trwa 8 lat, a druga i kolejne kadencje - 4 lata". W przypadku aktualnego prezesa PKOl kadencja byłaby jednak znacznie dłuższa niż osiem lat, w innym miejscu pojawia się bowiem zapis, że "Kadencja Prezesa PKOl wybranego w dniu 22 kwietnia 2023 roku kończy się dnia 31 października 2032 roku, a kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej - 31 października 2028 roku".

Jeśli zmiany zostaną zatwierdzone, oznaczać to będzie, że pierwsza kadencja Piesiewicza trwać będzie nie cztery lata (jak każe obecny statut), nie osiem lat (jak zapisano w projekcie nowego), ale aż 9,5 roku.

- Projekt statutu porządkuje problem kadencyjności władz PKOl. Tutaj dostosowujemy się do zapisów Karty Olimpijskiej. To rozwiązanie było przedmiotem obrad zarówno prezydium zarządu PKOl, jak i zarządu w całości. Zostało zaakceptowane bez głosu sprzeciwu - powiedział Marek Pałus, sekretarz generalny PKOl (za polsatsport.pl).

Inne proponowane zmiany w statucie

Inną propozycją, która wejdzie w życie po przyjęciu nowego statutu, jest zmiana liczby głosów przysługujących członkom olimpijskim (pięć zamiast trzech), a także nieolimpijskim związkom sportowym i Regionalnym Radom Olimpijskim (dwa zamiast jednego). Tak jak do tej pory jeden głos do dyspozycji będą mieć pozostali członkowie zwyczajni. Zmiany mają zmniejszyć ryzyko, że o ważnych sprawach dla PKOl decydować będą inni niż przedstawiciele olimpijskich dyscyplin sportowych członkowie.

W nowym statucie jest także mowa o uproszczeniu wyboru członków zarządu wyznaczanych przez związki sportowe działające w sportach olimpijskich. Projekt zakłada, że każdy członek PKOl będzie na walnym zgromadzeniu reprezentowany przez jednego przedstawiciela mającego odpowiednią liczbę głosów. W zamierzeniu ma to pozwolić na uniknięcie sytuacji, w której członkowie jednej organizacji sportowej prezentują odmienne stanowiska.

Przyjęcie projektu statutu przewidziano na 19 grudnia 2023 roku. Tego dnia odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów. Aby zmiany weszły w życie, w głosowaniu musi wziąć udział przynajmniej połowa delegatów reprezentujących członków PKOl, a poprzeć je musi co najmniej dwie trzecie głosujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szykowany jest nowy statut PKOl. Radosław Piesiewicz porządzi dłużej niż cztery lata? - Sportowy24

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki