Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa w Nurze gości uczestników programu ERASMUS+. Jest młodzież z Danii, Hiszpanii, Rumunii i Turcji. 25.01.2023

Hanna Chromińska
Erasmus+ to program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nurze biorą udział w projekcie Erasmus+ odbywającym się pod hasłem „Communication skills lead to success”. Goszczą w swoich domach młodzież z Danii, Hiszpanii, Rumunii i Turcji.

W ramach programu Erasmus+ uczniowie odwiedzają partnerskie kraje europejskie. Wymiany międzynarodowe to okazja do poznania, odmiennych kultur, obyczajowości, kuchni i zwiedzanie miejsc, o których rzadziej wspominają przewodniki i biura podróży. Podczas wyjazdów projektowych dzięki rówieśnikom z innych krajów uczniowie poszerzają wiedzę i nabywają wielu ważnych umiejętności. Językiem używanym w projekcie jest język angielski, oprócz komunikacji z partnerami uczniowie posługują się nim wykonując wszelkie zadania np. filmy, plakaty, prezentacje. Pomaga to przełamać bariery językowe i wzmocnić motywację do nauki języka w przyszłości.

Wyjazd za granicę i pobyt u rodziny rówieśników z krajów partnerskich uczy samodzielności i wytrwałości, umiejętności radzenia sobie z różnymi emocjami w zetknięciu z tym co nieznane i inne. Dzięki wymianom międzynarodowym uczniowie kształtują postawy otwartości, tolerancji i empatii. Po wyjeździe znajomości między rówieśnikami ze szkół partnerskich są często kontynuowane w mediach społecznościowych – rodzą się nowe przyjaźnie i nowe pomysły.

Od 23.01 do 27.01.23 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nurze gości uczestników projektu Erasmus+ z Danii, Hiszpanii, Rumunii i Turcji.

Renata Kozakiewicz – dyrektor szkoły – tak mówi o projekcie:

Bardzo się cieszymy, że uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym projekcie. Wczoraj po przybyciu goście zostali zakwaterowani u rodzin uczniów, a przez następne pięć dni będzie się dużo działo - i w naszej szkole, i na wycieczkach. W poniedziałek wystartowały zajęcia na terenie szkoły – uczniowie i opiekunowie zwiedzili szkołę, prezentowali zestaw informacji o swoich krajach, odegrali scenki pantomimiczne na temat przełamywania uprzedzeń i barier komunikacyjnych, rozegrali zacięty mecz siatkówki i wysłuchali koncertu zespołu Nadbużanie. Przekazywanie informacji o polskiej historii, kulturze, obyczajach i kuchni odbywa się na bieżąco, a tematy pojawiają się spontanicznie – na przykład opiekunowie zainteresowali się techniką pieczenia sękacza oraz żubrami jako największymi polskimi dziko żyjącymi zwierzętami.

W programie zajęć są jeszcze wycieczki do Warszawy i Białegostoku, wspólne wykonywanie projektów informatycznych (e-broszur), kolejne zabawy i rozgrywki sportowe oraz podsumowanie pobytu.

Komunikacja z zagranicznymi rówieśnikami i ich rodzinami podczas wymian stwarza wyjątkową okazję do nauki języka i poszerzania horyzontów. Już po pierwszym dniu widać, że zgodnie z hasłem Erasmus+ rzeczywiście wzbogaca życie i otwiera umysły, a umiejętności komunikacyjne uczestników zajęć zaczęły przynosić zauważalne sukcesy. Pracując w grupach uczniowie coraz skuteczniej przełamują bariery językowe i nieśmiałość, otwierają się na nowe formy zajęć, prezentują umiejętności i talenty. Projekt Erazmus+ wpływa pozytywnie nie tylko na kontakty z rówieśnikami z innych krajów, ale też integruje naszych uczniów i sprawia, że w większym stopniu czują się odpowiedzialni za wizerunek szkoły i regionu

- mówi dyrektor Renata Kozakiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki