Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto miłośników ptaków: Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne [ZDJĘCIA]

Jerzy Chromiński
W czwartek 11 maja odbyły się jubileuszowe Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne - święto miłośników ornitologii w każdym wieku.

Już po raz piętnasty Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim zorganizowało Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne. Zainicjowane przez burmistrza Jerzego Bauera spotkania miłośników ornitologii są największą cykliczną imprezą przyrodniczą na wschodnim Mazowszu.

Tym razem wzięło w niej udział ponad 120 uczniów ze szkól z terenu całego powiatu ostrowskiego, nauczyciele i miłośnicy ornitologii.

Gospodynią była Urszula Wołosiewicz - Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego.

Formuła spotkań przewiduje zajęcia terenowe pod opieką przewodników i prelekcje osób zajmujących się zawodowo ornitologią i fotografią przyrodniczą.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody na starorzeczach Bugu pod Morzyczynem uczestnicy zajęć, wyposażeni w atlasy ptaków i profesjonalny sprzęt do obserwacji, zobaczyli i usłyszeli m. in. rybitwy czarne, trzcinniczki, pokląskwy, potrzosy, pliszki żółte, łabędzie nieme, rycyki, kilka gatunków kaczek, gęsi gęgawy i bociana czarnego.

Druga część odbyła się w Broku w Ośrodku Agroturystycznym „Binduga”. Po obejrzeniu prezentacji przedstawiającej głosów i sylwetek wybranych gatunków ptaków, gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu uczestnicy starali się zidentyfikować 25 gatunków ptaków.

Atrakcją było wystąpienie Tomasza Kłosowskiego - fotografika, podróżnika i dziennikarza, autora filmów i książek o tematyce przyrodniczej przyrodniczych. Gość specjalny opowiedział o zamianach stanu polskiej ornitofauny, jakie zaobserwował w ciągu ponad czterdziestu lat fotografowania ptaków oraz zwrócił uwagę na etyczne aspekty fotografii przyrodniczej i niedoceniane walory przyrodnicze Doliny Dolnego Bugu.

Aneta Szulkowska-Sochan - główny specjalista ds marketingu i promocji Banku Spółdzielczego w Ostrowi Maz. - pogratulowała organizatorom bardzo udanej inicjatywy i konsekwencji w działaniu:

- Ukazywanie młodym ludziom piękna przyrody to przedsięwzięcie ambitne i potrzebne. Bank Spółdzielczy z radością wspiera tą wspaniałą ideę i życzy organizatorom i uczestnikom OSO kolejnych sukcesów - nie tylko ornitologicznych.

Na zakończenie Jerzy Bauer i Urszula Wołosiewicz we wspólnym wystąpieniu podsumowali 15-lecie Ostrowskich Spotkania Ornitologicznych.

- W ciągu 15 lat w Ostrowskich Spotkania Ornitologicznych wzięło udział ponad 4 tysiące uczniów, ponad 250 nauczycieli oraz duża grupa miłośników ornitologii określających się jako "ptasiarze". Kilkudziesięciu przewodników i prelegentów przekazywało swoją wiedzę i doświadczenie z bardzo dobrym skutkiem - dla kilkunastu uczestników OSO zainteresowania przyrodnicze stały się punktem wyjścia do wyboru zawodu, pozostali nauczyli się uważniej patrzeć na otaczający świat, dostrzegać piękno mazowieckiej przyrody i utrwalać je na różne sposoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki