MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie zwierząt na św. Rocha. W Kadzidle chcą przywrócić tę wyjątkową tradycję. Odbędzie się 16.08.2022

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
16 sierpnia 2022 w Kadzidle odbędzie się święcenie zwierząt.

- Z radością informujemy, że próbujemy przywrócić tradycję święcenia zwierząt podczas odpustu świętego Rocha, który odbędzie się 16 sierpnia (wtorek) . O godzinie 11.00 odbędzie się uroczysta msza święta, połączona z procesją. O godzinie 10.30 rozpoczniemy zapisy na najpiękniej przystrojonego „byśka”. Prosimy chętnych o przywiezienie zwierząt na parking pomiędzy plebanią a cmentarzem. Święcenie zwierząt nastąpi po mszy świętej – informuje gmina.

Co ważne, komisja konkursowa przyzna nagrody dla właścicieli najlepiej przystrojonych zwierząt:

  • I nagroda – 500 zł
  • II nagroda – 300 zł
  • III nagroda – 200 zł

Organizatorzy: gmina Kadzidło, parafia Kadzidło, Kurpiowskie Bractwo Bartne oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej proszą o jak najszersze rozkolportowanie tej informacji wśród mieszkańców gminy.

A my dodajmy, że święcenie zwierząt na świętego Rocha to tradycja, która do dziś jest kontynuowana w najciekawszej formie w Mikstacie w Wielkopolsce. Ta uroczystość została nawet wpisana w 2015 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

O tradycji święcenia zwierząt w Mikstacie (która być może przyjmie się też w Kadzidle) można przeczytać na portalu dzieje.pl:

Ten zwyczaj wprowadzili dawni mieszkańcy Mikstatu przekonani, że tylko św. Roch może uchronić ich zwierzęta przed chorobami.
"W kościele pod wezwaniem św. Rocha znajduje się obraz przedstawiający tego świętego, którego powstanie datuje się na rok 1707 i właśnie z tą datą kojarzymy odpust i pielgrzymki z całej Polski z prośbą o modlitwę za zwierzęta gospodarskie, ale bardzo trudno jest określić dokładną datę pierwszego poświęcenia zwierząt" – wyjaśnia miejscowy proboszcz.
Jak wynika z zapisu umieszczonego w kronice parafialnej nie jest to pierwszy kościół w tym miejscu pod patronatem tego świętego.
Zawsze 16 sierpnia wokół tej świątyni na wzgórzu gromadzą się gospodarze ze swymi zwierzętami. Po nabożeństwie, idące barwnym korowodem zwierzęta, są święcone.

Zobaczcie jak wygląda obrzęd święcenia zwierząt w Mikstacie:

Zobaczcie inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki