Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie ZSZ nr 1 w Ostrołęce. Uroczysta gala w Ostrołęckim Centrum Kultury. 7.10.2021. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Popularna „metalówka” to druga, najstarsza szkoła zawodowa na Mazowszu. Za datę jej powstania przyjmuje się 18 października 1921 roku. Tego dnia zostaje powołana do życia Szkoła Rzemieślniczo-Przemysłowa Polskiej Macierzy w Ostrołęce. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był doktor Józef Psarski, dziś patron ZSZ nr 1.

Uroczystości jubileuszowe Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 trwają już od początku tygodnia. W czwartek 7 października 2021 mieliśmy ich najbardziej podniosłą, oficjalną odsłonę – uroczystą akademię w Ostrołęckim Centrum Kultury, która odbyła się pod hasłem „Pamięcią wrośnięci w minione lata, otoczeni teraźniejszością”.

Poprzedziła ją mszą święta w ostrołęckim klasztorze. Po nabożeństwie odsłonięto tam tablicę upamiętniającą siedzibę Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej, która została utworzona w budynkach poklasztornych.

Potem wszyscy spotkali się w Ostrołęckim Centrum Kultury. Uroczysta akademia rozpoczęła się od przemówienia dyrektora szkoły Cezarego Piotra Pilcickiego, który – nawiązując do hasła uroczystości – przypomniał krótko historię szkoły, ale mówił także o jej dzisiejszych dokonaniach i stających przed nią wyzwaniach.

Potem przyszedł czas na wystąpienia gości. Oczywiście wspólnym ich mianownikiem były gratulacje i życzenia.

100-lecie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce

- Ośmielę się rozszerzyć hasło dzisiejszej uroczystości – mówił, występujący jako przedstawiciel samorządu Mazowsza, radny mazowiecki Mirosław Augustyniak. – „Pamięcią wrośnięci w minione lata, otoczeni teraźniejszością, której nowe wyzwania zawsze podejmowaliśmy” tak ja widzę „metalówkę”. Bo jak inaczej ją widzieć, jeśli tuż po odzyskaniu niepodległości kształciła rzemieślników, którzy właśnie w ten sposób wprowadzali nowoczesność? Jak inaczej ją widzieć, jeśli w dobie elektryfikacji kształciła elektryków? Ja inaczej, gdy w dobie rozwoju przemysłu ciężkiego była właśnie „metalówką”? Jak inaczej widzieć ją dziś, kiedy kształci informatyków, logistyków, automatyków.

- 100 lat to jest jednak 100 lat, taka uroczystość zdarza się bardzo rzadko – z właściwą sobie ścisłością zauważył wiceprzewodniczący rady miasta Stanisław Szatanek. - Będę życzył w imieniu samorządu żeby szkoła miała dobre perspektywy do funkcjonowania i do rozwoju.

- Dzisiejsze święto to tak naprawdę stulecie szkolnictwa zawodowego w Ostrołęce i wymiar tego święta powinien być tak postrzegany i tak rozszerzony: 100 lat kształcenia zawodowego w Ostrołęce – podkreślał Ireneusz Żuchowski – prorektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. - Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że kształcenie zawodowe jest bardzo ważne, bo spotykamy się cały czas z brakiem fachowców. Fachowców, których kształcą właśnie szkoły zawodowe, niezależnie czy średnie czy wyższe.

Jako, że „metalówka” to nie tylko jedna z najstarszych, ale przez całe lata także największa szkoła w Ostrołęce, wśród gości bardzo niewielu było takich, którzy nie mają z nią bliższych czy dalszych związków. Podkreślała to wiceprezydent miasta Anna Gocłowska.

- Ja sama byłam pracownikiem tej szkoły, wprawdzie przez większość czasu, tylko formalnie bo byłam delegowana z „metalówki” do pracy w kuratorium ostrołęckim, potem mazowieckim, ale pracowałam też normalnie w szkole, z uczniami. Miałam wtedy okazję i możliwość poznania społeczności szkolnej, zwłaszcza nauczycieli Podkreślam to, bo – jak to się pięknie mówi - szkoła jest dla uczniów, ale stoi nauczycielem – mówiła Anna Gocłowska.

Wiceprezydent wspomina Zofię Kępską - popularną "ciocię"

- Państwu, którzy dziś tworzycie historię tej szkoły życzę, żebyście zostali w ciepłych wspomnieniach absolwentów. A macie na to ogromne szanse, bo kontynuujecie dzieło poprzedników. Poczynając od doktora Psarskiego, wielokrotnie tu wspomnianego. Ja pozwolę sobie wymienić też dwójkę innych wspaniałych nauczycieli, niestety już nieżyjących. Nauczycieli, od których ja się uczyłam życzliwości i szacunku dla uczniów - to świętej pamięci Jadwiga Kępska i świętej pamięci Leszek Chojnowski. To wzory niedoścignione – mówiła Anna Gocłowska.

Zagłuszając już gromkie brawa, które zerwały się po tym jak wybrzmiały nazwiska dwójki uwielbianych przez kilka pokoleń uczniów „metalówki” nauczycieli.

Anna Gocłowska – kontynuując osobiste wspomnienia – dziękowała także za współpracę w kuratorium byłym nauczycielom „metalówki”. A tak się ostatnio złożyło, że dwie osoby przechodziły podobną ścieżkę kariery – były dyrektorami ZSZ nr 1 a potem szefami kuratorium. Te dwie osoby – obecne na uroczystej akademii to Ryszard Załuska (także były prezydent miasta) i Edward Górecki (także były radny miejski).

Artystycznie czwartkową akademię uświetnił koncert kwartetu jazzowego MC Kwadra.

W piątek 8 października, od godz. 9.00 do 15.00, będzie można zwiedzić szkołę, obejrzeć okolicznościowe wystawy. Atrakcją tego dnia będzie zorganizowane na dziedzińcu szkolnym „Spotkanie z zabytkową motoryzacją”. Wśród prezentowanych aut i motocykli będzie unikatowy egzemplarz z 1926 roku.

Zobaczcie zdjęcia z innych wydarzeń wpisujących się w obchody 100-lecia ZSZ nr 1:

ZSZ nr 1 w Ostrołęce. Ślubowanie klas pierwszych. 6.10.2021. Zdjęcia

ZSZ nr 1 w Ostrołęce obchodzi stulecie. Otrzęsiny klas pierw...

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki