Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie relacji szwajcarsko-polskich. Nasze stosunki nigdy nie były lepsze, a wymiana gospodarcza osiągnęła 5 mld euro

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Muzycy ze Szwajcarskiej Akademii Rogów Alpejskich uświetnili inaugurację 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Szwajcarii
Muzycy ze Szwajcarskiej Akademii Rogów Alpejskich uświetnili inaugurację 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Szwajcarii Wojciech Rogacin
Koncert folklorystyczny na rogach alpejskich, piknik ze szwajcarskimi serami i winami uświetniły kulminację obchodów 100 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Szwajcarią. - Nasze relacje nigdy nie były lepsze niż obecnie - mówił Jürg Burri, ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Warszawie. W Łazienkach Królewskich otworzył Szwajcarski Szlak Innowacji - wystawę poświęconą związkom między Polską i Szwajcarią.

- Cieszę się, że jesteśmy w Łazienkach, tym jednym z najpiekniejszych parków Europy. Łazienki, to arcydzieło sztuki parkowej są tym, o co chodzi w Szwajcarii - mówił ambasador Jürg Burri, nawiązując do piękna szwajcarskiej przyrody i zachęcając do poznawania atrakcji turystycznych swego kraju.

Innowacyjna współpraca

W obecności około setki widzów - zaproszonych gości i przypadkowych przechodniów - ambasador przypomniał, że nie tylko stosunki dyplomatyczne, ale przede wszystkim ekonomiczne i handlowe między oboma krajami rozwijają się dynamicznie.

- Mamy ponad 200 szwajcarsko-polskich przedsiębiorstw. Więcej niż kiedykolwiek Polaków mieszka w Szwajcarii i Szwajcarów w Polsce. Wymiana kulturalna między naszymi krajami jest również na najwyższym poziomie w historii - powiedział ambasador Burri.

W Polsce działa dziś zwłaszcza wiele przedsiębiorstw z branży wysokich technologii. Szwajcarski biznes stawia na innowacje i tamtejsze przedsiębiorstwa chętnie korzystają z polskich specjalistów, np. informatyków, oraz instytutów badawczych, a także z polskich robotników. Sztandarowym przykładem jest choćby firma ABB specjalizująca się w technologiach energetyki i automatyki, która ma zakłady rozsiane po całej Polsce, w tym jednostki badawczo-rozwojowe w Krakowie i zatrudnia w naszym kraju 7200 osób.

Wśród wielkich gigantów szwajcarskich, które działają w polsko-szwajcarskiej izbie handlowej są takie globalne firmy, jak Roche, Syngenta, UBS, Sika, Nestle, Novartis, Euroglas, czy AVIA.

5 miliardów wymiany handlowej

Jak informuje ambasada szwajcarska, wymiana handlowa między Polską a Szwajcarią wynosi obecnie około 5 mld euro rocznie. Mniej więcej po połowie tej sumy stanowi import oraz eksport.

Ekspozycja Szwajcarskiego Szlaku Innowacji w Łazienkach, którą będzie można oglądać do 22 września (wejście bramą od ul Gagarina) ma pokazać m.in., jak bardzo innowacyjnym krajem jest Szwajcaria, a jej przedsiębiorstwa - również te działające w Polsce - są skoncentrowane na nauce i wynalazkach. - Wszystkie przedsiębiorstwa, które nas wsparły w tym projekcie, to szwajcarskie przedsiębiorstwa działające w Polsce. To szwajcarsko-polskie firmy. Działając razem z polskimi pracownikami, naukowcami, informatykami sprowadzają one innowacje także do Polski. To jest zatem kolejna rzecz, która nas łączy - przekonywał ambasador Szwajcarii.

Jürg Burri dodał, że równie ważne jak wymiana handlowa jest to, że jest coraz więcej Szwajcarów podróżujących do Polski i Polaków odkrywających, "jak wspaniale jest spędzać wakacje w Szwajcarii."

65 tysięcy kilometrów szlaków

Jak przypomniała Marta Piechota z Biura Turystyki Szwajcarskiej przy ambasadzie, kraj ten posiada na przykład doskonałą sieć szlaków pieszych o różnych stopniach trudności - w sumie jest to ponad 65 tysięcy kilometrów doskonale oznakowanych tras. Oczywiście podróżować w niezwykłe miejsca z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami można także transportem publicznym, np. dzięki Swiss Travel Pass.

Pozwala on na korzystanie ze świetnie zorganizowanego transportu publicznego (kolejami, autobusami, statkami) oraz na bezpłatne wejścia do ponad 500 muzeów. Szwajcaria oferuj również możliwość skorzystania z 50 schronisk, w których cena noclegów jest przystępna, a można tam również za stosunkowo przystępną cenę pożywić się.

Polacy w Szwajcarii

Obecnie na stałe mieszka w Polsce 884 Szwajcarów, a w Szwajcarii 32 tysiące Polaków. Burri przypomniał, że jeszcze zanim Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach rozbiorów, Szwajcaria była schronieniem dla wielu wybitnych Polaków, m.in. dla Kościuszki, Paderewskiego, czy Antoniego Patka, jednego z założycieli słynnej na świecie marki szwajcarskich zegarków Patek-Philippe.

I o tych związkach równiez przypomina wystawa na Szlaku Innowacji. Wystawa jest kulminacją obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią, które rozpoczęły się w maju br. spotkaniem prezydentów Polski i Szwajcarii, Andrzeja Dudy i Ueliego Maurera, oraz skoczków narciarskich Kamila Stocha i Andreasa Küttela.

Imprezę uświetnił występ założonej w 1998 roku Szwajcarskiej Akademii Rogów Alpejskich - zespołu muzyków folklorystycznych grających na niezwykłych instrumentach – długich na około 3-4 metry rogach alpejskich.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Stulecie relacji szwajcarsko-polskich. Nasze stosunki nigdy nie były lepsze, a wymiana gospodarcza osiągnęła 5 mld euro - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki