Strajk nauczycieli. ZNP przesuwa termin strajku włoskiego. Kiedy rozpocznie się protest?

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Kwietniowy strajk zmobilizował nauczycieli w całej Polsce, także w regionie
Kwietniowy strajk zmobilizował nauczycieli w całej Polsce, także w regionie Dariusz Bloch
Udostępnij:
Bezterminowy strajk nauczycieli. Strajk włoski w szkołach i placówkach oświatowych nie rozpocznie się we wtorek 15 października, ale za tydzień. ZNP, który organizuje protest, przesunął termin jego rozpoczęcia.

Jak informuje portalsamo­rządowy.pl, formalnie protest ma rozpocząć się 22 października. - We wtorek 15 października zbierze się prezydium Zarządu Głównego ZNP i od tego dnia rozpoczynamy akcję informacyjną związaną z protestem włoskim - mówi w rozmowie z portalem Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Dopiero 22 października Zarząd Główny swoją uchwałą nada temu protestowi wymiar formalno-prawny.

Formalnie protest nauczycieli ma się rozpocząć 22 października

Odpowiedzą na pytania

Broniarz wyjaśnia, że pojawiło się bardzo dużo pytań związanych z protestem. Dodaje jednak, że rodzice nie mają powodów do obaw. Podkreśla, że protest włoski nie będzie polegał na zamknięciu szkół i przedszkoli. Chodzi w nim bowiem o rezygnację z wszelkich dodatkowych zadań, które powierzane są nauczycielom, a które nie mieszczą się w ich obowiązkach. Nauczyciele prowadzą je za darmo.

Akcja informacyjna dotycząca protestu, którą związek rozpoczyna się we wtorek 15 października, ma potrwać do 22 października. Nie wiadomo, ilu nauczycieli przystąpi do strajku włoskiego.

- Trudno powiedzieć, jaka będzie to liczba - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP w Bydgoszczy i szefowa bydgoskiego oddziału związku. - Udział w strajku jest indywidualną decyzją nauczyciela, który nie musi nam tego zgłaszać. Protest włoski jest czymś innym niż strajk, jaki mieliśmy w kwietniu. Wtedy nauczyciele codziennie deklarowali, czy będą strajkować i na bieżąco podpisywali listy. Mogliśmy więc powiedzieć, ile będzie to osób. Teraz trudno byłoby policzyć nauczycieli, którzy zrezygnowali z prowadzenia zajęć dodatkowych czy innych nieobowiązkowych działań.

Jak podkreśla ZNP, na liście zadań, z których nauczyciele mogą i powinni zrezygnować jest m. in. ciągła opieka nad uczniami podczas kilkudniowych wycieczek szkolnych, sprawowana w praktyce przez całą dobę. Dodatkowym zadaniem jest też towarzyszenie uczniom podczas sobotnio-niedzielnych konkursów czy prowadzenie szkół zainteresowań. Związkowcy zapowiadają, że nauczyciele przestaną kupować za własne pieniądze materiały na zajęcia.

Strajk nauczycieli ma potrwać bezterminowo.

Strajk ma potrwać bezterminowo. - Może się więc dać we znaki uczniom i rodzicom. Liczymy na to, że społeczeństwo zobaczy, jak wiele pracy nauczyciele wykonują ponad swoje obowiązki. Na co dzień się tego nie zauważa - dodaje Mirosława Kaczyńska.

Mają wątpliwości

Formę strajku włoskiego nauczyciele wybrali w ankietach, przeprowadzonych we wrześniu przez ZNP. Wielu pedagogów ma jednak wątpliwości, czy do niego przystąpi.

- Moim zdaniem taki protest nie poprawi naszego wizerunku ani nie odniesie większego skutku - mówi Karolina Trepka, nauczycielka w SP 63 w Bydgoszczy. - Najbardziej ucierpią na nim uczniowie, a nikt nie skorzysta. Rząd nie przejmie się naszym protestem, bo nie będzie przyglądał się pracy pojedynczego nauczyciela. Ci, którzy dostrzegają pracę nauczyciela, zauważą brak dodatkowych zajęć. Natomiast osoby, które uważają, że nauczyciele niewiele pracują, stwierdzą, że robimy jeszcze mniej.

Taki protest nie przyniesie pozytywnego oddźwięku.

- Poza tym na pewno nie będzie już tak wielkiej mobilizacji nauczycieli, z jaką mieliśmy do czynienia w kwietniu. Bardzo się wtedy zaangażowaliśmy i wiele straciliśmy, również finansowo. Według mnie nie powinniśmy rezygnować z prowadzenia dodatkowych zajęć z uczniami, lecz swoją ciężką pracą pokazywać, jak ważna jest rola nauczyciela - dodaje Karolina Trepka.

Dziś (14 października) Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji 275 bydgoskich nauczycieli otrzymało nagrody prezydenta Bydgoszczy. Uroczystość odbyła się w Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przy ul. Dwernickiego. Każdy z wyróżnionych pedagogów otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5000 zł brutto.Listy gratulacyjne z rąk Iwony Waszkiewicz, zastępcy prezydenta Bydgoszczy, odebrali też dyrektorzy uhonorowani nagrodami ministra edukacji, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty oraz odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Nagrody prezydenta Bydgoszczy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli. ZNP przesuwa termin strajku włoskiego. Kiedy rozpocznie się protest? - Gazeta Pomorska

Komentarze 37

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dopiero w kwietniu się zorientowali że mało zarabiają?

l
lol

Szczerze wole żeby był strajk tak jak w Kwietniu. Nie możemy jechać na żadne wycieczki i w ogóle.. Niech strajk włoski zrobią w okresie przystępywania do egzaminow.

P
Pedagog

A u nas w placówce i innych w mieście nie będziemy protestować, nie damy się wciągnąć Broniarzowi!

K
Kate
15 października, 16:13, Betta:

Ja dostałam od Pisu 400zl netto a od platformy wielkie gówno...

15 października, 16:20, Gość:

Publicznie chwalisz się, że jesteś prostytutką? A ile za noc?

16 października, 19:55, Gość:

obecnie to modne, pislamisci zatarli granice pomiedzy definicja wyborcy a dziwki...jak widac na zalaczonym obrazku

[wulgaryzm]j Malinowska glupia [wulgaryzm] i [wulgaryzm] w dupe jebana. Mąż cię zdradza ze starymi babami głupia [wulgaryzm] jebanaw dupe.

G
Gość
16 października, 17:54, Uczeń:

Niech się wezmą do prawdziwej roboty a nie pół roku pracjua a pensyjka za cały rok biorą nie wstyd im łapy wyciagac po nią?. Niech ucza jak należy a nie korki dają.Niech każdy co daje korepetycje rozliczy sie z urzedem .Panstwo powinno wprowadzić obowiazek aby rodzice zglaszali do kogo i za ile dają dziecina korki i takiego [wulgaryzm]cza rozliczyć

To wtedy nikt cie nie będzie uczył Hahah.łaski im nie robisz na pewno

G
Gość
15 października, 16:13, Betta:

Ja dostałam od Pisu 400zl netto a od platformy wielkie gówno...

15 października, 16:20, Gość:

Publicznie chwalisz się, że jesteś prostytutką? A ile za noc?

obecnie to modne, pislamisci zatarli granice pomiedzy definicja wyborcy a dziwki...jak widac na zalaczonym obrazku

W
Wujas

Polityka pislamistów prowadząca do wojny domowej przynosi skutki. Widać w komentarzach ten jad. Brawo. polska tyle osiągnęła...ot, kraj trzeciego świata. Mentalnie wręcz czwartego.

U
Uczeń

Niech się wezmą do prawdziwej roboty a nie pół roku pracjua a pensyjka za cały rok biorą nie wstyd im łapy wyciagac po nią?. Niech ucza jak należy a nie korki dają.Niech każdy co daje korepetycje rozliczy sie z urzedem .Panstwo powinno wprowadzić obowiazek aby rodzice zglaszali do kogo i za ile dają dziecina korki i takiego [wulgaryzm]cza rozliczyć

G
Gość
15 października, 16:13, Betta:

Ja dostałam od Pisu 400zl netto a od platformy wielkie gówno...

15 października, 16:20, Gość:

Publicznie chwalisz się, że jesteś prostytutką? A ile za noc?

15 października, 18:54, Gość:

O to musisz zapytać swoją żonę alfonsie.

Ale ci nadawali? Taki ochłap a cieszysz się jak byś wygrał w totolotka. Nie ciesz się tak bo tobie dali grosz a sobie miliony. Wszyscy w tym sejmie są siebie warci. Ze swojego ci nie dali , a dali ci grosz od twoich milionów, które zarobiłeś

G
Gość
14 października, 18:13, Gość:

zwalniać i już nauczycieli mamy dostatek

No skoro tak mówisz to miej odwagę i zgłoś się do pracy w szkole tylko na miesiąc a będziesz miał jakieś wyobrażenie o tej pracy. Wymadrzasz się bo jesteś od tych spraw daleko. Dołóż ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy na pomoce, żeby dziecko coś zrozumiało, bo przecież tych pieniędzy państwo nie daje. Teraz jestem już na emeryturze i widzę w moim portfelu te pieniądze, które dokladalam, żeby praca była fajna a dzieci zrozumiały. Przyszło ci do głowy, że te dekoracje w salach i na korytarzach w szkołach to są pieniądze nauczycieli bo nikt im za to grosza nie dał i robione po godzinach, żeby wszystkim było miło?

G
Gość
14 października, 18:13, Gość:

zwalniać i już nauczycieli mamy dostatek

15 października, 06:18, Gość:

Młodzi ludzie nie chca podejmowac pracy w szkole ,trudnej odpowiedzialnej i niestety mało płatnej...a jeśli juz podejmą to szybko odchodzą...

15 października, 10:24, Maciek:

Nie pisz głupot. Mam dzieci w przedszkolu, w tym roku do kadry dołączyły dwie młode nauczycielki. Z pracy są bardzo zadowolone.

15 października, ‎13‎:‎54, Gość:

A gdzie są takie zadowolone?

15 października, 16:56, D....a:

To zglos sie jak to taka swietna praca i dobrze platna.

15 października, 18:52, Mgr:

Najpierw ty się zwolnij jak ci nie odpowiada.

Tak myślę, że skoro jest tak dużo nauczycieli to dlaczego jest tyle poszukiwań nauczycieli do pracy? Ktoś tu chyba ma źle informacje. Ja wam powiem krótko, że świadomie nie poszłam na wybory ponieważ nie było na kogo głosować. Pomyślałam, że nie będę torować im drogi do koryta bo przecież tylko do tego mój głos się liczył. Powinna się zmienić konstytucja, gdzie byłoby prawo do referendum i wtedy to taki Kaczyński, Pibiak, Kuchcinski i inni byliby rozliczeni przez ludzi pracujących za źle wydane , nasze ciężko zapracowane pieniądze i już by ich nie było. A tak to na chwilę zniknęli i wrócą na inne stanowisko i się z niczego nie muszą tłumaczyć bo nas ludzi mają za głupków. Kiedy my nauczyciele strajkowalismy to samorządy mówiły że są z nami, ale szybko się odwrócili od nas. Więc pytam, czy mamy komu wierzyć? Głosować? Skoro i tak głos się nie liczy. Gdyby rządzącym zależało na ludziach to by się nie obrzucali błotem i nie było by ich tak dużo. Wcale się nie dziwię że ich tak dużo bo jak się dorwie do koryta raz to do końca życia jest ustawiony. Emerytura nie taka jak zwykłych ludzi. Dlatego apeluję do wszystkich nie szczujcie już sami na siebie tylko trzeba się wziąć za konstytucję i ja zmienić a sami zobaczycie, że jak przyjdą wybory to będzie ich mało bo będą wiedzieli że naród ich rozliczy. Wierzę że kiedyś tak się stanie

m
mk
15 października, 19:59, Wujas:

Polityka pislamistów prowadząca do wojny domowej przynosi skutki. Widać w komentarzach ten jad. Brawo. polska tyle osiągnęła...ot, kraj trzeciego świata. Mentalnie wręcz czwartego.

ogarnij się

M
Mgr
14 października, 18:13, Gość:

zwalniać i już nauczycieli mamy dostatek

15 października, 06:18, Gość:

Młodzi ludzie nie chca podejmowac pracy w szkole ,trudnej odpowiedzialnej i niestety mało płatnej...a jeśli juz podejmą to szybko odchodzą...

15 października, 10:24, Maciek:

Nie pisz głupot. Mam dzieci w przedszkolu, w tym roku do kadry dołączyły dwie młode nauczycielki. Z pracy są bardzo zadowolone.

15 października, ‎13‎:‎54, Gość:

A gdzie są takie zadowolone?

15 października, 16:56, D....a:

To zglos sie jak to taka swietna praca i dobrze platna.

Najpierw ty się zwolnij jak ci nie odpowiada.

D
D....a
14 października, 18:13, Gość:

zwalniać i już nauczycieli mamy dostatek

15 października, 06:18, Gość:

Młodzi ludzie nie chca podejmowac pracy w szkole ,trudnej odpowiedzialnej i niestety mało płatnej...a jeśli juz podejmą to szybko odchodzą...

15 października, 10:24, Maciek:

Nie pisz głupot. Mam dzieci w przedszkolu, w tym roku do kadry dołączyły dwie młode nauczycielki. Z pracy są bardzo zadowolone.

15 października, ‎13‎:‎54, Gość:

A gdzie są takie zadowolone?

To zglos sie jak to taka swietna praca i dobrze platna.

B
Betta

Ja dostałam od Pisu 400zl netto a od platformy wielkie gówno...

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie