Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa "vatowska". CBŚP przeprowadziło akcję w województwie mazowieckim, na Śląsku i w Małopolsce. Jest prawie 100 podejrzanych

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W całej sprawie występuje już blisko 100 podejrzanych. Kwota, na którą wystawiono kilka tysięcy fikcyjnych faktur to ok. 63 mln zł, a straty budżetu państwa w wyniku działalności tej grupy wyniosły ok. 13 mln zł. Wsparcia funkcjonariuszom CBŚP udzielili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie oraz funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

W marcu 2019 roku CBŚP poinformowało, że wspólnie z KAS i prokuratorami z Rzeszowa i Bydgoszczy zostały rozbite dwie zorganizowane grupy przestępcze, której członkowie podejrzani są o przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa. Od tamtej pory zatrzymano już blisko 100 osób.

19 lutego Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że w toku śledztwa w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze podatkowym przeprowadzono kolejne działania, w których wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Akcję przeprowadzono w województwach mazowieckim, (przede wszystkim w Warszawie i okolicach), a także na Śląsku i w Małopolsce. Zatrzymano łącznie 17 osób, przeszukano kilkanaście obiektów, zabezpieczono sprzęt elektroniczny i dokumenty. Wsparcia funkcjonariuszom CBŚP udzielili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie oraz funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Zatrzymani to osoby prowadzące działalności gospodarcze, w ramach których mogli przyjmować i wystawiać fikcyjne faktury, a dodatkowo pośredniczyć przy ich w wymianie pomiędzy innymi podmiotami gospodarczymi. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od października 2014 r. do stycznia 2019 r. głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wszystko wskazuje na to, że metoda działania tej grupy przestępczej polegała na wystawianiu faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Tak sporządzona dokumentacja umożliwiała generowanie kosztów uzyskania przychodu, co następnie pozwalało na płacenie niższych podatków lub występowanie o nienależne zwroty VAT. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani wykorzystywali do tego celu podmioty gospodarcze zarejestrowane w większości na podstawione osoby, tzw. „słupy”, a same firmy nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej. - podaje Zespół Prasowy CBŚP.

Zatrzymani usłyszeli ponad 70 zarzutów. 16 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 o kierowanie tą grupą. 10 osób usłyszało zarzuty tzw. „zbrodni fakturowej” za co może grozić nawet 25 lat pozbawienia wolności. Pozostałe zarzuty dotyczyły prania pieniędzy i innych przestępstw związanych z podawaniem nieprawdy w dokumentach księgowych. Sąd tymczasowo aresztował 5 osób, a wobec reszty osób zastosowano środki wolnościowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki