Sportowe Rajdy Konne w Szarłacie. Obejrzyj zdjęcia

Agata Majk
W sobotę, 20 sierpnia w Sportowych Rajdach Konnych w Szarłacie uczestniczyło ponad czterdziestu zawodników. To pierwsze tego typu zawody na Mazowszu.

Najmłodsza zawodniczka 9 - letnia Zuzanna Niegowska z Ludwinowa (gm. Goworowo) została zwyciężczynią w kategorii LL. Na trasie towarzyszyła jej mama. Cała rodzina Zuzi jest zaangażowana w jeździectwo, a także w przygotowania rajdu w Szarłacie. W zawodach wzięli także udział zawodnicy z Litwy. Sportowcy byli zachwyceni trasami, które biegły leśnymi duktami, doliną Narwi i Orza oraz drogami lokalnymi. Już teraz przedstawiciele Warszawsko -Mazowieckiego Związku Jeździeckiego i Polskiego Związku Jeździeckiego zadeklarowali kontynuację zawodów poszerzając ją do skali ogólnopolskiej. To nie tylko zasługa krajobrazowa terenu, ale także poziomu organizacyjnego i atmosfery. Główny organizator zawodów regionalnych w Szarłacie to państwo Agnieszka i Michał Rybaczykowie, którzy są właścicielami stajni koni sportowych „Viritim”.

Wielkie uznania dla dziewięcioletniej Zuzanny Niegowskiej z Ludwinowa za pierwsze miejsce na starcie po raz pierwszy. Podium podzieliła z Andrzejem Rokickim(Łąki k/ Radzymina), który skomentował swój występ że jest najstarszym zawodnikiem na najstarszym koniu. Jego koń liczy dwadzieścia cztery lata.

W tej klasie LL (13,88 km) na podium stanęli także Aneta Staniarz (Łąki k/ Radzymina) i Kornelia Kowalczyk (Goworowo). Na tej trasie debiutowali zawodnicy Mateusz Kanclerz i Jarosław Kanclerz (Kamianka g. Rzekuń).
Kolejny dystans wynosił długość 34,28 km (L). Tu zwyciężczynią została zawodniczka z Litwy Anastasija Goncarowa. Na drugim miejscu uplasowała się jej koleżanka Aiva Starasatnikovaite. Trzecie miejsce zajął Rafał Rosiński z Przedświcia (gm. Wąsewo).
Na trasie P liczącej 40,13 km triumfatorką została Danuta Konończuk z Grodziska Mazowieckiego.
Z drugim wynikiem na mecie uplasowała się Dorota Krzywicka (Garbówek, woj. łódzkie) , zaś trzecia stanęła Maria Piotrowska (Ciosny, woj. łódzkie). W tej kategorii wystartowali także zawodnicy ze stajni Organizatora – Marcin Niegowski i Michał Rybaczyk.
Kategoria N to najdłuższy dystans. Na ponad osiemdziesięciu kilometrach najlepsza była utytułowana zawodniczka Agnieszka Gutowska – Woźniak z Tuławki k/Olsztyna. Drugi wynik osiągnęła Weronika Wojnarowska ze Starych Żukowic (woj. małopolskie). Ewa Sołek – Kowalska (Łąki k/ Radzymina).

I trasa kategorii 1* wśród jeźdźców nazywana gwiazdką. Tu wystartowała jedna zawodniczka, która ukończyła ją z czasem 06:35:56. To reprezentantka Litwy Danguole Lastauskaite.