Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat zajmie się ustawą o ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
PAP
PAP
W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu
W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu fot. Adam Jankowski
Na trzydniowym posiedzeniu Senatu, które rozpocznie się już w środę, parlamentarzyści mają się zająć ustawą o ratyfikacji akcesji do NATO Szwecji i Finlandii. Innym z punktów będzie także ustawa sankcyjna, na podstawie której można zamrażać majątki osób i firm podejrzewanych o wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Posiedzenie Senatu jest zaplanowane na trzy dni - od środy do piątku.

Senatorowie zajmą się ustawą o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Królestwa Szwecji, podpisanego w Brukseli dnia 5 lipca 2022 r., a także analogiczną ustawą dotyczącą Finlandii. Sejm zaakceptował obie ustawy 7 lipca br.

W porządku obrad jest także nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.

Jest to tzw. ustawa sankcyjna, na podstawie której będzie można zamrażać majątki osób i firm podejrzewanych o wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ustawa wprowadza instytucję tymczasowego zarządu przymusowego w tych firmach oraz ustanawia świadczenia z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń dla pracowników, którzy świadczą pracę na rzecz przedsiębiorstw objętych sankcjami.

Z kolei nowelizacja ustawy o rezerwach strategicznych, która też jest w porządku obrad Senat, ma na celu uelastycznienie mechanizmu tworzenia rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych (RPRS), a także określa przesłanki likwidacji tych rezerw. Ma to ograniczyć negatywne skutki sytuacji kryzysowej związanej z zagrożeniem bezpieczeństwa państwa.

Nowelizacja ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg poszerza zakres zadań, jakie będą mogły być dofinansowywane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Z tych środków będą realizowane przedsięwzięcia, które poprawią bezpieczeństwo ruchu pieszych i rowerzystów tj. m.in. budowa, przebudowa lub remont dróg dla pieszych i rowerów, przejazdów dla rowerów oraz peronów przystankowych.

Senat ma się zająć nowelą ustawy o finansach publicznych oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska, która ma na celu dostosowanie formuły stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) do obecnej sytuacji makroekonomicznej, na którą ma wpływ m.in. pandemia oraz wzrost cen energii w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Ponadto ustawa rozszerza katalog organów objętych stabilizującą regułą wydatkową o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wprowadza zmiany porządkujące, które mają umożliwić przejście na uaktualnioną metodologię obliczania kwoty wydatków.

Senat zajmie się także nowelizacją ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej oraz ustawy o grach hazardowych, zgodnie z którą POT będzie mogła realizować zadania dotyczące promocji Polski przez kluby sportowe, które biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach sportowych. W tym celu POT będzie współpracowała z ministrem sportu i turystyki, który będzie mógł jej udzielić dotacji z budżetu państwa.

W porządku jest także nowelizacja ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, która dostosowuje polskie prawo do przepisów UE.

Senatorowie zajmą się również uchwaloną w czerwcu przez Sejm nowelą Karty Nauczyciela, wprowadzającą m.in. zmiany w awansie zawodowym nauczycieli i podwyżki dla nauczycieli w pierwszych latach pracy. Podwyżki mają wejść w życie z początkiem nowego roku szkolnego, czyli 1 września 2022 r.

Zgodnie z nowelą liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona. Zlikwidowane zostaną dwa stopnie awansu: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Po ich likwidacji w systemie – zamiast czterech stopni awansu zawodowego będą: nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego) i – tak jak obecnie – nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Formalnie pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego, o który młody nauczyciel będzie mógł się starać po czterech latach pracy.

Nowelizacja wprowadza też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli - średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Senat zajmie się także nowelą ustawy o obronie Ojczyzny oraz ustawy o finansach publicznych, która poszerza katalog źródeł zasilania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych wprowadzając możliwość pozyskiwania także innych, obok obligacji, zwrotnych środków finansowych, takich jak kredyty i pożyczki.

W porządku obrad Senatu jest również ustawa o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, nowela ustawy o drogach publicznych oraz ustawa o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku.

Senat zajmie się trzema własnymi inicjatywami ustawodawczymi, których zaplanowane są drugie czytania. Pierwsza inicjatywa to projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Druga to projekt zmiany Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jego celem jest wzmocnienie nadzoru nad systemem finansowym w związku z koniecznością udzielenia pomocy instytucjonalnej osobom poszkodowanym przez podmioty rynku finansowego uwikłane w sprawę GetBack S.A.

Trzecia to projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zmieniający ograniczenia w prowadzeniu elektrowni wiatrowych w związku z wprowadzonymi wymogami dotyczącymi odległości tych elektrowni od budynków mieszkalnych.

Ponadto Senat ma wysłuchać informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2021 r., informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka za 2021 r., sprawozdania Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji z rozpatrzonych w 2021 r. petycji, a także informacji premiera na temat perspektywy pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Senat zajmie się ustawą o ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki