MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Najwyższy zdecydował ws. zabójców 15-letniej Małgosi z Miłoszyc. To za tę zbrodnię niesłusznie skazano Tomasza Komendę

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Sąd Najwyższy utrzymał wyrok 15 i 25 lat więzienia za zabójstwo 15-latki w Miłoszycach
Sąd Najwyższy utrzymał wyrok 15 i 25 lat więzienia za zabójstwo 15-latki w Miłoszycach fot. PAP/Maciej Kulczyński
Wyrok 15 i 25 lat więzienia dla sprawców brutalnego zgwałcenia i zabójstwa 15-letniej Małgosi w Miłoszycach został dziś utrzymany przez Sąd Najwyższy, który oddalił kasacje obrony i oskarżenia. To właśnie za tę zbrodnię niesłusznie skazano wcześniej Tomasza Komendę.

Zabójstwo w Miłoszycach. Jedna z najgłośniejszych zbrodni ostatnich lat

Do zbrodni w Miłoszycach pod Wrocławiem doszło w noc sylwestrową na przełomie 1996 i 1997 roku. Piętnastoletnia Małgosia bawiła się z koleżankami w dyskotece. W pewnej chwili wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą, a wcześniej zgwałconą w szczególnie brutalny sposób na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran. To morderstwo stało się jedną z najgłośniejszych spraw w ostatnich kilkunastu latach.

Pierwotnie za winnego gwałtu i morderstwa na nastolatce uznano Tomasza Komendę. Mężczyzna, choć nie popełnił tego czynu, usłyszał wyrok 25 lat. Został uniewinniony w maju 2018 r. przez Sąd Najwyższy, po 18 latach spędzonych w więzieniu.

Zbrodnia w Miłoszycach. Winni usłyszeli wyroki

Wkrótce po uwolnieniu Tomasza Komendy, w czerwcu 2018 r. zarzuty w sprawie zbrodni miłoszyckiej postawiono Ireneuszowi M. Pod koniec września 2018 r. został natomiast zatrzymany Norbert B. We wrześniu 2020 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał, że obaj oskarżeni są winni gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku którego zmarła 15-letnia Małgosia. Skazał obu mężczyzn na 25 lat więzienia. W grudniu 2021 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok z pierwszej instancji dla Ireneusza M. i wymierzył mu karę 25 lat więzienia, z kolei Norbertowi B. złagodził wyrok i wymierzył karę 15 lat więzienia.

Kasacja w Sądzie Najwyższym. Jest decyzja ws. sprawców zbrodni miłoszyckiej

Od tamtego wyroku kasacje złożyły wszystkie strony, a także Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który domagał się surowszych kar dla obu skazanych - dożywocia i 25 lat pozbawienia wolności.

Prokurator oskarżający w tej sprawie przed wrocławskimi sądami kwestionował m.in. uniewinnienie jednego ze skazanych ze sprawy innego zgwałcenia. Obrońcy obu skazanych domagali się uchylenia orzeczenia i ponownego rozpoznania całej sprawy. Kwestionowana była m.in. obsada sądów obu instancji, w składach których zasiadali również sędziowie, których wyłoniono przed Krajową Radą Sądownictwa po ustawowej przebudowie tej Rady.

Sąd Najwyższy utrzymał w czwartek 26 października w mocy wyrok 15 i 25 lat więzienia dla sprawców brutalnego zgwałcenia i zabójstwa 15-letniej Małgosi w Miłoszycach.

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sąd Najwyższy zdecydował ws. zabójców 15-letniej Małgosi z Miłoszyc. To za tę zbrodnię niesłusznie skazano Tomasza Komendę - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki