MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozliczenie podatków z małżonkiem w 2024 roku możliwe dla par z 2023 roku? Kto może rozliczyć PIT razem?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Małżonkowie mogą rozliczać się razem, co może okazać się korzystne dzięki równomiernemu opodatkowaniu. Wspólnie rozliczyć się mogą małżonkowie, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku i pozostawali w nim do końca roku.
Małżonkowie mogą rozliczać się razem, co może okazać się korzystne dzięki równomiernemu opodatkowaniu. Wspólnie rozliczyć się mogą małżonkowie, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku i pozostawali w nim do końca roku. pixabay.com, AGW/canva
Zeznania podatkowe za 2023 rok można składać od 15 lutego 2024. Możemy skorzystać z kilku typów ulg czy odliczeń. Korzystne może okazać się wspólne rozliczanie PIT-ów przez małżeństwa. Jak długo trzeba być w związku małżeńskim, żeby rozliczać się razem? Czy ślub w 2023 roku pozwala rozliczyć się w 2024 roku razem? Jakie wymogi trzeba spełnić? Wyjaśnia to Ministerstwo Finansów.

Spis treści

PIT za 2023 rok. Kto może wspólnie rozliczać podatki?

Prawo dopuszcza w Polsce trzy przypadki wspólnego rozliczenia podatków. Wszystkie dotyczą związków małżeńskich, jednak nie tylko tych, które trwały cały rok. Możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego mamy, gdy:

  • Byliśmy w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, w którym istniała wspólność majątkowa małżeńska.
  • Jeżeli zawarliśmy związek małżeński w trakcie 2023 roku i pozostawaliśmy w związku małżeńskim i wspólności majątkowej do ostatniego dnia roku podatkowego.
  • Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów możesz także złożyć, jeżeli między nami istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa i pozostawaliście w związku małżeńskim w roku podatkowym, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok.

Od początku 2022 roku w prawie obowiązuje zmiana, która pozwala wspólnie rozliczać podatki małżonkom, którzy ślub wzięli w danym roku podatkowym. Nie ma mowy o konkretnym stażu małżeńskim.

Trzy warunki wspólnego składania PIT za 2023 rok

Resort finansów tłumaczy, że wspólne rozliczenie jest możliwe, jeżeli w roku podatkowym, za który dokonujemy rozliczenia, podlegaliśmy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli byliśmy rezydentami polskimi.

Drugi warunek – żadna z osób z małżeństwa w roku podatkowym:

  • nie stosowała przepisów dotyczących 19% podatku liniowego lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem przepisów dotyczących przychodów z najmu/dzierżawy prowadzonych poza działalnością gospodarczą) – w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń;
  • nie podlegała opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Warunek trzeci mówi o tym, że złożyliśmy wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów, wyrażony w zeznaniu podatkowym.

PIT 2023 – rozliczenie z małżonkiem. Kto może złożyć wniosek?

Wystarczy, że jedno z małżonków złoży wniosek o wspólne opodatkowanie. Taki krok traktuje się na równi ze złożeniem oświadczenia o upoważnieniu go przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. Ministerstwo Finansów zaznacza, że oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

We wspólnym zeznaniu rocznym podlegamy opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów (po uprzednim dokonaniu odliczeń od dochodu odrębnie przez każdego z nas). Wówczas podatek określa się na imię obojga w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów.

Powyższa zasada obliczania podatku ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jedno z małżonków w roku podatkowym nie uzyskało przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnęło dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (tj. w 2023 r. – 30.000 zł) lub też poniosło stratę np. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Źródło: podatki.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozliczenie podatków z małżonkiem w 2024 roku możliwe dla par z 2023 roku? Kto może rozliczyć PIT razem? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki