MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od kiedy można rozliczyć PIT w 2024 r.? Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT? Rozpoczyna się okres rozliczeń za 2023 rok

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Okres składania zeznań podatkowych za 2023 rok mija 30 kwietnia 2024 roku.
Okres składania zeznań podatkowych za 2023 rok mija 30 kwietnia 2024 roku. pixabay.com, AGW/canva
Jeśli zastanawiasz się, od kiedy można rozliczyć PIT 2024, to właśnie zaczyna się okres składania zeznań podatkowych. W przypadku pracodawców ci mają mniej czasu, by przekazać PIT-11 pracownikom, niż podatnicy na złożenie zeznań. Tak jak w poprzednich latach, PIT za 2023 rok nawet bez naszej ingerencji zostanie złożony automatycznie, jeśli nie wprowadzimy zmian w zeznaniu przygotowanym przez Urząd Skarbowy. Warto jednak sprawdzić poprawność naszego PIT-37 lub innego i dodać odliczenia, jeśli nam przysługują.

Spis treści

Bez względu na to, czy jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę, czy uzyskujesz dochody z umowy zlecenia lub o dzieło, dochody z najmu, zagranicy, praw autorskich, działalności nierejestrowanej albo jesteś nianią – obowiązuje cię ten sam termin rozliczenia podatków.

Od kiedy można rozliczyć PIT w 2024 roku? Terminy

Zakończyły się przygotowania do rozliczeń podatków za 2023 rok. Jak komunikowało Ministerstwo Finansów, od 2 do 14 lutego 2024 r. Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi akcję zasilania usługi Twój e-PIT informacjami z deklaracji PIT przekazanych przez pracodawców.

Na podstawie tych danych w serwisie Twój e-PIT pojawi się kilkadziesiąt milionów wstępnie przygotowanych deklaracji.

Od czwartku 15 lutego 2024 r. można złożyć zeznanie podatkowe za 2023 rok. Najczęściej wybieranym formularzem jest PIT-37. Sami uzupełniamy rubryki kwotami wykazanymi w PIT-11 oraz PIT-R. Możemy też skorzystać z formularza przygotowanego przez urząd skarbowy.

Zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. To stały termin obowiązujący w stosunku do roku następującego po roku podatkowym.

Jeśli 30 kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny, wówczas ostatnim dniem na rozliczenie PIT-u jest pierwszy dzień roboczy po dniu lub dniach wolnych. Tak było w poprzednim roku i termin mijał 2 maja 2023.

Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT pracownikowi?

Pracodawca na przekazanie PIT-11 za 2023 rok pracownikowi ma czas do końca lutego 2024 roku. Może dostarczyć nam PIT do rąk własnych – osobiście lub pocztą, a także elektronicznie.

Pracodawca w naszym imieniu oblicza, a następnie odprowadza podatek na konto organu podatkowego, czyli to pracodawca jest płatnikiem podatku dochodowego. Przekazywany przez pracodawcę PIT jest deklaracją mówiącą o naszych dochodach i przekazanych do urzędu skarbowego zaliczkach.

Zdecydowanie wcześniej, ponieważ do 31 stycznia pracodawca ma obowiązek przekazać PIT-11 pracownika do urzędu skarbowego.

Gdzie PIT 2023 można rozliczyć online?

Zeznanie można złożyć w 2 formach: papierowej i coraz popularniejszej elektronicznej.

Zeznanie w formie papierowej można zanieść do urzędu skarbowego lub przesłać je do urzędu pocztą, najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, podpowiada resort finansów. Zeznanie powinno być nadane w placówce pocztowej operatora publicznego (czyli Poczty Polskiej) przed upływem terminu na złożenie zeznania.

Z roku na rok coraz więcej osób rozlicza się online. Jest to najprostszy sposób i tym, łatwiejszy, że wystarczy zaakceptować formularz przygotowany przez skarbówkę. Możemy oczywiście wprowadzić zmiany, dodać odliczenia. Zeznanie w formie elektronicznej złożymy:

  • przez e-Deklaracje,
  • w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone.

-W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20% deklaracji podatnicy złożyli papierowo - przekazał 14 lutego podczas konferencji prasowej Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Jak zalogować się do e-PIT?

Możesz się zalogować na 3 sposoby:

  • login.gov.pl – Profil zaufany, e-dowód i bankowość elektroniczna
  • Aplikacja mObywatel – Aplikacja mobilna do logowania
  • Dane autoryzujące – PESEL lub NIP i kwoty przychodu

Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego należy wybrać Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów uprzedza, że usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Można przekazać 1,5 proc. Pamiętaj o odliczeniach w PIT

Od 2023 roku można odliczyć i przekazać organizacjom pożytku publicznego nie 1 a 1,5 proc. podatku. W 2023 r. Polacy przekazali z tytułu 1,5% podatku dochodowego 1 mld 530 mln zł. złotych, co jest rekordem. Swoje wsparcie przekazało 12,7 mln podatników.
Przeciętna kwota 1,5% wyniosła 121 zł, podało Ministerstwo Finansów w październiku 2023 r.

Nie zostawiaj PIT-u do automatycznego rozliczenia, jeśli masz prawo do odliczeń. Ulga termomodernizacyjna czy rehabilitacyjna to tylko niektóre z możliwości. Stracisz część pieniędzy z możliwego zwrotu, jeśli nie dodasz ulg w zeznaniu podatkowym.

Nowości w rozliczeniach PIT od 2024 roku

Jak przekazało Ministerstwo Finansów, w 2024 roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą.

W usłudze Twój e-PIT znajdą się 3 nowości:

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od kiedy można rozliczyć PIT w 2024 r.? Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT? Rozpoczyna się okres rozliczeń za 2023 rok - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki