Rocznica bitwy pod Stokiem. Uroczystości przy pomniku i msza polowa, 12.05.2022. Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Udostępnij:
W czwartek, 12 maja uczczono 159. rocznicę bitwy pod Stokiem. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także przedstawiciele związków, służb mundurowych i społeczność szkolna.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem w Stoku, przy drodze Ostrów Mazowiecka - Ostrołęka uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy polowej, która odbyła się niedaleko pomnika, na leśnej polanie.

Pomnik w Stoku został odsłonięty w maju 2013 roku dla upamiętnienia zwycięskiej powstańczej bitwy, która miała tu miejsce z 4 na 5 maja 1863 roku. 159 lat temu oddziały powstańcze dowodzone przez Ignacego Mystkowskiego przygotowały nocną zasadzkę na wojska rosyjskie. Oddziały powstańcze rozbiły kolumnę carską księdza Tichomirowa i Konstantego Rynarzewskiego, wzięły jeńców oraz zdobyły broń i sprzęt taborowy. Jest to jedna z niewielu wygranych przez Polaków bitew w tym powstaniu.

Mszę polową odprawili księża z parafii pw. św. Jozofata BM w Komorowie: ks. proboszcz Sławomir Gadowski i ks. Dariusz Kotarski. Podczas mszy modlono się za życie wieczne dla tych, którzy polegli pod Stokiem w obronie ojczyzny, aby "wzmocnić się modlitwą w tym trudnym czasie" oraz za pokój dla ojczyzny i dla całego świata.

- Trudne czasy tworzą silnych ludzi. Silni ludzie tworzą dobre czasy. Dobre czasy tworzą słabych ludzi. A słabi ludzie tworzą trudne czasy - rozpoczął homilię ks. Dariusz Kotarski przytaczając słowa amerykańskiego pisarza Michaela Hopfa i zwracając uwagę, że ten mechanizm sprawdza się od wieków. Następnie ks. Dariusz opowiedział o bitwie pod Stokiem i o stratach poniesionych przez obie strony: Polaków i Rosjan.

159 lat temu i w czasach naszych rodziców, i w czasach dzisiejszych bardzo ważne jest umiłowanie ojczyzny, szacunek dla dorosłych i do historii. Może wam uda się złamać ten klucz, o którym powiedziałem na początku homilii: może to my spowodujemy, że trudne czasy będą tworzyły silnych ludzi, a silni ludzie będą tworzyli dobre czasy

- mówił ks. Dariusz.

Po mszy świętej dyrektor szkoły w Komorowie Jacek Stachacz powitał przybyłych gości, a potem głos zabrał wójt gminy Ostrów Mazowiecka, Waldemar Brzostek.

W dalszej części uroczystości goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów z Komorowa. Spotkanie zakończono wspólnym posiłkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie