MKTG SR - pasek na kartach artykułów
2 z 11
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
1.Sebastian Fitzek...

[RANKING KRYMINAŁÓW] [KRYMINAŁY NA WAKACJE] Kryminalna trzydziestka, czyli ranking autorów

1.Sebastian Fitzek
Z zawodu dziennikarz, pracuje w berlińskiej rozgłośni 104.6 RTL, a przy okazji pisze kryminały. Całkiem niezłe. Zazwyczaj mamy w nich do czynienia z przerażającą zbrodnią. Ofiary często przeżywają, a potem pozostają w głębokiej traumie. Książki Fitzka nie są więc klasycznymi kryminałami, ale raczej thrillerami psychologicznymi. Zaskakuje jednak zagmatwana akcja i bardzo niebanalne zakończenia. Inaczej niż w kryminałach skandynawskich, u Fitzka nie ma szczegółowych opisów miejsc czy obyczajów, kluczowa jest psychologiczna rozgrywka między śledczym, ofiarą i zbrodniarzem. Te powieści są tak mroczne i przerażające, że jego książki sprzedają się świetnie nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych, a to rynek niełatwy.

2.Marta Guzowska
Nikt mnie nie wkurza - celowo używam tego słowa - bardziej niż Mario Ybl. Wybitny antropolog ze zdiagnozowaną nyktofobią (lęk przed ciemnością) oraz z niezdiagnozowanym zespołem Aspergera denerwuje nie tylko osoby wokół siebie, ale i czytelników. I przy okazji fascynuje. Marta Guzowska jest archeolożką, obecnie mieszka w Wiedniu. Wydała pięć książek, a za pierwszą, „Ofiarę Polikseny” otrzymała w 2013 r. Nagrodę Wielkiego Kalibru. W „Chciwości” porzuciła na chwilę profesora Ybla, ale w ostatniej, wydanej rok temu książce „Czarne światło” antropolog powrócił. Wcześniej tułał się po świecie - wykopaliska w Troi i na Krecie były ciekawą scenerią zdarzeń, nieco gorzej jest z akcją umieszczoną w podwarszawskim Brwinowie. Ybl bada pochówki antywampiryczne, a przy okazji pije na umór, boi się ciemności, wciąż napotyka kryminalne pułapki i prowokuje miejscową ludność. Cały on.

3. Rosamund Lupton
Najlepsza książka Rosamund Lupton to niewątpliwie „Siostra”. Mroczny klimat, śledztwo prowadzone bardziej przez siostrę zmarłej niż policję, która przyjęła wersję o samobójstwie. Zwykło się uważać, że książki Lupton bardziej trafiają do kobiet, ale to chyba mit. Tym niemniej musimy być przygotowani na zagłębianie się w psychikę bohaterów i długie monologi wewnętrzne. W najnowszej książce Lupton „Barwa ciszy” mamy okazję widzieć podróż przez Alaskę oczyma głuchoniemej dziewczynki Ruby i jest to podróż fascynująca. Znów mamy siłę rodzinnych uczuć i brak wiary bohaterki w to, że stało się ostateczne. „Barwa ciszy” - choć akcja książki toczy się na Alasce - nie jest tak mrożąca krew w żyłach, jak „Siostra”, ale wciąż jest to kryminał wyróżniający się na tle innych.

Zobacz również

Blisko 6,7 mln zł na odbudowę oranżerii ogrodu botanicznego UJ w Krakowie

NOWE
Blisko 6,7 mln zł na odbudowę oranżerii ogrodu botanicznego UJ w Krakowie

Błękitni Ropczyce nie składają broni

Błękitni Ropczyce nie składają broni

Polecamy

Kierowca skody jechał slalomem, wykonywał też inne dziwne manewry...

Kierowca skody jechał slalomem, wykonywał też inne dziwne manewry...

Jak zobaczyć aurę i co oznacza jej kolor? Wystarczy chwila, aby poznać tę tajemnicę

HIT DNIA
Jak zobaczyć aurę i co oznacza jej kolor? Wystarczy chwila, aby poznać tę tajemnicę

Pchli Targ w Ostrołęce. Kolejna edycja już w sobotę 18 maja

Pchli Targ w Ostrołęce. Kolejna edycja już w sobotę 18 maja