MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Radość z nauki” – pokaz w małkińskim GOKiS-ie rozpoczął się wybuchowo. Potem było jeszcze ciekawiej

Hanna Chromińska
Wideo
od 7 lat
Matematyka, chemia, fizyka – to przedmioty, które sprawiają problemy znacznej części uczniów. Pokaz „Radość z nauki” udowodnił, że chemia – choć czasem wybuchowa – wcale nie musi być straszna.

Z badań przeprowadzonych w czerwcu 2023 r. na zlecenie Fundacji Adamed wynika, że niemal 50% uczniów za najtrudniejszy przedmiot uważa matematykę, 44% ma problemy z nauką chemii, a 43% nie radzi sobie z fizyką. Jednocześnie prawie 60% uczniów uważało, że dobre wyniki z przedmiotów ścisłych pozwalają znaleźć lepszą pracę.

Nauczyciele, uczniowie i rodzice zgodnie przyznają, że zainteresowanie naukami ścisłymi mogłoby się zwiększyć, gdyby - poza teorią - uczniowie i uczennice mieli szeroki dostęp do infrastruktury laboratoryjnej, aby wykonywać ciekawe doświadczenia, obserwować zjawiska oraz widzieć rezultaty tych eksperymentów. Niestety, wszyscy są także zdania, że w polskich szkołach zajęć laboratoryjnych jest ciągle za mało.

Z potrzeby pokazania, że chemia i fizyka mogą być bardzo ciekawe i efektowne narodziła się w małkińskim GOKiS „Radość z nauki” – okazja do odczarowania i oswojenia tych „strasznych” przedmiotów ścisłych. „Radość z nauki” zainaugurował pokaz pod hasłem „Chemia między nami”.

Plenerowy pokaz chemiczny zrealizowany 21 maja przez mgr. inż. Lucjana Staszewskiego był imprezą otwartą. Pan Staszewski gościł u nas z wystawą Centrum Nauki Kopernik, dlatego byłam pewna wysokiego poziomu zaplanowanych przez niego zajęć, natomiast niewiadomą była frekwencja. Informując o pokazie zapraszaliśmy wszystkie grupy wiekowe – i wszystkie te grupy z zaproszenia skorzystały! Przy scenie GOKiS pojawiło się około 40 przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego, ponad 120 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. F. Chopina i około 30 uczniów z Zespołu Szkół im. St. Staszica. Bardzo miłą niespodzianką był przyjazd 34 uczniów z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku. Łącznie z opiekunami nasz pokaz obejrzało ponad 230 osób

- mówi Ewa Siwek – dyrektor małkińskiego Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

„Chemia między nami” dostarczyła widzom sporo rozrywki, ale też całkiem sporą porcję wiedzy podanej w sposób umożliwiający szybkie przyswojenie. Były dymy, wybuchy, płomienie, kolorowe roztwory, dużo piany, zielona maź, zestaw do destylacji (pracujący), odrobina ropy naftowej (do powąchania), suchy lód i koraliki zmieniające kolor pod wpływem promieniowania UV. Była odrobina teorii o odczynach roztworów i sposobach ich poznawania. Było nieco historii chemii – o oleju skalnym, wynalazku Ignacego Łukasiewicza i dotrzymanej obietnicy Johna D. Rockefellera. Było o praktycznych pożytkach ze znajomości chemii – rozdzielaniu ciekłych mieszanin za pomocą destylacji, niebezpieczeństwie wynikającym ze wzrostu stężenia dwutlenku węgla w zamkniętych pomieszczeniach (zwłaszcza w stacji kosmicznej) oraz szkodliwym działaniu tanich okularów przeciwsłonecznych.

Nie ukrywam, że organizatorów pozytywnie zaskoczyła wysoka frekwencja. Odczytujemy ją jako potwierdzenie, że nasz pomysł trafił w zapotrzebowanie edukacyjne. Wyraźnie widać, że nauka przez zabawę potrzebna jest na każdym etapie kształcenia, więc już zaczynamy planować kolejną „Radość z nauki”. Jeszcze nie ustaliliśmy, co będzie jej tematem i kiedy ją zrealizujemy, ale już teraz zapraszamy każdego, kto ma ochotę lub potrzebę bezpiecznego zaprzyjaźnienia się z naukami ścisłymi

- podsumowuje Ewa Siwek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki