Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni wypełniają oświadczenia byle jak

Mieczysław Bubrzycki
Powiat ostrowski. Coroczne oświadczenia majątkowe muszą składać radni wszystkich szczebli, wójtowie, burmistrzowie oraz niektórzy pracownicy urzędów gmin i starostw oraz jednostek gminnych i powiatowych.

W powiecie ostrowskim oświadczenia za 2015 rok złożyło 365 osób, w tym 190 radnych.

Do naszej redakcji dotarła informacja, że jeden z radnych gminy Małkinia Górna złożył nieprawdziwe oświadczenie majątkowe, co wytknął mu Urząd Skarbowy w Ostrowi Mazowieckiej. Sprawa - zdaniem naszego czytelnika - jest bulwersująca, bo dotyczy przewodniczącego rady gminy. Sprawdziliśmy to u źródła.

- W moim oświadczeniu majątkowym za 2015 rok napisałem prawdę, niczego nie ukryłem, ale popełniłem jeden niewielki błąd - powiedział nam radny Zbigniew Nietubyć, przewodniczący rady gminy w Małkini Górnej. - Złożyłem w tej sprawie wyjaśnienie do urzędu skarbowego. W marcu ubiegłego roku mieliśmy wypłaty dwóch diet i w ten sposób przekroczyłem miesięczną kwotę diet, która nie podlega opodatkowaniu. Od różnicy naliczyłem podatek, co jak się okazuje było błędem. W efekcie uzyskam jeszcze zwrot niewielkiej kwoty podatku.

Informacje podane przez przewodniczącego rady potwierdzono nam w Urzędzie Skarbowym.

Nie ma więc afery, a jedynie błąd. Przewodniczący rady gminy w Małkini niezwykle poważnie potraktował przepisy podatkowe, co spowodowało, że pojawiła się niewielka różnica między tym, co wpisał w oświadczeniu, a tym, co wykazał w rocznym zeznaniu podatkowym. I tę drobną różnicę, na niekorzyść przewodniczącego, wychwycił pracownik skarbówki.

To było jedyne uchybienie wychwycone w oświadczeniach majątkowych radnych gminy Małkinia Górna! W innych gminach jest zdecydowanie gorzej. Regułą jest, że do większości oświadczeń radnych można mieć jakieś zastrzeżenia.

Radni (oraz inne osoby zobowiązane do tego) składają oświadczenia majątkowe do 30 kwietnia każdego roku. Ich analizy dokonują osoby do tego upoważnione (w przypadku radnych jest to przewodniczący rady). Niezależnie od tego wszystkie oświadczenia analizuje urząd skarbowy, który uwzględnia także zeznanie podatkowe współmałżonka osoby składającej oświadczenie.

Po tej analizie urzędy skarbowe muszą do końca października przesłać gminom i powiatom zbiorcze informacje o nieprawidłowościach stwierdzonych w oświadczeniach. Ostrowski urząd skarbowy do 10 października przesłał je do dziewięciu z 11 gmin. Na 225 zanalizowanych oświadczeń za 2015 rok, nieprawidłowości stwierdzono w 124 z nich (!). Jeśli chodzi o radnych, to na 135 sprawdzonych oświadczeń, nieprawidłowości były w 81 (!), czyli w zdecydowanej większości.

Więcej w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki