Radni gminy Rzekuń przeciw poszerzeniu granic Ostrołęki

Robert Majkowski
Ta decyzja będzie niesprawiedliwym oskarżeniem i przekreśla dotychczasowe dobre sąsiedztwo - piszą w oświadczeniu radni gminy Rzekuń. Chodzi o plany przyłączenia do Ostrołęki części gminy, w tym terenu, gdzie pobudowana ma być elektrownia.

Na najbliższej sesji rady Ostrołęki radni będą podejmować uchwałę w sprawie zmiany granic miasta. Chodzi o przyłączenie części sołectw Nowa Wieś Wschodnia, Goworki, Ławy (gm. Rzekuń). Zmiany dotyczyłyby również terenu, gdzie ma zostać wybudowana elektrownia. A to nie bez znaczenia: w końcu samorządowi - czy to miejskiemu, czy gminnemu - będzie ona płacić duże podatki.

Miasto uzasadnia potrzebę korekty granic m.in. interesem mieszkańców, którzy korzystają z zaplecza Ostrołęki, koniecznością zabezpieczenia terenów inwestycyjnych subregionu Ostrołęki oraz pomocą w realizacji właśnie strategicznej dla regionu inwestycji: budowy elektrowni. Pełne uzasadnienie projektu uchwały można przeczytać tutaj: Ostrołęka się powiększy? Mowa o trzech sołectwach i terenie przyszłej elektrowni.

Oświadczenie w sprawie planów Ostrołęki wydał klub radnych gminy Rzekuń "Porozumienie i Szacunek". Zamieścił je na swoim profilu na Facebooku radny Bartosz Podolak:

My, niżej podpisani członkowie klubu "Porozumienie i Szacunek" Rady Gminy Rzekuń, reprezentujący większość Rady Gminy wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec projektowi uchwały w sprawie zmiany granic miasta Ostrołęki. Projekt uchwały oraz jego uzasadnienie w istotny sposób naruszają interesy mieszkańców gminy Rzekuń i opierają się na fałszywych przesłankach.
Uzasadnienie projektu uchwały wskazuje jej pomysłodawców i inicjatorów w postaci bliżej nie określonych mieszkańców gminy Rzekuń, z części sołectw Nowa Wieś Wschodnia, Goworki i Ławy, którzy bardziej identyfikują się z miastem Ostrołęka niż własną gminą. Dziwi nas taka konstatacja, zwłaszcza w sytuacji, że w ostatnich latach liczba mieszkańców gminy Rzekuń, w tym wymienionych sołectw, systematycznie rośnie, głównie za sprawą mieszkańców Ostrołęki, którzy podjęli decyzję o zamieszkaniu w naszej gminie. Tu zakupili działki i wybudowali domy, płacą podatki i oczekują inwestycji infrastrukturalnych związanych z potrzebami bytowymi: dróg, wodociągów, kanalizacji, placówek oświatowych itp.
Obserwacje migracji wskazują, że liczba mieszkańców Ostrołęki spada, a mieszkańców gminy Rzekuń wzrasta. Nasuwa się wniosek, że Gmina Rzekuń oferuje swoim mieszkańcom lepsze warunki rozwoju i życia, stąd dziwnym wydaje się wniosek naszych mieszkańców odżegnujących się od macierzystej Gminy. Stwierdzenie, że większość mieszkańców wskazanych terenów utrzymuje się z działalności pozarolniczej nie wskazuje na miejski ich charakter, lecz na ogólne tendencje cywilizacyjne i społeczne.
Negujemy zasadność argumentu wskazującego na zwiększenie dostępności do szkół i przedszkoli dla mieszkańców gminy Rzekuń, ponieważ nasza Gmina jest w stanie zapewnić miejsce w szkole i przedszkolu na poziomie nie niższym niż miasto Ostrołęka. Wskazywanie oferty szkół ponadgimnazjalnych jako argumentu za zmianą granic miasta traktujemy jako rację pozorną.
W ostatnich latach, z uwagi na postępujący niż demograficzny to szkoły zabiegały o pozyskanie nowych uczniów, zachęcały do nauki w ich murach, przygotowywały ofertę edukacyjną uwzględniającą ich oczekiwania i potrzeby. Nie czyniły tego, aby zrobić nam uprzejmość, lecz po to, aby nie stracić subwencji oświatowej, źródła finansowania i racji bytu oraz istnienia etatów nauczycielskich. Podobnie sytuacja się przedstawia w odniesieniu do kursowania autobusów komunikacji miejskiej na liniach łączących gminy podmiejskie z Ostrołęką. Z faktu prowadzenia interesów przez przedsiębiorstwo MZK będące spółką miejską trudno wyprowadzać wniosek, że gminy podmiejskie staną się terenem aneksji ze strony miasta.
Nie dostrzegamy przeszkód w sprawnym prowadzeniu inwestycji budowy elektrowni węglowej na działce leżącej w granicach administracyjnych Gminy Rzekuń. Zapewniamy o determinacji w zakresie bardzo dobrej współpracy z inwestorem oraz firmami działającymi na jego rzecz lub zlecenie. Jesteśmy także przekonani o opartej na wzajemnym szacunku współpracy z Radą Miasta Ostrołęka oraz Prezydentem Miasta. Deklarujemy także wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych inwestorów, którzy będą mieli plany związane z prowadzeniem interesów na naszym terenie.
Uważamy, że nie granice administracyjne Jednostek Samorządu Terytorialnego stanowią przeszkodę dla inwestorów, lecz oferowane im warunki. Wierzymy, że zarówno Rada Gminy Rzekuń jak i Rada Miasta Ostrołęka dostrzegają potrzebę współpracy w tej i innych kwestiach.
Apelujemy do Rady Miasta Ostrołęka: nie podejmujcie uchwały, która u fundamentów ma piętno niesprawiedliwości i krzywdy naszych mieszkańców. Jesteśmy sąsiadami, współdziałamy na wielu płaszczyznach, prowadzimy wspólne przedsięwzięcia. Powstrzymajcie się przed podjęciem decyzji, która w istocie jest pomówieniem naszego samorządu, jest niesprawiedliwym oskarżeniem i przekreśla dotychczasowe dobre sąsiedztwo.
Liczymy na dalszą dobrą współpracę, deklarujemy dobrą wolę w utrzymaniu dobrosąsiedzkich relacji. Liczymy na uwzględnienie naszego sprzeciwu i niepodejmowanie krzywdzącej nas uchwały. Nasz apel popiera zdecydowana większość mieszkańców Gminy Rzekuń.

Apel na stronie gminy Rzekuń zamieścił również wójt Stanisław Godzina. Przeczytajcie, o czym w nim napisał: Stanisław Godzina wójt gminy Rzekuń apeluje do samorządu Ostrołęki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie