Ostrołęka się powiększy? Mowa o trzech sołectwach i terenie przyszłej elektrowni

red
Google Street View
Sprawa stanie na sesji rady miasta Ostrołęki w poniedziałek 19 grudnia. Miasto chce przyłączyć część gminy Rzekuń, w tym teren, gdzie ma być budowana elektrownia.

Na sesji radni będą podejmować uchwałę w sprawie zmiany granic miasta Ostrołęki oraz przeprowadzenia konsultacji. Oto jej treść:

Wyraża się wolę przystąpienia do procedury zmiany granic Miasta Ostrołęki polegającej na włączeniu do terytorium Miasta Ostrołęki części obszaru gminy Rzekuń, w tym:
1) sołectwa Nowa Wieś Wschodnia,
2) sołectwa Goworki,
3) sołectwa Ławy.

Poniżej przytaczamy część uzasadnienia dla projektu uchwały:

Grupa mieszkańców gminy Rzekuń łącznie z sołectwem Nowej Wsi Wschodniej zwróciła się z wnioskiem do Prezydenta Miasta Ostrołęki o podjęcie działań zmierzających do dokonana zmiany granic administracyjnych miasta Ostrołęki, powiat Ostrołęka, województwo Mazowieckie poprzez włączenie do dotychczasowego obszaru miasta Ostrołęki części terenów należących do miejscowości: Nowa Wieś Wschodnia, Goworki, Ławy, stanowiących obecnie terytorium gminy Rzekuń, zgodnie
z załączoną mapą (...)
Mieszkańcy gminy Rzekuń, wyrażają chęć przynależności do miasta Ostrołęki. Działania zmierzające do dokonania zmiany granic z ich udziałem podejmowane były już kilkakrotnie w przeszłości.
Jako mieszkańcy i przedsiębiorcy gminy Rzekuń, terenu przygranicznego, od lat korzystają z usług, zasobów oraz dobrodziejstwa zaplecza miasta, często utożsamiając się bardziej z miastem niż z własną gminą. Nadmieniają, że większość mieszkańców utrzymuje się z pracy pozarolniczej. Cechy funkcjonalno-przestrzenne przyłączanego terenu wskazują na jego miejski charakter. Zmiana granic miasta pomoże również rozwiązać szereg problemów społecznych. Zwiększy się dostępność mieszkańców przyłączanych terenów do przedszkoli i szkół.
Wielu mieszkańców wskazuje, iż miasto Ostrołęka podjęło się wysiłku inwestycyjnego służącego nie tylko mieszkańcom miasta, ale też regionu. Nowoczesna komunikacja miejska obsługuje kilka gmin. Miasto utrzymuje też (w znacznej części z dochodów własnych, poza subwencją) szereg szkół (zwłaszcza ponadgimnazjalnych) dających wykształcenie dzieciom i młodzieży z miasta i regionu. Mieszkańcy z wielu gmin korzystają także z wybudowanej wysiłkiem inwestycyjnym miasta infrastruktury sportowej, rekreacyjnej i kulturalnej.
Potrzeba korekty granic administracyjnych wynika również m.in. z konieczności zabezpieczenia terenów inwestycyjnych dla centrum subregionalnego, jakim jest Ostrołęka. Nowi inwestorzy pojawiający się w regionie szukają terenów inwestycyjnych głównie w Ostrołęce. Gdy ich nie znajdują z powodu braku przestrzeni inwestycyjnych, często odchodzą nie inwestując poza granicami miasta. Wprowadzenie nowych terenów do obszaru Ostrołęki ma szansę zaowocowania nowymi inwestycjami, które przynoszą korzyść zarówno miastu jak i gminom sąsiednim.
Nie mniej istotną kwestią dla mieszkańców miasta a także grupy mieszkańców gminy Rzekuń i powiatu ostrołęckiego jest planowana budowa nowej elektrowni. Mieszkańcy bacznie obserwują działania podejmowane przez władze miasta Ostrołęki i wielu wyraża opinie, że bez zaangażowania samorządu miasta nie byłoby realnej szansy sprawnego przygotowania tej inwestycji, jak i jej kontynuacji. Położenie obszaru inwestycyjnego przyszłej elektrowni w granicach administracyjnych miasta Ostrołęki przyczyni się do usprawnienia licznych procedur i postępowań mających na celu realizację tej niezmiernie ważnej inwestycji zarówno dla regionu północno-wschodniego, jak i dla całej Polski. Dogodne położenie nowych terenów inwestycyjnych z dostępnością do drogi krajowej, z możliwością wykonania pełnego uzbrojenia terenu, podniesie atrakcyjność inwestycyjną miasta Ostrołęki (...)
Ważne przy tym byłoby zadeklarowanie przez samorząd Ostrołęki gotowości wsparcia gminy Rzekuń po wybudowaniu elektrowni, np. poprzez przedłużanie linii MZK, objęcie mieszkańców gminy Kartą Wielkiej Rodziny, przejęcie ewentualnych spłat zobowiązań kredytowych gminy związanych z wybudowaniem infrastruktury technicznej na omawianym terenie itp.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Al

i bardzo dobrze

G
Gość

W razie przesunięcia granic zobaczymy w przyszłości kto bardziej skorzysta.  Pieniążki z podwyższonych podatków pójdą do urzędu miasta, a z stamtąd trudniej wypływa będą  na inwestycje jak do tej pory. Gmina Rzekuń przynajmniej czyni inwestycje, a Ostrołęka moim zdaniem będzie pieniążki brać remontować w mieście i te wioski co przyłączą to tyle :P o będą widzieć cokolwiek nowego.

Dodaj ogłoszenie