Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzeń kobiet - pierwsze w tym cyklu spotkanie odbyło się 13.01.2024 w Hotelu Korona w Krukach

M. Aldona Rusinek
Moc kobiet, wiara w ich siłę ducha i życiową energię były motywem wiodącym podczas pierwszego spotkania w cyklu „Przestrzeń kobiet”, zorganizowanego z inicjatywy Żanety Cwaliny-Śliwowskiej, posłanki z Ostrołęki - pierwszej ostrołęckiej parlamentarzystki. Na spotkanie przy kawie w Hotelu Korona w sobotni wieczór, 13 stycznia 2024, mimo paskudnej pogody, dotarło kilkadziesiąt pań zaproszonych przez organizatorów. Były to kobiety prowadzące własne firmy, liderki organizacji pozarządowych, kobiety próbujące rozwinąć biznes. Kobiety aktywne.

Moderatorką spotkania była Katarzyna Ogniewska, właścicielka firmy doradczej Efekt z Ostrołęki.

Na temat roli liderek w społecznościach lokalnych i w życiu polityczno-społecznym mówił Waldemar Zbytek – prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, a także samorządowiec ze Stanisławowa. Jedyny mężczyzna wśród uczestniczek spotkania na wstępie podkreślił, że w jego życiowej drodze szczególną rolę odegrały wspaniałe, aktywne kobiety, z którymi pracował w różnych sytuacjach i różnych środowiskach. W tym – posłanka Żaneta Cwalina-Śliwowska, z którą od kilku lat współpracuje w partyjnym ruchu Szymona Hołowni Polska 2050.

Mimo że większość populacji na świecie stanowią kobiety, wciąż jest ich za mało tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje. Świat polityki, ekonomii jest nadal zdominowany przez mężczyzn, mimo że to kobiety cechują się bardziej racjonalnym myśleniem o rzeczywistości, które jest podstawą wszystkiego, także ekonomii. W praktyce kobiety może podejmują decyzje mniej radykalne, ale bardziej racjonalne

– zauważył Waldemar Zbytek.

Gorzko mówił o obecnej sytuacji ekonomicznej – o inflacji, horrendalnym zadłużeniu, które obarczy przyszłe pokolenia. O konieczności kształtowania i wyzwalania w społeczeństwie przedsiębiorczości, rozumianej przede wszystkim jako efektywne wdrażanie zamiarów i pomysłów w życie, zwłaszcza na tych najniższych poziomach, w najbliższych środowiskach. Zwłaszcza – przez predystynowane ku temu energiczne, aktywne kobiety. Zachęcał do aktywności, by zmienić kraj na taki, w którym nasze dzieci i wnuki chciałyby mieszkać.

Wątek ten kontynuowała w wystąpieniu na temat „Motywacji i odwagi kobiet w drodze do celu” Beata Kraska-Walijewska z Ostrołęki, właścicielka biura doradztwa inwestycyjnego, przychodni lekarskiej Solmed oraz prezeska zarządu Fundacji Solmed. O drodze do celu mówiła na przykładzie własnych doświadczeń i poszukiwań, podkreślając niebagatelną rolę motywacji, którą – wbrew pozorom – może być nawet nieszczęście czy życiowa porażka. Zachęcała kobiety do odwagi w podejmowaniu działań i do współdziałania z innymi aktywnymi ludźmi.

Krytyka jej nie zniechęca

Odwaga, pragnienie zmiany – w życiu własnym i innych – dały początek drodze politycznej Żanety Cwaliny-Śliwowskiej, posłance partii Polska 2050.

Posłanka mówiła o tym w rozmowie z Katarzyną Ogniewską. Myśl o nowej drodze życia zrodziła się kilka lat temu, gdy odkryła w mediach wschodzącego polityka - Szymona Hołownię. Stwierdziła, że mówi o tym wszystkim, o czym ona myśli i tak, jak ona myśli. Zgłosiła akces do współpracy w jego kampanii prezydenckiej. Zbudowała zespół poparcia w Ostrołęce, doprowadziła do spotkania Hołowni z mieszkańcami miasta. I tak związała się z Ruchem Polska 2050.

- Znalazłam się w pierwszej setce założycieli partii. Wtedy pomyślałam sobie, że może warto spróbować swych sił w polityce, zwłaszcza że trafiłam w środowisko, które rzeczywiście sprzyja kobietom – co widać także dzisiaj, choćby w obsadzeniu pierwszych ministerialnych stanowisk przez naszą partię. Wtedy ta życzliwa atmosfera pozwoliła mi pomyśleć, że mogę też być politykiem, chociaż nie miałam w ogóle tego typu doświadczeń, choćby samorządowych. Pomogło mi bardzo takie zachęcające klepnięcie w plecy przez moich liderów partyjnych, mężczyzn: idź, próbuj. To było bardzo mobilizujące wsparcie, chociaż okazuje się, że często jednak muszę wchodzić przez okno, tam, gdzie mężczyźni swobodnie wchodzą drzwiami. Odnalezienie się w świecie mężczyzn okazało się największym wyzwaniem na tej nowej drodze życia – przyznaje posłanka.

Nigdy nie zakładałam, że pójdę w politykę, zawsze czułam się związana z tańcem, ze sportem, ale niezgoda, która latami we mnie narastała, na to co widzę dookoła spowodowała, że zaczęłam działać w organizacjach pozarządowych, a potem w drodze ewolucji osobowości dojrzewałam do pójścia dalej, mimo sceptycznych prognoz i krytycznych komentarzy wielu osób. Ale mnie krytyka i negatywne opinie nigdy nie zniechęcały. Wręcz przeciwnie. Wyzwalały we mnie nową energię i pomysły. Przez lata trenowałam to w działalności sportowej.

Żaneta Cwalina-Śliwowska przekazała kobietom zachętę: jeżeli macie jakikolwiek pomysł na siebie, na świat, nie rezygnujcie z jego realizacji; próbujcie swoich sił, zaufajcie swej intuicji i pragnieniom, zaryzykujcie wbrew obawom, bo to często procentuje.

Inspirujące rozmowy

O swoich pragnieniach, pomysłach i obawach uczestniczki spotkania miały okazję porozmawiać przy okrągłych stołach z liderkami: Anetą Gutowską-Grucelską o samorządności, Anną Truszkowską-Aptacy – o zagadnieniach prawnych, Beatą Kraska- Walijewską o zarządzaniu projektami, z Waldemarem Zbytkiem - o problemach związanych z bankowością i samorządnością, z Katarzyną Ogniewską – o budowaniu marki osobistej.

- Nasze pierwsze inspirujące spotkanie w „Przestrzeni kobiet” wywołało zaskakujące zainteresowanie. Zgłoszeń było więcej niż zaplanowałyśmy miejsc, a z ankiet, które panie na koniec wypełniały, wynikało duże zadowolenie i życzenie kontynuacji tego cyklu. Sądzę więc, że będziemy rozwijać inicjatywę pani poseł Żanety Cwaliny-Śliwowskiej i organizować takie spotkania. Miałyby one na celu, tak jak to pierwsze, inspirowanie, wspieranie się przedstawicielek różnych środowisk, wzajemną pomoc w rozwijaniu potencjału i budowaniu sukcesów. Spotkania mają charakter otwarty, zapraszamy już na kolejne wszystkie zainteresowane panie z Ostrołęki i okolic – powiedziała nam Emilia Szczukowska, asystentka posłanki Żanety Cwaliny-Śliwowskiej.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki