Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy sylwetki laureatów Kurpików 2008. Zobacz czym zasłużyli sobie na te nagrody (zdjęcia)

PO
Część z laureatów nagród Kurpiki 2008
Część z laureatów nagród Kurpiki 2008
W poniedziałek, już po raz ósmy, Związek Kurpiów przyznał swoje tradycyjne nagrody - Kurpiki. Przedstawiamy sylwetki laureatów.

Kurpiki 2008

Prof. Marian Pokropek (kategoria "nauka i pióro") - swoimi publikacjami, przewodnikami i pracami naukowymi wniósł do bibliografii z zakresu etnografii Kurpiowszczyzny wiele znaczących danych i opisów. Zajmował się m.in. budownictwem ludowym Kurpiowszczyzny.

Gminny Ośrodek Kultury w Turośli (kategoria "ochrona dziedzictwa kulturowego") - działa od ponad 20 lat na rzecz ochrony i rozwoju tego, co stanowi o tożsamości kulturowej regionu. Jego praca przynosi owoce na niwie teatralnej, plastycznej i muzycznej. Głównym hasłem jakim kieruje się każdego dnia są słowa Adam Chętnika "przyszłość budować a z przeszłości brać siły".

Stanisława Dawid (kategoria "twórczość ludowa") - zajmuje się wykonywaniem wycinanek, palm wielkanocnych oraz tkactwem. Wykonywania wycinanek nauczyła się w wieku 10 lat od matki. Wycina wycinanki o typowych kurpiowskich wzorach - leluje, koguty, gwiazdy. Zajmuje się również wycinaniem wycinanek dekoracyjnych o dużych wymiarach. Jej prace znajdują się w licznych muzeach w całej Polsce. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów i przeglądów. Za całokształt pracy otrzymała m.in. odznakę "Zasłużony działacz kultury".

Stanisław Szydlik (kategoria "działalność publiczna") - jest aktywnym działaczem społeczno-samorządowym. Pełni funkcje przewodniczącego Rady Gminy Czarnia. Od 1987 roku jest sołtysem wsi Bandysie, prezesem OSP w Ban-dysiach. Jest członkiem Towarzystwa Kurpiowskiego "Strzelec" oraz bierze aktywny udział w działalności Zespołu Folklorystycznego "Carniacy", w którego widowiskach niejednokrotnie odgrywa główne role.

Kazimierz Nurczyk (kategoria "talent") - głównie znany jest ze swoich rzeźb o wysokich ponadludowych walorach artystycznych. Oprócz rzeźby zajmuje się także malarstwem i poezją. Prowadzi warsztaty rzeźbiarskie, spotkania z dziećmi i młodzieżą poświęcone sztuce, podróżom, odkrywaniu piękna. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy Kadzidło.

Stora Enso Poland (kategoria "pracodawca") - firma obecna w naszym regionie od 50 lat. Największy pracodawca w regionie. Jest jednym z liderów w branży celulozowo- papierniczej w Polsce. Koncern poświęca wiele uwagi rozwijaniu swej działalności gospodarczej z zachowaniem równowagi ekologicznej, społecznej i ekonomicznej. Jest sponsorem wielu lokalnych przedsięwzięć.

Wiesława Bogdańska (kategoria "promowanie regionu") - jest wybitną twórczynią ludową. Nagrodę mogłaby więc otrzymać w dwóch kategoriach. Od wielu lat promuje Kurpie na konkursach, pokazach i wystawach sztuki ludowej. To wszechstronnie uzdolniona artystka, szczególnie ceniona wycinankarka. Swoją wysokich lotów twórczością promuje region kurpiowski nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Jest wyjątkową ambasadorką Kurpiów.

Krzysztof Zyśk (kategoria "budzenie tożsamości") - od wielu lat działa na rzecz regionu kurpiowskiego. Dba o dziedzictwo kulturowe, promuje jego piękno i budzi tożsamość regionalną w stolicy. Wieloletni współorganizator Dni Kultury Kurpiowskiej w Warszawie. Prowadzi kurpiowskie lekcje regionalne w szkołach i uczelniach warszawskich. Zajmuje się rzeźbą i bartnictwem. Znajduje też czas na śpiew w chórze Cantate Domino.

Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" z Białegostoku (kategoria "muzyka i taniec") - powstał z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego, który prowadził go przez wiele lat. W roku 2008 obchodził jubileusz 55-lecia. Obecnie zespół tworzą: chór, balet i orkiestra. Jego ideą niezmiennie jest rozpowszechnianie tradycji folklorystycznych. Najważniejszym dokonaniem zespołu, oprócz występów na licznych koncertach w kraju i poza jego granicami, jest działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Zespół z oddaniem pielęgnuje tradycje ludowe Kurpiowszczyzny oraz popularyzuje najpiękniejsze pieśni i tańce z rejonu północno-wschodniej Polski. Stanowisko kierownika artystycznego i muzycznego pełni Andrzej Dyrdał. Choreografię opracowuje Wiesław Dąbrowski, zaś śpiewu uczy Józef Zyśk.

Witold Krukowski (kategoria "muzyka i taniec") - wybitny muzyk, akordeonista. Swoją pracą zawodową i społeczną związany jest z kurpiowską sztuką ludową, a w szczególności z muzyką. W latach 70. i 80. był kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie" - jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych zespołów folklorystycznych. Obecnie jest kierownikiem muzycznym tego zespołu. Prowadzi kapelę i opracowuje muzycznie repertuar pieśniowy i taneczny. Współzałożyciel i prezes kilku kadencji Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego.

Danuta Gnoza (kategoria "edukacja regionalna") - jako jedna z pierwszych w regionie rozpoczęła edukację regionalną wśród sześciolatków. Realizuje m.in. program nauki gwary kurpiowskiej. Wypracowała nowatorską metodę dramy, poprze którą zapoznaje dzieci z tradycjami i obrzędami regionu. Dziewięć lat temu założyła zespół "Boróweczki" składający się z przedszkolaków. Zespół z powodzeniem występował na Dniach Kultury Kurpiowskiej w Olsztynie i Szczytnie. Laureatka pochodzi z Myszyńca i tu pracuje. Jest m.in. prezesem zarządu Gminnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Henryk Kubeł (kategoria "producent rolny") - nagroda została przyznana za osiągnięcie najlepszych wyników w produkcji mleka. Zostało to ocenione m.in. przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Laureat od lat specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Rocznie utrzymuje w swoim gospodarstwie średnio 17-18 krów mlecznych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki