Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest przed Zakładem Karnym w Przytułach Starych, 13.01.2024. W obronie osadzonego tam Macieja Wąsika

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Wideo
od 12 lat
Maciej Wąsik - były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, skazany na 2 lata pozbawienia wolności za udział w tzw. aferze gruntowej, osadzony został w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych. Od 11 stycznia 2024 przed aresztem zbierają się ludzie, którzy uważają, że polityk został niesłusznie skazany i domagają się jego uwolnienia. Towarzyszą im politycy PiS. Taki protest odbył się 13 stycznia 2024 i ma się odbywać codziennie.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wszczyna postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent zwrócił się do prokuratora generalnego Adama Bodnara o zawieszenie wykonania kary i natychmiastowe zwolnienie byłych ministrów.

W piątek 12.01.2024 przed zakładem karnym zebrali się zwolennicy PiS-u, którzy przyszli wesprzeć ministra Wąsika, byli też ostrołęccy parlamentarzyści - posłowie PiS Marcin Grabowski i Arkadiusz Czartoryski oraz senator Robert Mamątow - jak mówili, na kontroli poselskiej.

W sobotę 13 stycznia 2024 o godz. 18.00 przed Zakładem Karnym w Przytułach Starych pojawiła się dość liczna grupa z flagami Polski i transparentami. Byli też prominentni działacze PiS, m.in. Joanna Lichocka, Stanisław Żaryn (przedstawiciel powołanego niedawno Komitetu Obrony Więźniów Politycznych) czy Paweł Szefernaker. Byli także ostrołęccy parlamentarzyści.

Przed Zakładem Karnym pojawiła się również - przywitana oklaskami i okrzykami - żona Macieja Wąsika - Roma.

Na początek tego spotkania, jego uczestnicy odśpiewali hymn Polski.

- Dziękuję, że tu jesteśmy, bo w takich sytuacjach musimy być razem - mówił poseł Paweł Szefernaker. - Musimy pokazać, że nie zgadzamy się na to co się dzieje. To jest absolutny skandal i to są więźniowie polityczni. Nie dajcie sobie wmówić, że to nie jest sprawa polityczna.

Zwyciężymy! - skandowali uczestnicy protestu.

- Dziękuję państwu za wsparcie tej idei uwolnienia Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego - dwóch ministrów, z którymi codziennie się widywałem, codziennie z nimi pracowałem i miałem pełne przekonanie, że to co im przede wszystkim leży na sercu to jest dobro naszej ojczyzny - mówił Stanisław Żaryn. - Z tego miejsca chciałbym zaapelować do ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego: panie ministrze, proszę nie zwlekać, proszę podjąć decyzję o ich uwolnieniu w trybie natychmiastowym!

- Jesteśmy tutaj, bo nie zgadzamy się na bezprawie - mówiła Joanna Lichocka. - Nie zgadzamy się na więzienie ludzi, polityków, polskich patriotów. Zostali uwięzieni dlatego że walczyli z korupcją i narazili się najpotężniejszym bandytom w Rzeczpospolitej, bo tak to trzeba nazwać.

- Brawo - krzyknęli słuchacze.

Takie protesty mają być prowadzone codziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki