Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promujmy rolnictwo ekologiczne

Ewelina Przygoda
Komisja oceniała potrawy, przygotowane przez uczniów na konkurs "Bożonarodzeniowa kuchnia Puszczy Białej”
Komisja oceniała potrawy, przygotowane przez uczniów na konkurs "Bożonarodzeniowa kuchnia Puszczy Białej” Fot. E. Przygoda
Konferencja "Wytwarzanie produktów żywnościowych z surowców gospodarstw ekologicznych obszaru Puszczy Białej" zgromadziła specjalistów w tym zakresie, zainteresowanych tematem rolników oraz młodzież.

Konferencja została zorganizowana przez starostwo powiatowe wspólnie z Urzędem Marszałkowskim.
- Produkty ekologiczne to może nie najlepszy temat przed świętami. Jednak przygotowanie potraw stanowi również naszą kulturę - stwierdził starosta Bogdan Pągowski.
Bowiem na konferencję nie składały się tylko wykłady, ale towarzyszyły jej stoiska z produktami ekologicznymi, a pięć grup uczniów przygotowało zdrowe potrawy wigilijne, które wzięły udział w konkursie "Bożonarodzeniowa kuchnia Puszczy Białej".
- Młodzi ludzie czekają głównie na finał, bo to ukoronowanie ich pracy. Dziś, dzięki inicjatywie starostwa, odbywa się konferencja, na której postaramy się przekazać to, co jest piękne na tej ziemi Puszczy Białej. Trzeba o tym mówić, być z tego dumnym i wiedzieć, jak to promować - przekonywał przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego
Pierwszy wykład wygłosiła Elżbieta Priewieziencew ze Społecznego Instytutu Ekologicznego. Mówiła na temat rolnictwa ekologicznego między Bugiem a Narwią. Elżbieta Priwieziencew nawiązała do projektu "Między Bugiem a Narwią" i podkreśliła, że potencjał regionu jest ogromny.
- Z rolnictwa ekologicznego generalnie można wyżywić cały światy. Wystarczy gospodarować zgodnie z naturą. Rolnictwo ekologiczne to wysoka jakość produktów i szansa dla rolników - mówiła.
Prelegentka zaznaczyła, że produkcja żywności ekologicznej nie jest prostą sprawą.
- Rolnictwo ekologiczne wymaga współpracy, bo nie ma zorganizowanego rynku zbytu. Nie ma doradztwa dla rolników, a konsumenci nie mają wiedzy o takim rolnictwie - wyjaśniła Elżbieta Priewieziencew.
Na koniec wykładu zwróciła się do młodzieży.
- Zachęcam młodych ludzi, by kupując produkty, sprawdzali nie tylko ich datę ważności. Nie każdy produkt jest tak samo dobry, nie każde jabłko jest dobre. Z owoców ono zawiera najwięcej pestycydów. Pamiętajmy, że to my decydujemy, jaka będzie nasza przyroda i produkt - zachęcała prelegentka z SIE.
W czasie konferencji mówiono również o produkcji ekologicznej, wymaganiach prawnych dla rolników i Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. W kulinarnym konkursie pierwsze miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół w Zabrodziu za przygotowanie faszerowanego szczupaka. Drugie miejsce zajęli reprezentanci ZS w Długosiodle za kotlety gryczane z sosem grzybowym i ZS w Golątkowie za śledzia w pierzynce. Trzecią pozycja przypadła ZS nr 3 za kapustę wigilijną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki