MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problem z przemieszczaniem bydła. Z siedliska na pastwisko bez zbędnej biurokracji? O to apeluje branża rolnicza

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Przepędzenie zwierząt z siedliska na pastwisko okazuje się dla wielu rolników uciążliwą procedurą.
Przepędzenie zwierząt z siedliska na pastwisko okazuje się dla wielu rolników uciążliwą procedurą. pixabay.com/BorgMattisson
Obecnie przemieszczanie bydła na pastwisko, które nie przylega bezpośrednio do gospodarstwa, jest okraszone przepisami. Zdaniem rolników, biurokracja ta jest zbędna. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa o zmiany.

Spis treści

Uciążliwa biurokracja

Rolnicy zwrócili uwagę, że przemieszczając zwierzęta z siedliska na pastwisko, które nie przylega do granic siedziby stada, trzeba rejestrować kolejną siedzibę i zgłosić takie działanie. Zdaniem samorządu, aktualizacja przepisów jest potrzebna.

Jeżeli działki nie stanowią jednego spójnego obszaru lub nie posiadają punktów styku, nie można zarejestrować na wskazanym obszarze jednej siedziby stada. Posiadacz zwierząt musi, ze względów epizootycznych, zarejestrować odrębne działalności (siedziby stad), czytamy w komunikacie KRIR.

W praktyce jest to problem dla hodowców zwierząt. Jeśli ich działki bezpośrednio do siebie nie przylegają, muszą dwa razy zgłaszać się po numer siedziby stada. Nawet jeśli to na głównej działce prowadzi się hodowlę i posiada budynki, a pastwisko znajduje się już w innym miejscu.

Ułatwienia dla posiadaczy bydła są potrzebne

Rozwiązaniem miałoby być zwolnienie z obowiązku zgłaszania przemieszczeń działek sąsiadujących, ale oddzielonych np. rowem melioracyjnym lub drogą. Chodzi o tereny jednego sołectwa lub sołectw obok siebie.

Dlatego Krajowa Rada wnioskuje o wprowadzenie uproszczeń w tym zakresie dla działek ze sobą sąsiadujących, ale oddzielonych rowem melioracyjnym lub drogą niezależnie od tego czy znajdują się w tym samym sołectwie lub sąsiadującym, aby zwolnić je z obowiązku zgłaszania przemieszczeń i umożliwić rozszerzenie na nie siedzib stada, zaapelowały izby rolnicze.

Źródło: KRIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Problem z przemieszczaniem bydła. Z siedliska na pastwisko bez zbędnej biurokracji? O to apeluje branża rolnicza - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki